Arduino Polska Forum

Pełna wersja: skanowanie BlueTooth
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Orientujecie się czy np włączone BT w telefonie wysyła swój jakiś unikalny adres/numer.   Pytam gdyż myślę nad zbudowanie jakiegoś skanera BT opartego np na HC-05, który rozpoznawał by obce  osoby po telefonie. Chodzi tu o rodzaj systemu alarmowego
Każdy Bluetooth ma swój mac adres unikalny.
Da się ale:
1. Bluetooth musi być włączony w telefonie
2. Bluetooth musi mieć włączoną "widoczność"

Moja "ściana" (bo tak nazwałem mój "inteligentny domek") rozpoznaje w drugą stronę... Tzn ma zdefiniowane maci kart wifi telefonów domownikow. Jak zareaguje czujka wejsciowa i MAC jest aktywny to znaczy że dany użytkownik jest w domu.
Niestety lecę na "taniość" i autorskie rozwiązania pewnych rzeczy w związku z czym dokładność jest 100 procent ale opóźnienie na reakcję to ok 1 minuta (w zależności od telefonu).

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka
A co jest powodem tej zwłoki 1 minuty.
Zakładana sytuacja: masz włączone wifi w telefonie i wracasz z pracy. Telefon rozpoznaje swoją domowa sieć, a więc łączy się i na tej podstawie moje magiczne skrypty sprawdzają czy któryś z domowników jest w domu (czyli tak naprawdę w zasięgu wifi).
Niestety jeśli telefon jest uśpiony to:
1. Bardzo długo zajmuje mu skan i podłączenie się do sieci
2. Niektóre telefony wyszukuja i łącza się z siecią dopiero po odblokowaniu lub też podświetleniu urządzenia. (Testowane na kilku różnych)

Moje rozwiązanie nie jest doskonale ale w moim przypadku nie przeszkadza mi to zupełnie.


Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka
Jeśli dobrze zrozumiałem to u kolegi moduł wifi nie szuka w zasięgu danego mac adresu, tylko szuka mac adresu zalogowanego do danej sieci.


Napisałeś że twoje "skryptu" sprawdzają obecność domowników czy mam wnioskować że cały program zawarłeś na Raspberry pi.
Sprawdzane jest występowanie określonego mac adresu na moim głównym routerze. A ponieważ mam Mikrotika to życie jest prostsze i router samemu wysyla odpowiednią informacje. Na zwykłym routerze też można coś takiego zrobić. Mając jakiegoś Linuxa lub RPi w sieci lokalnej wystarczy napisać kawałek kodu który będzie cały czas arpingowac konkretne urządzenia i na tej podstawie podejmować odpowiednie działania.

Jakby komuś było to potrzebne to służę swoimi źródłami i pomocą.

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka