Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Problem sterowaniem serwa 360°
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!!! Wczoraj otrzymałem paczkę z serwem towerPro sg90 360 stopni. Podłączyłem je do arduino, Wgrałem program z biblioteką servo.h, a serwo ani drgnie. Zasilanie serwomechanizmu mam z pakietu 4,8v do odbiorników rc, płytka arduino nano. Wie ktoś dlaczego to nie działa ?
kod jakiego użyłem:
#include <Servo.h>
Servo serwomechanizm;

void setup() {
  // put your setup code here, to run once:
  attach.serwomechanizm(9)

}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:
  write.serwomechanizm(180)

}
Czy kompiluje Ci się ten program?
Według mnie powinno być tak:
Kod:
#include <Servo.h>
Servo serwomechanizm;

void setup() {
 
  serwomechanizm.attach(9);

}

void loop() {
   
  serwomechanizm.write(0);
 
}
W Twoim kodzie brakuje średników i masz zamienione serwomechanizm.attach i serwomechanizm.write
Kod się kompiluje, lecz serwo niestety się nie rusza. Sprawdzałem na dwóch serwach i na innej płytce Arduino. Standardowe serwo 180, też nie reaguje. Nie wiem już co może być przyczyną tego. Sad
Jak masz problem to wrzucaj kod+schemat+ewentualnie zdjęcia. Można coś popsuć na wiele sposobów, w programie masz np. podłączenie do pinu 9, na schemacie do 10, a wpinasz się do 8.
Częste problemy stwarza też "kabelkologia" prototypów, coś łączy/nie łączy, kabelek urwany, styki na płytce nie łączą.
No i w przypadku komunikacji brak wspólnej masy - a tu masz taki przypadek, jeśli płytkę zasilasz z USB a serwo z aku to są dwa źródła zasilania i trzeba połączyć masę.
Dzięki, za podpowiedź z tą masą bo nie mam tego zrobionego. Jeśli dobrze rozumiem mam podłączyć masę z bateri do wyjścia gnd na płytce i do czarnego przewodu od serwo?? ( Jutro postaram się podesłać zdjęcia )
Nie miałem złączonych tych mas. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź Smile Smile Smile
Tak, cokolwiek łączysz ze sobą do komunikacji ma być wspólna masa, tylko wtedy wiadomo co drugi ma na myśli ustawiając 5V (stan wysoki) czy 0 (stan niski). Oczywiście nie zawsze do komunikacji jest to potrzebne, ale tu akurat tak.