Arduino Polska Forum

Pełna wersja: sterownik dla pupila
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam wszystkich, 
liczę, iż znajdę pomoc i wsparcie na tym forum w stworzeniu sterownika warunków klimatycznych dla gada. 
Niestety jestem laikiem w temacie elektroniki a ambitnie chciał bym wykonać założony projekt. 
Założenie jest takie.
Chciał bym móc ustawić różną temperaturę w 2 różnych częściach terrarium różną w dniu i w nocy. Sterownie miało by polegać na włączeniu lampy grzewczej kiedy temp. jest za niska 
Podobnie z wilgotnością - podział na dzień i noc. Sterowanie : kiedy za sucho włącza nawilżacz. Kiedy za wilgotno włącza wiatrak. 
Włączanie spryskiwaczy ileś razy na dobę na konkretny czas. 
Dodatkowe sterownie na źródło światła - symulacja świtu i zmierzchu.
Idealnie było by zaprogramować pory roku. 
Chciał bym móc zaprogramować wszystko pilotem tak jak w filmie ( https://youtu.be/e8suIXdmhaQ )
Idealnie było by móc podłączyć się przez WeFe i tu dokonać sterowania. 

Tyle z opisu. 
Dzieląc sterownik na podzespoły:
1      mikrokontrolej
2      cz. wilgotności i temperatury  (odpowiada za włącza i wyłącza lampę grzewczą, nawilżacz i wiatrak) 
3      cz. temperatury (odpowiada za włącza i wyłącza mate grzewczą) 
4      włączanie wyłączanie lampy grzewczej 
5      włączanie i wyłączanie ogrzewania 
6      włączanie wyłączanie nawilżacza
7      włączanie wyłączanie spryskiwacza
8      włączanie lampy na dzień (z symulacją świtu - stopniowo włącza i wyłącza się w określonym czasie)
9      włączanie lampy na noc (j.w.) 
10    włączanie wodospadu ( jako opcja nad którą się zastanawiam. ostatecznie jak miał by być wodospad to może być włączany ręcznie)

Zasilanie układu miało by być z zasilacza (może być do wbudowania)

Potrzebne będą jakieś przekaźniki które na komendę włączą urządzenia działające na 220 V (Punkt 4, 5, 6, 8, 9)

Na początek proszę o jakieś podpowiedzi jakie części były by najbardziej odpowiednie. 
Mile widziane sugestie dzięki którym wykonał bym sterownik o jak najmniejszych rozmiarach.
Jak chcesz mała płytkę to kup sobie Arduino NANO, płytkę stykową i kabelki, ledy, rezystory, przyciski, płytki prototypowe do lutowania  i co tam w gospodarstwie można użyć. Do NANO jest dostępna płytka ze przykręcanymi zaciskami elektrycznymi, można więc ją potem łatwo przełożyć z płytki stykowej do gotowego sterownika. Załączanie możesz wykonać przekaźnikami, do częstego włączania lepsze będą SSR (jak wystarczy 2A na kanał to są moduły na 4,2, 1 przekaźnik do Arduino). Do sterowania dioda IR + pilot NEC IR, czujników wilgotności i temperatury jest wiele do wyboru, zerknij co ma sprzedawca u którego zaczniesz kupować wcześniejsze - BME280, Si7021 na I2C, DS18B20, DHT22. I2C jest do kilkudziesięciu cm kabelków, więc czasami może to być problem. NANO nie ma gniazda zasilania, więc może być dowolny zasilacz 5-12V około 2A, ewentualną wtyczkę utniesz. Do sterowania z telefonu może być moduł BT HC-05 lub ESP8266. Do tego zegar z modułem DS3221, uniezależni uC od świata zewnętrznego, bo czas można aby aktualizować też przez WIFI. Ekran taki jak na filmie to LCD 16x2 alfanumeryczny, wystarczy z I2C, kosztują od 10zł.  By przestać być laikiem wystarczy zrobić kurs Arduino: https://forbot.pl/blog/kursy.  Jak opanujesz swobodne tworzenie projektu wielozadaniowego (bez delay) będziesz gotowy do tworzenia własnego menu. Na początek może być to menu z akademii nettigo. Do tego powinien być WDT+ mechaniczne termostaty by nie usmażyć pupila gdyby jednak coś z automatyką źle działało. Konfigurację zapiszesz w EEPROM. Wszystko znajdziesz w botland lub na Allegro, a jeszcze taniej na Alliexpres. Klony zwykle działają tak samo jak "oryginały", dobrze jest mieć kilka by szybko wykluczyć uszkodzenie (kupując 3 klony serce ogrzeje myśl, że to i tak połowa cena "oryginału"), jakiś programator USBASP, dobry miernik uniwersalny, analizator logiczny SALAE, lutownicę, oscyloskop. Jeśli nie chce Ci się uczyć znajdź gotowy projekt i kup dokładnie to co jest w nim użyte, złóż, wgraj kod i używaj.
Dzięki za odpowiedź:
dla ścisłości Lista części wyglądała by następująco :
ARDUNIO NANO
RTC DS3231 12C (ZEGAR CZASU RZECZYWISTEGO)
SSR 2A 4 KANAŁY (MOŻE 2 SZT)
TERMOMETR DS18B20
CZUJNIK WILGOTNOŚCI DHT21
GNIAZDO ZASILANIA (DO PODŁĄCZENIA ZEW. ZASILACZA)
WIFI - https://botland.com.pl/pl/moduly-wifi/10...results=39 nie wiem tylko czy to przerost formy nad treścią.
do tego wyświetlacz i drobiazgi (tranzystory itp)

