Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Własne PCB czy gotowe moduły
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[attachment=499][attachment=499]
Witam
Jestem w trakcie robienia mojego pierwszego projektu. Ma to być sterownik do pompy głębinowej patrz link do tematu:
https://forum.arduinopolska.pl/watek-ard...m-si%C4%99

Po testach elementów i ich programowaniu doszedłem do etapu, w którym trzeba by te elementy poukładać w obudowie. Arduino Uno, RTC DS3132, MicroSd, Przekaźnik, LCD 16x2..... i doszedłem do refleksji czy nie lepiej byłoby zrobić (zaprojektować własne PCB i nie wykorzystywać gotowych modułów tylko wszystko w komponować w jedną płytkę PCB. Co  o tym sądzicie ????
Pozdrawiam
Masz prosty program do projektowania pod arduino http://fritzing.org/home/
Dzięki Fritzing'a używam fajny programik. Można schematy robić, a w Arduino ide soft napisać potem zapisać i w ten sposób można powracać do starych projektów.
Mam zamiar coś zrobić w KiCad lub ewentualnie w Eagl'u, ale trzeba trochę nad tymi programami posiedzieć.
Na szczęście są touturiale na Youtub :-)

...i doszedłem do refleksji czy nie lepiej byłoby zrobić (zaprojektować własne PCB i nie wykorzystywać gotowych modułów tylko wszystko w komponować w jedną płytkę PCB. Co  o tym sądzicie ????
(18-02-2018, 23:10)Amartor napisał(a): [ -> ]czy nie lepiej byłoby zrobić (zaprojektować własne PCB i nie wykorzystywać gotowych modułów tylko wszystko w komponować w jedną płytkę PCB. Co  o tym sądzicie ????
Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i co, tak naprawdę, chcesz zrobić. Czasem łatwiej jest połączyć ze sobą parę modułów choćby dlatego, że tak jest szybciej i łatwiej i nie trzeba męczyć się z projektowaniem pcb, a zaprojektowanie własnej płytki to większa satysfakcja, choć i nieporównywalnie większy nakład pracy.
Witam,

Stoję właśnie przed takim samym problemem/zadaniem. Zrobiłem projekt wszystko działa i co dalej. Polutowałem go nawet na płytce uniwersalnej, ale warto było by może wykonać własne PCB. Znalazłem firmę która może zrobić z Fritzing nową płytkę Wink Ale w 3 sztukach hehe. Próbowałem Eagle czy KiCad ale jest to nie tyle skomplikowane co pracochłonne wiec chyba jednak będę coś sam kombinował. No nie wiem zobaczymy.

Będę obserwował temat Smile

Pozdrwiam,
Kamyk
(08-03-2018, 11:33)Kamyk napisał(a): [ -> ]warto było by może wykonać własne PCB. Znalazłem firmę która może zrobić z Fritzing nową płytkę Wink Ale w 3 sztukach hehe. Próbowałem Eagle czy KiCad ale jest to nie tyle skomplikowane co pracochłonne wiec chyba jednak będę coś sam kombinował. No nie wiem zobaczymy.
Ścieżek wyboru maszs więcej niż jedną. Możesz zrobić taką płytkę za pomocą markera , możesz za pomocą metody żelazkowej (pełno tutoriali w Sieci) , transferu chemicznego (opis choćby tutaj), fototransferu... albo zlecić firmie zewnętrznej Smile
Link do metody chemicznej podałem dlatego, że sam z niej korzystam, a tutorial, do którego link podesłałem, uważam za całkiem dobry Smile
Dzięki za tutorial. Jak wykonać płytki to wiem, bardziej zastanawiam się jak to zaprojektować. Tzn. za pomocą czego: czy KiCad-a czy Eagle.

Kiedyś w technikum uzywałem Orcada pod Dos-a Wink

Kamyk
Taki update: wczoraj odpalilem KiCada i nie wyglada to tak zle. Oczywiscie tutorial na YT i krok po kroku patrze jak moge zrobic ladnie wygladajaca plytke, a nie malowana markerem Wink

Kamyk
(09-03-2018, 12:05)Kamyk napisał(a): [ -> ]Taki update: wczoraj odpalilem KiCada i nie wyglada to tak zle.

Eagle też, przy czym chyba jest łatwiejszy, no i dla zastosowań amatorskich Autodesk daje go za darmo. Przy okazji dostaniesz Inventora w pełnej wersji i trochę innego softu Smile