Arduino Polska Forum
Generator impulsów Arduino i środowisko Processing - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: Generator impulsów Arduino i środowisko Processing (/watek-generator-impuls%C3%B3w-arduino-i-%C5%9Brodowisko-processing)



Generator impulsów Arduino i środowisko Processing - mateusz2194 - 22-05-2018

Witam jestem początkujący i nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłem post ale mam prośbę. Potrzebuję wykonać program na Arduino za pomocą którego mógłbym odczytywać impulsy z generatora impulsów jednak nie wiem jak się za to zabrać ponieważ nie mam jeszcze na tyle doświadczenia. Wykonałem generator impulsów wykorzystując do tego timer ne555, kondensatorki i potencjometr. Chciałbym wykorzystać  środowisko Processing do wizualizacji przebiegów. Ma ktoś jakiś lepszy pomysł w jaki sposób mógłbym wykonać wizualizację ? Proszę o pomoc


RE: Generator impulsów Arduino i środowisko Processing - kaczakat - 23-05-2018

Można zliczać impulsy na Arduino i wysyłać do tego Processing, niech sobie robi wizualizację. Można wysyłać do bazy SQL na Raspberry PI i wizualizację robić na przeglądarce. Na Raspberry stawiasz serwer WWW, bazę mySQL, PHP myAdmin, piszesz skrypty i tworzysz stronkę WWW. Poniżej coś z ESP8266 odczytującego dane z czujnika DHT11, wysyłającego do dysku sieciowego Synology z takim zestawem jak dla Raspberry i wyświetlającego na WWW. Takich gotowych lub prawie gotowych wzorników (różne rodzaje wykresów) jest mnóstwo na sieci. Pewnie oprogramować można w wielu innych jeszcze, np. na YouTubie jest dużo filmów do C#, a teraz pełna wersja jest darmowa dla hobbystów. Dużo wygodniej w tym się pisze niż w Arduino IDE, a ten Processing wygląda na takie samo IDE. Z wersji z przeglądarką i bazą danych wg mnie jest prościej, można to odpalić na Raspberry za 50zł + ESP8266 za 20zł. PC jest tylko potrzebny by wszystko opisać.
Do ogarnięcia masz: tutoriale Arduino + ESP8266, C, C++, C++ obiektowy i  bazy danych MySQL, JS, PHP, HTML, CS, LINUX i Raspberry lub ten Processing. Większość jest na Youtubie, a tutoriale tekstowe również na Forbot, Botland, google dopowie inne.
Prostą wizualizację można robić również wysyłając dane na serwery online typu Thinkspeak. Darmowe konto ma ograniczenie do wrzutki co 15 s i ileś tam max dziennie/rocznie. W sumie nie musi być to prosta wizualizacja, potem te dane można pobierać z powrotem i robić z nimi co się chce, odpada własna baza. Jest też parę podobnych alternatyw. Do czegoś takiego potrzebny jest Arduino+modem GSM GPRS+karta SIM lub ESP8266+łącze internetowe z WIFI lub Arduino + Shield Ethernet w wersji po kablu.


RE: Generator impulsów Arduino i środowisko Processing - Robson Kerman - 23-05-2018

(22-05-2018, 14:47)mateusz2194 napisał(a): Potrzebuję wykonać program na Arduino za pomocą którego mógłbym odczytywać impulsy z generatora impulsów

Co to znaczy "odczytywać impulsy"?
Chcesz je jakoś liczyć, dodawać, wyliczać średnią (częstotliwość)?

(22-05-2018, 14:47)mateusz2194 napisał(a): Chciałbym wykorzystać  środowisko Processing do wizualizacji przebiegów.
Na czym miała by polegać ta wizualizacja?
Pokazywać jakieś cyferki, czy może wykres?
(22-05-2018, 14:47)mateusz2194 napisał(a): Ma ktoś jakiś lepszy pomysł w jaki sposób mógłbym wykonać wizualizację ?
Ilu pomagających, tyle najlepszych pomysłów.
Ja dobrze czuję się w Visual Studio i pewnie napisał bym jakiś program w tym środowisku.
Język nie ma znaczenia. Przy tak prostych projektach, pewnie wybrał bym VB.NET
10 minut kodowania + 30 minut debugowania.
Więc jeśli chcesz coś wizualizować, to racze celuj w środowiska RAD z debugerem i normalnym kompilatorem.


RE: Generator impulsów Arduino i środowisko Processing - mateusz2194 - 23-05-2019

Dzięki za odzew i chęć pomocy. Poradziłem sobie jakoś Wink Można zamknąć temat