Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Wyświetlacz lcd 16x2 I2C i arduino nano
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!

Od jakiegoś czasu stałem się posiadaczem arduino nano a dokładniej pięciu . Big Grin Wszystko było ok ale jak przyszedł czas próby podłączenia wyświetlacza lcd 16x2 I2C pojawił się problem. Program się wgrał lecz jak podłączyłem wyświetlacz do arduino(
vcc  - 5v
gnd - gnd
SCL - A5
SDA - A4
) to nic się nie wyświetlało. Podświetlenie było włączone ale wyrazy które miały się wyświetlić nie wyświetlały się. Na arduino UNO jak i MEGA działało.  Proszę o pomoc ponieważ przez to muszę wykonywać swoje projekty na arduino UNO i MEGA co nie przeszkadza mi jeśli mam dużo miejsca lecz gdy miejsca jest mało jest problem. A pozatym nie ma sensu kupować dużej ilości arduino UNO, ponieważ mam 5 nano i trzeba je wykożystać.  Wink
Pozdrawiam!
Nie powinno być problemu z wykorzystaniem, sprawdź czy piny A4 i A5 działają prawidłowo, np. z ledami, pomiar napięcia ADC, komunikacja I2C między 2 Arduino. Z opisu wynika, że podłączyłeś prawidłowo. Zmierz też rezystor podciągający w module LCD, powinien być między 2 a 10k, mniejszy dla większej prędkości. Jak jest za duży to możesz dodać przez płytkę stykową drugi równolegle.
W załączniku przykład komunikacji między dwoma Arduino po I2C, do jednego wgrywasz master (może być pewny i działający u Ciebie UNO/MEGA), do drugiego slave, łączysz linie, dodajesz rezystory podciągające i testujesz. Prościej jakbyś miał jakiś inny czujnik I2C, wtedy wgrywasz ten sam szkic do wszystkich modułów i patrzysz czy działa.
Mam czujnik i wyświetlacz OLRD na I2c więc jest szansa że uruchomię dzięki za pomoc w wolnej chwili sprawdzę czy działa
Użyj też szkicu i2cscanner, do razu sprawdzisz czy urządzenie jest w ogóle wykrywane na magistrali I2C.
(21-01-2019, 02:59)kaczakat napisał(a): [ -> ]Nie powinno być problemu z wykorzystaniem, sprawdź czy piny A4 i A5 działają prawidłowo, np. z ledami, pomiar napięcia ADC, komunikacja I2C między 2 Arduino. Z opisu wynika, że podłączyłeś prawidłowo. Zmierz też rezystor podciągający w module LCD, powinien być między 2 a 10k, mniejszy dla większej prędkości. Jak jest za duży to możesz dodać przez płytkę stykową drugi równolegle.
W załączniku przykład komunikacji między dwoma Arduino po I2C, do jednego wgrywasz master (może być pewny i działający u Ciebie UNO/MEGA), do drugiego slave, łączysz linie, dodajesz rezystory podciągające i testujesz. Prościej jakbyś miał jakiś inny czujnik I2C, wtedy wgrywasz ten sam szkic do wszystkich modułów i patrzysz czy działa.

Przetestowałem i wszystko działa.  Smile Dzięk za pomoc!