Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Word Clock - Zegar tekstowy - Arduino + WS2812B
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich serdecznie,

Już od dłuższego czasu przymierzałem się do "zbudowania" swojej wersji zegara tekstowego (Word Clock).

W sieci można znaleźć sporo instrukcji jak krok po kroku sfinalizować swój pomysł.

Jeden z (chyba) prostszych przykładów:



Projekt wykonany zgodnie z instrukcjami. Działa jak należy. Jednak w miarę jedzenia apetyt rośnie  Exclamation   Szukałem czegoś bardziej "WOW" niż same literki w jednym kolorze.

Trafiałem na stronę:

http://imgur.com/gallery/dtLSy

i znalazłem to:

[Obrazek: tdtcHFi.gif]

Matryca z literkami gotowa, osprzęt skompletowany, "siatka" z LEDami przygotowana, jeszcze tylko pomysł na jakieś ładne opakowanie................(ale na to potrzeba trochę czasu)

Kod udostępniony przez autora projektu grahmvinyl działa i faktycznie robi "WOW", o które chodziło - jak zresztą cały projekt.

Problem jedynie w tym, że nie działa część kodu odpowiedzialna za czujnik oświetlenia (fotorezystor), którego zadaniem jest regulacja jasności LEDów. Sad  Wbrew pozorom funkcja BARDZO przydatna, bo jasność literek jest naprawdę duża, co trochę przeszkadza wieczorami i w nocy.

Jako że nie jestem ekspertem w pisaniu kodów, proszę o pomoc tych którzy są lepsi w te klocki  Big Grin 

Link do kodu:
https://github.com/grahamvinyl/WordClock_color_edit
(09-02-2017, 08:33)zlottyy napisał(a): [ -> ]Problem jedynie w tym, że nie działa część kodu odpowiedzialna za czujnik oświetlenia (fotorezystor), którego zadaniem jest regulacja jasności LEDów. Sad  Wbrew pozorom funkcja BARDZO przydatna, bo jasność literek jest naprawdę duża, co trochę przeszkadza wieczorami i w nocy.

Jako że nie jestem ekspertem w pisaniu kodów, proszę o pomoc tych którzy są lepsi w te klocki  Big Grin 
Nie trzeba być ekspertem aby stwierdzić dlaczego nie działa regulacja jasności. Wystarczy przejrzeć kod i zobaczyć co się dzieje z odczytaną wartością fotorezystora.
Być może powinienem był nazwać się LAIKIEM .........

wg. mnie:

odczytana wartość fotorezystora (zakres: 0 - 1023) powinna zmieniać "dimmer" w zakresie 1 - 5
Kod:
//Photoresistor settings
    photoRead = analogRead(photoResistor);  
//    Serial.print(photoRead);     // the raw analog reading
//      if (photoRead < 200) {
//        dimmer=5;
//      } else if (photoRead < 400) {
//        dimmer=4;
//      } else if (photoRead < 600) {
//        dimmer=2;
//      } else {
//        dimmer=1;
//      }
      delay(100);
I się zmienia tylko trzeba komentarze usunąć.
adix dzięki wielkie za zainteresowanie sprawą   Blush 

oczywiście usunąłem "//" z kodu - niestety dalej nic - LEDy ciągle święcą tym samym kolorem z tą samą intensywnością.............

Odczyt wartości fotorezystora na monitorze portu szeregowego zmienia się w zależności od oświetlenia.
Spróbuj skopiować linie: 60,61,62 oryginalnego kodu do linii 261. Jeśli nie zadziała, trzeba będzie chyba inaczej napisać funkcję applyMask().