Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Komunikacja ESP - ESP (za pośrednictwem Arduino)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
chciałbym połączyć ze sobą 3 moduły ESP8266.  Moduły te miałby by być połączone ze sobą w taki sposób, że jeden z nich pracowałby jako serwer a pozostałe dwa wysyłałyby do niego dane pochodzące z czujników. Wszystkie trzy ESP miałyby swoje Arduino, które w przypadku tych wysyłających odpowiedzialne by było za przyjmowanie sygnałów z czujników, odpowiednie ich przetworzenie i przekazanie do ESP, a w przypadku serwera za odebranie danych, przetworzenie i wyświetlanie pomiarów na wyświetlaczu (ewentualnie wysyłanie w sieć). Ponieważ nigdy czegoś takiego nie robiłem to nie bardzo wiem w jaki sposób w ogóle mam to wszystko ze sobą skomunikować, stąd ten temat. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki. ESP programuję podłączone do Arduino za pomocą Serial Monitora komendami AT, i o ile komunikacja jest i da się to robić to niezależnie od wybranego baud rate zawsze w jakimś stopniu pojawiają się "krzaczki" lub pozmieniane znaki. Czym to może być spowodowane? Zauważyłem też, że moduły które mam lubią się czasami "posypać". Oznaką tego jest lekko przygaszona czerwona dioda zasilania i chwilowy brak komunikacji. Czasami jest tak, że gdy się "posypią" na serialu leci ciąg różnych krzaczków, który po jakimś czasie ustępuje i ESP znowu działa normalnie. Jaki może być tego powód? Z góry dziękuję za odpowiedzi Wink
Jest wiele różnych modułów ESP, jakie masz? Obecnie moduły ESP programuje się jak zwykłe Arduino, wystarczy dołączyć definicje płytek. Ale na podstawie tego posta to jeszcze daleka droga przed Tobą.  W necie są tutoriale, a po instalacji mnóstwo przykładów, na youtube filmy. Potrzebna średnia umiejętność posługiwania się arduino (komunikacja i parsowanie danych jak na zwykłym Arduino, tylko tu szybciej) + nauka specyficznych dla środowiska ESP/WIFI/SIECI dodatkowych funkcji.  Za to masz procesor z 80kb RAM i do 4MB flash, 32bit/160MHz. Niestety mniej pinów I/O. Do komunikacji między modułami można wykorzystać Telnet. Najlepsze do testów są NODEMCU i WEMOS bo mają USB i wbudowany konwerter UART, automatyczny upload softu po uart , do użytkowania na potem same moduły ESP12, EPS07 (w uśpieniu na ogniwie z laptopa miesiące pracy) lub łączący oba moduły "kanapka" Witty. Po wgraniu odpowiedniego szkicu i z odpowiednim softem na komputerze (Arduino, Pyton, Bonjour) kolejne szkice można wgrywać już przez Wifi, tak samo jak zawartość dysku flash (strony WWW, pliki konfiguracyjne).
Co do krzaków po uruchomieniu moduł domyślnie jest ustawiony na prędkość 74880, jak on wysyła z taką prędkością a Ty masz ustawione 9600 lub 115200 to widzisz krzaki - musi być taka sama, zmień sobie ustawienie modułu na taką prędkość (bo znowu podczas normalnej pracy będą krzaki jak będziesz czekał na reset), ustaw tak terminal i obserwuj co wysyła. Czasami może być walnięty moduł, czasami problem z zasilaniem - szczególnie płytki ESP01 i czyste moduły trzeba doposażyć w kondensatory.