Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Komunikacja Arduino->Komputer
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej,

Mam pewien problem. Otóż chciałbym, aby moje Arduino wysyłało pomiar z czujnika temperatury do komputera bezprzewodowo. Problemem jest to, że nie do końca rozumiem zasadę działania modułów wifi.
Link do aukcji
Ten układ jak rozumiem ma za zadanie odbierać sygnał wifi i przesyłać go do komputera za pośrednictwem USB? No a w takim razie gdzie nadajnik? Jak go podpiąć do arduino?
Oglądałem również ten film: YouTube
I tu podobna sytuacja. Jest pokazane jak podpiąć odbiornik wifi, ale co ten sygnał ma nadawać, gdzie to podpiąć i jak obsłużyć?
Naprawdę? A zastanawiałeś się kiedyś jaki nadajnik wifi odbiera twój telefon czy komputer? Może najpierw zastanów się co to jest wifi , co jest potrzebne do zrobienia sieci wifi itp? To jest poprostu karta sieciowa i ona wcale przez USB nie podaje sygnału (tzn może alr po co). Ten moduł USB służy do programowania

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka
ESP jest modułem podobnym do Arduino, tylko sporo lepszym.
Możesz do niego podłączyć czujnik temperatury, a ESP za pośrednictwem WiFi połączy się z siecią.
Jest kilka możliwości odczytu danych z tego modułu. Można wysyłać odczyty na jakiś serwer w internecie, na przykład thingspeak.com i otwierać ich stronę na komputerze z wykresami i innymi danymi. Możesz też te dane pobierać z thingspeak w postaci json i umieszczać na swojej stronie internetowej albo w swojej aplikacji na PC, lub mobilnej.
Możesz też zainstalować jakiś serwer bezpośrednio w module ESP i łączyć się z nim lokalnie (jak to jest pokjazane na filmie przez Ciebie zalinkowanym) lub udostępniać stronę swojego serwera w internecie (więcej pracy, ale dużo satysfakcji).
Wbrew pierwszym wrażeniom, jest to proste do ogarnięcia. Wczoraj zainstalowałem czujnik temperatury i wilgotności w sypialni i nie zajęło mi to więcej jak 45 minut z zaprojektowaniem i wydrukowaniem obudowy.
Na początek możesz użyć modułu BT HC-05, zamienisz po prostu kabelek USB na port COM z połączeniem BT. Nie napalaj się tylko na niby nowsze BT 4.0, to działa tylko z specjalną aplikacją BT LE na Androidzie (na razie nie mam prostszego rozwiązania dla PC niż drugi BT 4.0 podłączony do PC konwerterem USB-UART), więc pomimo że HC-05 jest starszy to jest droższy o 1$.
Do modułu ESP8266 ESP-01 możesz wgrać też gotowy firmware ESP-Link, robi on wtedy port COM w sieci lokalnej, na PC instalujesz program Tibbo, dodajesz taki port COM z ESP-LINK (musisz znać jego IP i port) i możesz go mieć wszędzie tam gdzie zasięg WIFI.
Te dwa rozwiązania pozostają przeźroczyste dla Arduino IDE, korzysta się potem z portu COM prawie identycznie jak przy połączeniu kablem. Przy nawiązywaniu połączenia BT HC-05 może również resetować Arduino, co pozwala na zdalne wgrywanie szkiców. ESP-LINK też ma takie funkcje, ale ich nie testowałem.
Już wszystko jasne.