Arduino Polska Forum
podłączenie pinów zegarek-arduino - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: podłączenie pinów zegarek-arduino (/watek-pod%C5%82%C4%85czenie-pin%C3%B3w-zegarek-arduino)



podłączenie pinów zegarek-arduino - DawidK - 26-11-2017

Jest to w zasadzie pytanie od bardzo początkującego.

Kupiłem niedawno Arduino Uno i zestaw zegarek Arduino DIY Watch (bez instrukcji) udało mi się go zlutować i nawet wyświetla czas po naciśnięciu przycisku, natomiast trzeba go ustawić i stąd moje pytanie:

jak podłączyć go do Arduino Uno

Na zegarku są oznaczenia:
- GND
- CTS
- VCC
- TX0
- RX1
- DTR

Przypuszczam, że trzeba to podłączyć:
- GND do GND (uziemienie)
- VCC do 3.3V (zasilanie)
- TX0 do jednego z pinów digital
- RX1 do jednego z pinów digital
- DTR do reset

natomiast co z CTS? i ogólnie czy to co napisałem powyżej ma sens?


RE: podłączenie pinów zegarek-arduino - krn78 - 27-11-2017

Gdzie to kupiłeś? Dziwne, że producent nie podał instrukcji. nie ma jej nawet w postaci linku do jakiegoś .pdf?
Znalazłem za to gdzieś na Aliexpress tego typu zestawy (w każdym razie mam nadzieję, że to te). Jest tam powiedziane o podłączeniu modułu FTDI. Na innej aukcji (tego typu modułu) podano opis wyjść: DTR,RXD,TX,VCC,CTS,GND. Może to własnie to.
Powiedziałbym, żebyś sprawdził (za pomocą miernika), do którego pinu Atmegi prowadzą każdy z tych pinów, a następnie sprawdził w dokumentacji, który jest do czego, bo Atmegę da się programować i bez tego modułu (programatorem może być choćby Arduino).


RE: podłączenie pinów zegarek-arduino - azbest22 - 28-11-2017

Z tym vcc to bym nie ryzykował. jak zegarek ma swoje zasilanie i arduino swoje to ich nie łącz.
Masy zepnij razem GND.
zadbaj o to by były oba układy zasilane tym samym napięciem bo jak zegarek ma pracować na 3,3V to i arduino lepiej miej tak zasilone, albo wykorzystaj jakiś ttl pomiędzy urzędzeniami, bo sygnałem 5v z arduino możesz uszkodzić zegarek pracujący na 3v3.

tx zegarka łączysz z rx atmegi, a rx zegarka z tx atmegi (pamiętaj o poziomie napięć) atmega przyjmie 3,3v jako logiczną 1 ale nie wiadomo czy zegarek przeżyje potraktowanie 5v.

DTR i CTS to trudno stwierdzić



edit. daj jakieś zdięcia płytki moze albo coś bliżej na temat tego modelu konkretnego bo nawet jak się skomunikują to jakimi komendami na RS to wysterujesz? trzeba zidentyfikować gnojka


RE: podłączenie pinów zegarek-arduino - DawidK - 29-11-2017

Zegarek to:


SainSmart Arduino DIY Watch
https://www.sainsmart.com/products/arduino-diy-watch

W sumie jest tam nawet jakaś instrukcja pdf, ale dotyczy lutowania co już mam zrobione, a chce dostać się do "flaków".

Przypuszczam, że moje pytanie jest dosyć prymitywne tzn. nie wiem co dokładnie oznaczają te skróty na płytce zegarka i jaki mają odpowiednik na płytce arduino. Wydaje mi się, że powinny być w jakiś sposób ustandaryzowane.

Co do zasilania to zegarek ma swoje - 3V bateria


RE: podłączenie pinów zegarek-arduino - azbest22 - 29-11-2017

to w zasadzie jest mikrokontroler taki jak masz w uno, więc możesz go wsadzić w płytkę arduino i oprogramować, jeśli nie ma bootloadera to przez ISP złącze jakimś zewnętrznym programatorem, a jeśli ma bootloader to przez przejściówkę z USB na uart, albo wyjmij procek z zestawu arduino o podłącz tx do tx, rx do rx, gnd do gnd, i ze środowiska arduino chyba się wsad powinien normalnie załadować, tylko chciałbym żeby ktoś zwrócił uwagę na szczegół co do którego pewności nie mam, a mianowicie czy atmega wytrzyma podanie na piny sygnałów o większym potencjale niż vcc, bo w arduino leci wszędzie 5v i tak jest też zasilanie, a tam jest bateryjka 3v.



edit.

a czy próbowałeś przytrzymać wciśnięty guzik???
zdaje się że jak go dłużej przytrzymasz to się zacznie zmieniać godzina


RE: podłączenie pinów zegarek-arduino - kaczakat - 06-01-2018

W podanym przez Ciebie linku jest zakładka learn a tam instrukcja i code Arduino (w Guide jest komplet).  Jak napisał azbest22 procek można wyjąć i zaprogramować w UNO. Można też wykorzystać przejściówkę FTDI, ona ma komplet wyprowadzeń:
- GND
- CTS
- VCC
- TX0
- RX1
- DTR
Zwykle TX/RX się krosuje, czasami jednak opis może być mylny i oznaczać "tu to podłącz" (czyli TX-TX) z zewnętrznego urządzenia, dlatego najlepiej zajrzeć do instrukcji/podłączyć jakiś analizator logiczny typu Salae.
Po podłączeniu FTDI (np. takiej, można ją ustawić na 3,3V http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-uart-ft232rl-ftdi-i6823571287.html  ), programujesz jak zwykłe arduino podając port COM FTDI. Zgaduję, że ten zegarek jest stworzony do podanego przeze mnie konwertera FTDI, bo układ pinów jest dokładnie jak na niej ze skrosowaniem TX/RX - po prostu wtykasz, dociskasz na czas programowania i gotowe. 
Najważniejsze, z kodu programu wynika, że gdy czas jest wyświetlany naciskasz ponownie przycisk >2s i ustawiasz czas, nie ma opcji ustawiania przez UART - ale może dorobisz sobie. Nie ma więc potrzeby podłączania do arduino czy do PC przez przejściówkę, chyba że chcesz sobie coś zmienić w kodzie.


RE: podłączenie pinów zegarek-arduino - DawidK - 07-01-2018

Cytat:a czy próbowałeś przytrzymać wciśnięty guzik???
zdaje się że jak go dłużej przytrzymasz to się zacznie zmieniać godzina

Tak, dziękuję faktycznie godzina się zmienia.


Cytat:W podanym przez Ciebie linku jest zakładka learn a tam instrukcja i code Arduino (w Guide jest komplet)

W takim razie albo jestem ślepy, albo coś zostało dodane - wcześniej znalazłem tylko instrukcję ale sprawdziłem faktycznie jest, dzięki.



Cytat:Po podłączeniu FTDI (np. takiej, można ją ustawić na 3,3V http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-ua...71287.html  ), programujesz jak zwykłe arduino podając port COM FTDI. Zgaduję, że ten zegarek jest stworzony do podanego przeze mnie konwertera FTDI, bo układ pinów jest dokładnie jak na niej ze skrosowaniem TX/RX - po prostu wtykasz, dociskasz na czas programowania i gotowe.

Dziękuje, zaopatrze się w taką przejściówkę - przypuszczam, że to dokładnie to o co chodzi.