Arduino Polska Forum

Pełna wersja: andruino sterowanie roletami co kupić?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Chcę pomocą Andruino zrobić sterowanie roletami w domu za pomocą aplikacji supla


ogólny schemat wygląda tak:
https://zapodaj.net/f5b1b45894161.png.html
z rolet idą kable 4 żyłowe do puszek a z puszek 5 żyłowe do "rozdzielni" w jednym miejscu


co powinienem kupić aby to poskładać możecie pomóc ? 

czy to Andruino
https://botland.com.pl/arduino-team-oryg...ernet.html
jest równe tym 3 poniżej ? 
https://botland.com.pl/arduino-moduly-gl...gI0fvD_BwE

https://botland.com.pl/arduino-shield-ko...90328.html

https://botland.com.pl/arduino-shield-ko...duino.html
Należało by zadać pytanie czego powinieneś się nauczyć? Chyba, że
- znasz C,
- znasz AVR lub lepiej ARM
- znasz Ethernet - stos TCP/IP (ARP, ICMP, TCP,USP czy "trochę" więcej niż przekierowanie portów na routerze)
- umiesz posługiwać się programem monitorującym ruch w sieci np Wireshark.
Bez tego, małe potknięcie i leżysz.

Zakładam, że coś tam wiesz, więc zapomnij o uC z 32kB FLASH i małym RAM. UNO i Yún odpada bo ma tylko 2kB (2,5) RAM i 32kB FLASH. Mega2560 ujdzie "w tłoku" ma 256k FLASH i 8k RAM.
Zrobił bym to na ESP32 jeśli ma być w Arduino IDE. Jeśli chcesz program debugować to zapomnij o Arduino. Wtedy to co wybierzesz, zależy od tego czy chcesz użyć Wi-Fi czy przewodowej.
A może blynk +ESP32 z wifi ? Myślę że będzie łatwiej niż kablami wszystko Smile
Kup sobie NANO lub ESP8266 WEMOS MINI + garść led i rezystorów 100-10k - zobacz czy będziesz umiał migać led wg każdego wymyślonego przez siebie algorytmu. Jak nie to przynajmniej stracisz tylko ze 2 dyszki. Do sterowania roletami może być ESP8266 za dwie dyszki + czujniki i elementy wykonawcze. Ale wcześniej poprogramuj cokolwiek, bo jakbyś wiedział co masz do zrobienia to nie zadałbyś tego pytania.
(06-10-2018, 13:59)error105 napisał(a): [ -> ]A może blynk +ESP32 z wifi ? Myślę że będzie łatwiej niż kablami wszystko Smile
Jeśli tylko mogę nie używam Wi-Fi. Czasem kabelki nie mają sensu (np zegar synchronizowany z NTP) ale wtedy najczęściej nie jest to urządzenie strategiczne. Co by to nie było, czy Wi-Fi, czy kabelek, ZAWSZE zostawiam sobie interfejs do prostego debugowania i ewentualnie konfigurowania.Najczęściej jest to USB, czasem UART.

@kaczakat dobrze radzi abyś zrobił próby. Jak kod zajmie ponad 50% pamięci, wybierz większy uC. To samo, jak ram będzie zajęty w 70%. Jak urządzenie będzie miało opóźnione reakcje, to najczęściej powodem nie jest wolny uC a mało RAM przez co funkcje muszą działać jak działają.
Z ESP8266 w roli sterownika nie jestem zadowolony. W roli mostka Wi-Fi - UART (SPI/I2C) sprawuje się dobrze. Z ESP32 jako sterownik nie miałem problemu, ale wiele na nim nie robiłem (wolę STM32 + ESP-01).

Dlaczego napisałem, że gdy program zajmie ponad 50% należy wybrać większy uC? Będziesz używał przykładów z Arduino. Nie są one zbyt dobre. Jak dodasz sensowną obsługę błędów, porządną, wygodną konfigurację to FLASH zacznie brakować.
no to pewnie będzie wyższa szkoła Smile na studiach to się tylko kalkulatorki programowało jakieś pętle itp.
myślałem że podepnę to jakoś pod program SUPLA
(06-10-2018, 19:10)creative_21 napisał(a): [ -> ]no to pewnie  będzie wyższa szkoła Smile

Wyższa? Raczej doktorat.
Jak praktycznie nic o tym nie wiesz, to 6..12 miesięcy i będzie śmigać.
Możesz oczywiście liczyć na szczęście, CTRL+C, CTRL+V. Załóżmy, że zadziała, jak wprowadzisz zmiany nie rozumiejąc programu?
Natomiast, ja nie zadziała, to poznasz dobrze TCP/IO :-) Ja znam prawie na wylot te niższe warstwy. Sam pisałem obsługę ARP w obie strony.Kiedyś nie było tak łatwo, że ściągało się źródła albo jakiś ESP załatwiał sprawę, rzeźbiło się na ENC28J60. Poprawiałem biblioteki UDP, bo obsługiwały dane do 256 bitów :-(

Jak jesteś mocny w Linux to zrób to na Rpi czy Orange/BananaPi. Niestety, drożej i większy pobór prądu. Niektóre rzeczy i tak będziesz czasem musiał robić poza Rpi, więc znajomość uC (najlepiej ARM) prędzej czy później się przyda.

(06-10-2018, 19:10)creative_21 napisał(a): [ -> ]na studiach to się tylko kalkulatorki programowało jakieś pętle itp.
Nigdy nie miałem dobrego zdania o szkołach a z czasem, jest coraz gorzej. Uczyłem się i chodziłem do szkoły (to dwie różne rzeczy!). Wiem co było i w miarę na bieżąco co jest (nauczyciel w rodzinie). Czytając fora, cóż, scyzoryk w kieszeni się otwiera.


(06-10-2018, 19:10)creative_21 napisał(a): [ -> ]myślałem że podepnę to jakoś pod program SUPLA
Jak wiesz jak, to się podepniesz.
W gruncie rzeczy wszystko jest proste, jak już się to pozna, na co trzeba czasu i filmy na YT tego nie załatwią. Potrzebne są materiały (najlepiej książki) często sprzęt. Takie np podglądanie pakietów na Wi-Fi nie jest proste (nie zawsze jest proste -zależy od wiedzy, sprzętu).
ok dzięki za pomoc Smile bo szkoda by było kasę wyrzucić Big Grin