Arduino Polska Forum

Pełna wersja: max7219 8x8 (najmniejszy moduł) poszukiwania biblioteki i animacje
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajta moi mili Big Grin 

Temat prosty bo i potrzeba prosta. Chcę stworzyć tablice kierunkową (z tego jednego modułu) ale polega na tym żeby był roll w jedną stronę i jep przerwanie w dowolnym miejscu(przyciski będą + lcd przez i2c) z czego korzystam jak najbardziej z biblioteczki led control. Co by nie przynudzać poczebowałbym osoby która potrafila by jak krowie na rowie wytlumaczyć jak co zrobić  Angel
Pokaż co już napisałeś, rysunki, schematy, opowiedz jak Ci teraz działa, a czego Ci jeszcze brakuje.
(03-07-2019, 20:38)momarocz99 napisał(a): [ -> ]Temat prosty bo i potrzeba prosta. (...) poczebowałbym osoby która potrafila by jak krowie na rowie wytlumaczyć jak co zrobić  Angel
Zacznij od kursu Arduino, np:
- Darmowy na Forbot
- Dobry ale trzeba kupić czasopisma jest w EdW,.
- Bezwzględnie należy zapoznać się z tematem wielowątkowości.
- Przerwaniami, wykorzystaniem możliwości sprzętowych uC, DMA jeśli posiada.
- Książki o C znajdziesz w Internecie bezpłatnie.
Elektronika : Ośla łączka.

Następnie (pewnie za ok 6..12 miesięcy) jeśli będziesz chciał zostać przy AVR to:
- AVR i C razem z zestawem startowym.
- Nie polecam książek i zestawów startowym Mirka K. Komplet książek i zestawów startowych to ogromny wydatek, a jak na forum producenta "źle się odezwiesz" (czytaj, znajdziesz błąd w sofcie/książce, zadasz trudne pytanie, nie będziesz wychwalał Mirka K. pod niebiosa) to Cię zbanuje a inne fora pomocy związanej z wytworami Mirka K. raczej nie udzielą i słusznie! Ja też w takiej sytuacji odsyłam do sekty Mirka - cały Świat się myli, tylko Mirek K. ma rację :-) Ma klapki na oczach i nie widzi (udaje, że nie widzi) konkurencji ze strony Arduino i ARM. Ratuje się sprzedając produkty z PRZETAKTOWANYMI uC.

Jeśli pójdziesz w kierunku ARM, co na tą chwilę jest chyba jedynym sensownym wyborem, to dużo książek o ARM, zwłaszcza popularnych STM32, znajdziesz w książkach wydawnictwa BTC, Helion. W BTC poza książkami znajdziesz także zestawy startowe dedykowane do książek, np tani KA-NUCLEO 411CE za 49zł (porównaj cenę i możliwości NUCLEO-F411 do PODRÓBY ArduinoMega2560), do tego dedykowana książka Mikrokontrolery STM32 dla początkujących. Książki blisko dwa razy tańsze od literatury Mirka K. o przestarzałych AVR. Inna ciekawe płytki startowe od 55zł NUCLEO i od ok 80zł DISCOVEREY

Początkującym polecam "lekturę" EdW, gdzie można znaleźć materiały nie tylko o Arduino, AVR, czy kurs C, ale także teorię i co ważne praktykę,
przedstawioną w przystępny sposób na temat ogólnie pojętej elektroniki, jak: rezystory, kondensatory, indukcyjności, tranzystory, przyrządy i metody pomiarowe, itd. Bardziej zainteresowani powinni zainteresować się EP.
(04-07-2019, 07:16)es2 napisał(a): [ -> ]
(03-07-2019, 20:38)momarocz99 napisał(a): [ -> ]Temat prosty bo i potrzeba prosta. (...) poczebowałbym osoby która potrafila by jak krowie na rowie wytlumaczyć jak co zrobić  Angel
Zacznij od kursu Arduino, np:
- Darmowy na Forbot
- Dobry ale trzeba kupić czasopisma jest w EdW,.
- Bezwzględnie należy zapoznać się z tematem wielowątkowości.
- Przerwaniami, wykorzystaniem możliwości sprzętowych uC, DMA jeśli posiada.
- Książki o C znajdziesz w Internecie bezpłatnie.
Elektronika :  Ośla łączka.

