Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Sieć wifi na ESP8266, jak ponownie wejść do Wifi managera
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
podłączyłem mój ESP8266 do WiFi
(wgrałem tam Wifi manager, podłączyłem się do jego sieci, w przeglądarce wpisałem 192.168.4.1 i wpisałem dane do mojej sieci)
ESP jest teraz połączony z moją siecią.

i teraz mam 2 pytania:
Jak mam znaleźć to urządzenie w mojej sieci?
Jak ponownie wejść w Wifi manager gdybym chciał zmienić sieć albo hasło??
Zależy co tak na prawdę wgrałeś. Zwykle z monitora UART widać, jaki IP dostał moduł. Można też ustawić sobie stałe IP, można też w routerze ustawić, żeby dla numeru MAC Twojego modułu router ustawiał zawsze określony IP. Przydzielony IP można też zobaczyć w routerze.
2 też zależy co tak na prawdę wgrałeś. Niektóre softy mają pin dla przycisku, jak się uruchamia z wciśniętym przyciskiem to nie łączy się do sieci tylko uruchamia jak za pierwszym razem. Inne mają dostępną konfigurację z pliku HTML, wybierasz IP łamane przez nazwę html, do innych można wgrać konfig na dysk SPIFFS.
Ale mi chodziło, jak znaleźć to urządzenie programowo, jak już to moje urządzenie się połączy.
Myślałem, żeby wysłać jakiś sygnał na z góry ustalony IP np 100.100.100.100 i wtedy moje urządzenie odpowie aktualnym IP.
czy można zrobić nasłuchiwanie na ustalonym IP?
Użyj komendy broadcast-owej. Możesz wysłać wymyślona przez siebie ramkę (może mieć 0 bajtów danych) na określony port. Wszystkie moduły nasłuchują na tym porcie. Jak otrzymają ramkę odpowiadają swoim IP. Metoda, prosta i skuteczna. Używałem tego w praktyce.
mam wysłać komendy broadcastowe na określony port. Ale na jakie IP?
Być może 13 minut to za mało by znaleźć informację o tym w Google. Adres zależy od Twojej sieci. Trzeci link w Google, UDP wiadomość broadcast, 10 200 wyników (0,44 s) : "Załóżmy że mamy podsieć o masce: 255.255.254.0 i adresie ip 194.29.174.123, to jeśli wyślemy pakiet na adres 194.29.175.255 (adres w którym wszystkie miejsa w których maska przyjmuje wartość 0 są zamienione na 1) wiadomość taka zostanie wysłana do wszystkich komputerów w danej podsieci."
Wzór na broadcast to jak pamiętam
własny_adres AND maska_podsieci OR 0.0.0.255