Arduino Polska Forum

Pełna wersja: HD44780 nie wyświetla liter
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć, mam problem z wyświetlaczem, a mianowicie nie chce wyświetlać tekstu. Samo podświetlenie jest. Sterowanie potencjometrem też nic nie daje. Wszystko zrobione wg. tego schematu i kod skopiowany: 
http://technovade.pl/ZeszytProjektowyArduino/007

Jakiś pomysł jak to naprawić?
Użyj przykładu z biblioteki, zdefiniuj piny tak jak masz podłączony LCD. Pokazany w linku nie zadziała, jest nieprawidłowy.
Używając teraz potencjometru nie zmienia mi się nawet jasność. Nie wiem czy szlag już go trafił.
(24-05-2018, 07:37)Mikolaj96 napisał(a): [ -> ]Używając teraz potencjometru nie zmienia mi się nawet jasność. Nie wiem czy szlag już go trafił.
Samo błędne podłączenie linii sterujących nie uszkodzi wyświetlacza. Nie zainicjalizowany wyświetlacz będzie wyłączony i regulacja kontrastu przeważnie nic nie zmieni.
Jedyny tekst jaki się pojawia zamiast hello world
Typowy objaw dla zamienionych pinów lub braku styku. Sprawdź oscyloskopem czy masz połączenia. Napisz prosty program (debugowania w Arduino nie ma) i sprzewdź czy nie ma zamienionych pinów.

PS
Płytka stykowa nie należy do profesjonalnych rozwiązań. Przeważnie to buble. Jeśli już łączyć to DOBRYMI przewodami M-Ż, Ż-Ż z pominięciem stykówki i marnych przewodów Ż-Ż.
Po pierwsze to przepraszam, tamten kod może działać. Te LCD nie lubią być zasypywane danymi, więc zależy od podłączenia. Lepiej użyć jakiegoś przykładu z delay dla pewności. Po drugie przylutuj sobie piny - przynajmniej na fotkach nie widać cyny. Jakość płytki będzie miała drugorzędne znaczenie, jak sobie tylko wsunąłeś w listwę kołkową to Ci łączy/nie łączy i masz taką dyskotekę na LCD.
(24-05-2018, 18:48)kaczakat napisał(a): [ -> ]Te LCD nie lubią być zasypywane danymi,
W jakim sensie? Że wyświetlają głupoty?
Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale zapomniałem o tym że nie zakończyłem postu. Wystarczyło przylutować wtyki do LCDka i wszystko działa. Dziękuję za wszelkie porady Smile