Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Klony - czy warto
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Chciałbym w te święta zacząć zabawę z Arduino, wraz z detektorem ruchu.
Czy warto inwestować w klony (Do detektora Nano, a model do "piaskownicy", to byłby Uno, jakby ktoś miał lepszą rekomendację to też może napisać)? Są lepsze, gorsze? Pytam się bo ~85 zł a 13 robi różnicę.
Klony najczęściej działają tak samo. Trzeba sobie tylko dograć inny sterownik do płytki, klony mają chip najczęściej CH340, a do oryginałów drivery są w katalogu Arduino.
(02-12-2018, 21:24)kaczakat napisał(a): [ -> ]Klony najczęściej działają tak samo. Trzeba sobie tylko dograć inny sterownik do płytki, klony mają chip najczęściej CH340, a do oryginałów drivery są w katalogu Arduino.

A sterowniki zkąd można pobrać, czy są instalowane podczas instalacji Arduino IDE, i są gorsze czy lepsze?
Klony są gorsze jakościowo, przynajmniej te za 13zł. Jednak używam ze 2 lata kupione na Allegro/w Chinach z Aliexpress i jeszcze żaden tak sam z siebie nie padł. Dzisiaj miałem w rękach oryginał, wszystko ładne, wyczyszczone, równe. Jak Seicento i Punto, oba przez parę lat nic nie będą chciały od mechanika, oba będą wozić tyłek, drugi znacznie przyjemniej od pierwszego, a oba mogą skończyć żywot na pierwszym zakręcie w rękach idioty. Po prostu robią tanio i sprzedają z minimalnym zyskiem w milionach. Zamiast kupować 1 oryginał wolałbym 5 klonów, jedna płytka to zawsze mało. Ostatnio sporo postów było o problemach z podłączeniem oryginałów NANO/UNO/MEGA. Płytki były OK co prawda, a problemy robiły gratisowe kable. Nie ma jednak jak widać gwarancji, że kupisz oryginał i wszystko będzie cacy. Ludzie nawet nie umieją do oryginałów wgrać sterowników i to czy oryginał czy klon to najmniejszy problem. W jednym wątku gość po 4 dniach i 4 powtórzeniach by zmienił kabel w końcu ruszył tyłek, wygrzebał inny od jakiegoś GPS/kamery i w końcu to odpalił. Przy okazji zainstalował z 5 różnych driwerów do wszystkich rodzajów konwerterów USB-UART, bo tak ciężko było odczytać na odwrocie jaki jest chip. Od razu kup sobie również konwerter USB-UART, programator USBASP, kabelki, stykówki. Klony są o tyle lepsze że w obu płytkach możesz wybrać ze złączem USB MICRO i dobry kabel znajdziesz np. od telefonu. Oryginały nano mają kabel MINI, UNO i MEGA ten gruby B.
Wpiszesz w google CH340 windows driver i znajdziesz. Możesz odszukać wątki na tym forum, na elektrodzie itp. Ludzie podają linki co ostatnio instalowali i co u nich zadziałało. W Arduino nie ma driverów do CH340 bo nie robią z nimi płytek.