Będę wdzięczny za sugestie co zmiany części - jakąś optymalizację itp.
Co do termostaty mechanicznego to jest to dobra koncepcja. Zastanawiam się tylko nad umieszczeniem go w pomieszczeniu gada. Jak to zrobić by uniknąć wysokich napięć w bezpośrednim sąsiedztwie stwor.

Mam jeszcze pytanie co do komunikacji przez WiFi - czy możliwa jest zmiana ustawień przez np. telefon zamiast IR.?

Dzięki za podpowiedź związaną z kursem. Przyznam, że zacząłem się wciągać w ten temat.
Moduły ESP zaczynają się poniżej 10PLN, te z portem USB łatwiej programować. Już właśnie BT HC-05 trudniej taniej kupić.
Telefonem można zastąpić IR, można mieć interfejs do ustawień zrobiony równolegle - WIFI+BT+przyciski+pilot.
Termostat mechaniczny może mieć metalową kapilarę 2m, nie musisz umieszczać go całego wewnątrz terrarium. Może też być jakiś bezpiecznik termiczny, wielkość rezystora, podłączasz tam 5V i wracasz do przekaźnika, nie pozwoli na jego załączenie.
Zanim się rozpędzisz kup sobie jakiś zestaw startowy z czujnikiem i przekaźnikami, kilka led i przycisków, pomigaj, zrób termostat. To nie każdemu łatwo przychodzi, a wraz ze skomplikowaniem układu krzywa wymagań umiejętności ostro skręca ku górze.
W tym tygodniu chcę kupić jakiś zestaw startowy i rozpocząć działanie merytoryczno praktyczne.
Jakieś sugestie jaki zestaw będzie najlepszy ?
Mile widział bym link do sprawdzonego zestawu.

Im bardziej mam sprecyzowaną koncepcję wyglądu takiego sterownika tym bardziej wychodzi na to, że mikrokontroler nie musi być NANO tylko może być również UNO.
Który był by bardziej praktyczny ? Tak pod kontem programowani i użytkowani.
Pytałeś o sterownik o najmniejszych rozmiarach, od NANO mniejszy jest PRO MINI, ale nie proponowałem bo wymaga przynajmniej konwertera UART. Oczywiście może być UNO, jest po prostu większy, ale jak planujesz użycie shielda to wtedy jest wygodniej. Jak planujesz budować prototypy na stykówce to jest mniej wygodnie.
Między którymi zestawami się wahasz?
Zestaw obojętny, masz więcej to wydaj więcej. Do każdego zestawu dokup od razu NANO, programator USBASP i konwerter UART czerwony z FTDI. Do diagnostyki przydaje się też dobry multimetr i klon analizatora logicznego SALAE. Oczywiście można też kupić oryginały. Pojedyncze komponenty, płytki można też kupić w Chinach na Aliexpress, zakupy elektroniki do 24$ są zwolnione z cła i VAT, niestety czas oczekiwania to 30-60dni.
(20-03-2019, 16:09)kaczakat napisał(a): [ -> ]Zestaw obojętny, masz więcej to wydaj więcej. Do każdego zestawu dokup od razu NANO, programator USBASP i konwerter UART czerwony z FTDI. Do diagnostyki przydaje się też dobry multimetr i klon analizatora logicznego SALAE. Oczywiście można też kupić oryginały. Pojedyncze komponenty, płytki można też kupić w Chinach na Aliexpress, zakupy elektroniki do 24$ są zwolnione z cła i VAT, niestety czas oczekiwania to 30-60dni.

Dzięki za podpowiedź choć był bym wdzięczny za wskazówkę do czego służą poszczególne komponenty.
Nie mam doświadczenie z Aliexpress i mam mieszane uczucia co do tego źródła. Jeżeli ktoś zamawiał to proszę o info czy nie było jakiejś wpadki Smile
Masz link do kursu, w nim jest użyte większość tych elementów. Co do Aliexpress każdy zakup wiąże się z ryzykiem, jak masz sklep elektroniczny w pobliżu to możesz kupić tam, ale też nie ma pewności, że wszystko będzie działać - choć oczywiście zwykle tak, tak samo z Allegro czy Aliexpress.
Stron: 1 2 3