Następnie (pewnie za ok 6..12 miesięcy) jeśli będziesz chciał zostać przy AVR to:
- AVR i C razem z zestawem startowym.
- Nie polecam książek i zestawów startowym Mirka K. Komplet książek i zestawów startowych to ogromny wydatek, a jak na forum producenta "źle się odezwiesz" (czytaj, znajdziesz błąd w sofcie/książce, zadasz trudne pytanie, nie będziesz wychwalał Mirka K. pod niebiosa) to Cię zbanuje a inne fora pomocy związanej z wytworami Mirka K. raczej nie udzielą i słusznie! Ja też w takiej sytuacji odsyłam do sekty  Mirka - cały Świat się myli, tylko Mirek K.  ma rację :-) Ma klapki na oczach i nie widzi  (udaje, że nie widzi) konkurencji ze strony Arduino i ARM. Ratuje się sprzedając produkty z PRZETAKTOWANYMI uC.

Jeśli pójdziesz w kierunku ARM, co na tą chwilę jest chyba jedynym sensownym wyborem, to dużo książek o ARM, zwłaszcza popularnych STM32, znajdziesz w książkach wydawnictwa BTC, Helion. W BTC poza książkami znajdziesz także zestawy startowe dedykowane do książek, np tani KA-NUCLEO 411CE za 49zł (porównaj cenę i możliwości NUCLEO-F411 do PODRÓBY ArduinoMega2560), do tego dedykowana książka Mikrokontrolery STM32 dla początkujących. Książki blisko dwa razy tańsze od literatury Mirka K.  o przestarzałych AVR. Inna ciekawe płytki startowe od 55zł NUCLEO i od ok 80zł DISCOVEREY

Początkującym polecam "lekturę" EdW, gdzie można znaleźć materiały nie tylko o Arduino, AVR, czy kurs C, ale także teorię i co ważne praktykę,
przedstawioną w przystępny sposób na temat ogólnie pojętej elektroniki, jak: rezystory, kondensatory, indukcyjności, tranzystory, przyrządy i metody pomiarowe, itd. Bardziej zainteresowani powinni zainteresować się EP.
Wszystko fajnie ale ja jestem w temacie samego ide jako początkujący A nie dosrany tematem avr na wylot
(03-07-2019, 23:29)kaczakat napisał(a): [ -> ]Pokaż co już napisałeś, rysunki, schematy, opowiedz jak Ci teraz działa, a czego Ci jeszcze brakuje.
No działa to tak ze mam sobie prosty znaczek statyczny A chodzi co by ten znaczek ruszyć tylko no nie zabardzo wiem jak
(04-07-2019, 09:08)momarocz99 napisał(a): [ -> ]
(03-07-2019, 23:29)kaczakat napisał(a): [ -> ]Pokaż co już napisałeś, rysunki, schematy, opowiedz jak Ci teraz działa, a czego Ci jeszcze brakuje.
No działa to tak ze mam sobie prosty znaczek statyczny A chodzi co by ten znaczek ruszyć tylko no nie zabardzo wiem jak
Odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz w KAŻDYM KURSIE C, Arduino, którego NIE ZNASZ! Nie znasz, bo ci się nie chce! Szukasz frajera, który da gotowca. Jako, że bez znajomości kodu gotowca dać nie można dostaniesz uniwersalną odpowiedź.
Użyj np:
Kod:
if( zmienna & 128 ) zmienna =<< 1 | 1;
else zmienna =<< 1;
aby przesunąć w lewo albo:
Kod:
if( zmienna & 1 ) zmienna =>> 1 | 0x80;
else zmienna =>> 1;
aby przesunąć w prawo.
To wszystko!


PS
Jeśli pomogłem dodaj punkt reputacji Big Grin
Musisz zrozumieć, że jeśli nie poznasz podstaw, to raczej nikt nie pomoże, bo nie będzie tu prowadził kursu, które już są i to bezpłatne. Gdybyś dał kod, to może ktoś by go zmodyfikował - frajerzy trafiają się. Bez kodu często da się pomóc, ale trzeba wiedzieć, "co się do Ciebie rozmawia" a nie znając podstaw, nie zrozumiesz tego co się do Ciebie pisze. Zrozumiałeś kod, który napisałem? Wątpię. Pewnie go nie rozumiesz, tak samo jakbym zaczął pisać o wymianie komunikatów SIP czy DDS1, SS7 gdy np CLI działa źle.


PS2
Rozwiązań jest oczywiście wiele, może lepsze np
Kod:
byte c=0;
if( zmienna & 128 ) c =1|;
zmienna << 1 | c;
i podobnie dla przesuwania w prawo albo, bardziej "profesjonalnie":
Kod:
zmienna = zmienna << 1 |  zmienna >> 7;
Prawdopodobnie wszystkie te rozwiązania dadzą taki sam lub bardzo podobny kod wynikowy.