Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Tracker GPS z wysokościomierzem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam. Jestem totalni zielony w sprawach arduino i potrzebuję pomocy. Mianowicie chcę wysłać balon meteorologiczny i potrzebuję do niego tracker. Jeśli ktoś byłby tak miły i powiedział mi jakie części są mi potrzebne byłbym bardzo wdzięczny. Z góry dzięki.
Można do obsługi wykorzystać Arduino Pro MINI, modem GSM800L V2 EVB i jakiś moduł GPS NEO-7M-C, tak by całość pracowała na logice 5V, to łatwo to ogarniesz.
(12-03-2019, 09:58)kaczakat napisał(a): [ -> ]Można do obsługi wykorzystać Arduino Pro MINI, modem GSM800L V2 EVB i jakiś moduł GPS NEO-7M-C, tak by całość pracowała na logice 5V, to łatwo to ogarniesz.

Dzięki bardzo za odpowiedź. Czy ten sprzęt pedzie podawał koordynaty na wysokości 30 km?
Nie, satelity są poniżej tej wysokości i GPS nie działa Wink
Tego nie wiem, najwyżej testowałem moduły GPS w lotach pasażerskich, teoretycznie w specyfikacji znajdziesz restrykcje Hmax=50000m, ale niewiele osób to testuje, poszukaj sobie w Google realne testy. GSM przy takiej wysokości też pewnie nie zadziała, szukaj czegoś z LoRa na 50-100km, może realnie zadziała przy 30km + odległość w poziomie, będziesz musiał gonić balon. Do pomiaru wysokości może służyć też ciśnieniomierz BMP280. Dane można też zapisać w karcie SD, w pamięci FRAM, a moduł GSM +GPS może się przydać by zlokalizować urządzenie gdy spadnie na ziemię.
@error105, no raczej nie wożą tych satelitów w airbusach. Gdzieś tu czytałem https://airloads.net/UBLOX_7.html o tych 50 000m, ale nie wiem teraz czy to nie powinno być w stopach, wtedy spadłoby <20km, prędkość 500m/s jest tu podana i jest realna, bo w pasażerskim samolocie GPS łapie bez problemu.
A tak w ogóle @JOJO to gdzie chcesz wysłać ten balon, bo raczej w PL to nie jest legalne by sobie samoróbki wypuszczać przez pułap gdzie latają pasażerskie samoloty?
(12-03-2019, 18:57)kaczakat napisał(a): [ -> ]Tego nie wiem, najwyżej testowałem moduły GPS w lotach pasażerskich, teoretycznie w specyfikacji znajdziesz restrykcje Hmax=50000m, ale niewiele osób to testuje, poszukaj sobie w Google realne testy. GSM przy takiej wysokości też pewnie nie zadziała, szukaj czegoś z LoRa na 50-100km, może realnie zadziała przy 30km + odległość w poziomie, będziesz musiał gonić balon. Do pomiaru wysokości może służyć też ciśnieniomierz BMP280. Dane można też zapisać w karcie SD, w pamięci FRAM, a moduł GSM +GPS może się przydać by zlokalizować urządzenie gdy spadnie na ziemię.
@error105, no raczej nie wożą tych satelitów w airbusach. Gdzieś tu czytałem https://airloads.net/UBLOX_7.html o tych 50 000m, ale nie wiem teraz czy to nie powinno być w stopach, wtedy spadłoby <20km, prędkość 500m/s jest tu podana i jest realna, bo w pasażerskim samolocie GPS  łapie bez problemu.
A tak w ogóle @JOJO to gdzie chcesz wysłać ten balon, bo raczej w PL to nie jest legalne by sobie samoróbki wypuszczać przez pułap gdzie latają pasażerskie samoloty?

Już kiedyś planowałem wysłanie takiego balonu. Kontaktowałem sie z PAŻP i dostaliśmy nawet koordynatora lotu. Po wypełnieniu zgłoszenia jest możliwe puścić taki balon.
W tym wątku https://forum.arduinopolska.pl/watek-lora-e32-ttl-1w autor borykał się z modułem LoRa, wg opisu aukcji (jest link) zasięg wynosi 8km, a wg komentarzy z tej aukcji 50km. Tak że możesz sobie potestować. Niestety akurat ten moduł jest na 433MHz, LoRa w EU powinna pracować na 868MHz. 433 może zapewniać większe zasięgi, ale masz małe szanse by w EU spotkać bramę na tej częstotliwości.
(12-03-2019, 22:20)kaczakat napisał(a): [ -> ]W tym wątku https://forum.arduinopolska.pl/watek-lora-e32-ttl-1w autor borykał się z modułem LoRa, wg opisu aukcji (jest link) zasięg wynosi 8km, a wg komentarzy z tej aukcji 50km. Tak że możesz sobie potestować. Niestety akurat ten moduł jest na 433MHz, LoRa w EU powinna pracować na 868MHz. 433 może zapewniać większe zasięgi, ale masz małe szanse by w EU spotkać bramę na tej częstotliwości.

W internecie natknąłem się na takie systemy trackingu oparte o APRS jednak systemy radiowe nie są mi znane
GPS byłby dokładniejszy, o ile zadziała na tej wysokości. Doczytaj sobie zanim odrzucisz w kartach katalogowych. Np. tu jest potwierdzona informacja o 50km npm: http://www.jarzebski.pl/arduino/komponen...eo6-m.html. Jest też porównanie do innego modelu, który zapewnia tylko 18km wysokości. Na pewno trzeba sprawdzić przed zakupem informacje, a najlepiej znaleźć inne próby amatorskich balonów meteo i zmałpować wyposażenie, na przykład tu gość bawił się w NASA ze studentami, kiedyś oglądałem jakiś stream online, balony, itp: https://www.youtube.com/user/mcwhorpj/videos.
A dzięki popularności tych modułów cena to kilka $, APRS może być bardzo drogi, taka technika jest używana w profesjonalnych systemach namierzania skradzionych autek (jak ktoś sobie kupi przed kradzieżą). Żeby dokładnie coś zlokalizować to jest zabawa jak za okupanta z partyzantami, wyjeżdżają jakieś radiosamochody i namierzają nadajnik, który musi być gdzieś między nimi.
Jeśli chcesz pójść na łatwiznę to możesz odszukać sondę wysyłaną przez IMGW i ją przeprogramować na dozwoloną częstotliwość. W internecie są poradniki jak to możesz zrobić (np. na kanale Inżynieriada). Sam jeszcze żadnej sondy nie przeprogramowałem, ale to kwestia czasu bo sondy już mam. Wink

https://radiosondy.info/
Stron: 1 2