Arduino Polska Forum
Zasilanie - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Reszta producentów (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-reszta-producent%C3%B3w)
+--- Dział: Części (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-cz%C4%99%C5%9Bci)
+--- Wątek: Zasilanie (/watek-zasilanie--2555)



Zasilanie - przemek - 10-08-2018

Witam. 

Chciałbym zbudować automatyczne włączanie pompy do pieca poniżej pewnej temperatury za pomocą arduino, ale nie mam pojęcia ja do niej doprowadzić prąd. Nie chcę używać przekaźnika z cewką lecz zwykły prąd 230v. Ma ktoś pomysł jak za pomocą impulsu arduino włączyć pompę? Z góry dziękuję.


RE: Zasilanie - kaczakat - 11-08-2018

Czy pompa ma możliwość włączania impulsem i znasz parametry tego impulsu?


RE: Zasilanie - przemek - 11-08-2018

(11-08-2018, 00:02)kaczakat napisał(a): Czy pompa ma możliwość włączania impulsem i znasz parametry tego impulsu?

Z tego co wiem to nie. Chodzi mi o coś co będzie ją umiało włączyć za pomocą dostarczenia prądu.


RE: Zasilanie - kaczakat - 11-08-2018

A co Ci się nie podoba w przekaźniku z cewką? Przecież on daje "zwykły prąd 230V". Sam przekaźnik jest sterowany impulsem z Arduino, właściwie stanem pinu, jest to działa, nie ma to nie działa (albo na odwrót). Jak Ci się nie podoba klikanie przekaźnika to są przekaźniki półprzewodnikowe SSR. sterowane 5V https://botland.com.pl/przekazniki-polprzewodnikowe-ssr/10161-modul-przekaznika-polprzewodnikowego-ssr-2a-1-kanal-styki-240vac-2a-cewka-5vdc.html?search_query=ssr&results=7 .Możesz kupić sobie też pompę Grundfos Alpha Solar, ma złącze do sterowania sygnałem PWM, np. z Arduino.


RE: Zasilanie - es2 - 11-08-2018

Rozwiązań jest wiele:
1) Przekaźnik monostabilny - tani ale zużywa się, pobiera sporo prądu w stosunku do innych rozwiązań, powoduje zakłócenia podczas włączania/wyłączania obciążenia.
2) Przekaźnik bistabilny - podobnie jak monostabilny tyle, ze pobór prądu prawie zerowy (tylko w czasie przełączania)
3) SSR - drogie, łatwiej uszkodzić niż przekaźnik, sterowanie małą mocą, nie generuje zakłóceń gdy załączany w zerze.
4) Triak + jeśli wymagana separacja, optotiak - jak SSR tyle, że tani., można sterować mocą obciążenia.


RE: Zasilanie - przemek - 11-08-2018

Dziękuje bardzo na pewno z czegoś skorzystam.  Smile


RE: Zasilanie - kaczakat - 11-08-2018

Ten SSR z linku (czy Allegro) to koszt 10zł, zależy jaka pompa, z opisu wynika CO, aktualnie takie mają w domowych instalacjach 2-60W, także 2A SSR wystarczy. Trzeba też pamiętać, że to jest tylko do prądu przemiennego, jak w gniazdku. Zwykły przekaźnik padnie szybciej, ale nie ma strat na półprzewodniku, przy większych obciążeniach radiator jest zbędny. Rzeźbienie układu z triakiem ma sens tylko dla kogoś, kto takich pytań nie zadaje. Zresztą 25A SSR (sterowanie DC od 3V) można kupić za 2 dyszki + koszt radiatora i wysyłki. A zrobienie tego (jak się umie) to jednak dzień stracony + koszt materiałów. No i przy pompie sterowanie mocą triakiem nie ma sensu, w nowych pompach wręcz to zakazują bo te mają własne sterowanie elektroniczne, nawet jeśli nie mają wejścia do regulacji wydajności, a wybór trybu pracy/wydajności jest przyciskiem.


RE: Zasilanie - es2 - 12-08-2018

(11-08-2018, 14:03)kaczakat napisał(a): Rzeźbienie układu z triakiem ma sens tylko dla kogoś, kto takich pytań nie zadaje. Zresztą 25A SSR (sterowanie DC od 3V) można kupić za 2 dyszki + koszt radiatora i wysyłki. A zrobienie tego (jak się umie) to jednak dzień stracony + koszt materiałów.
Przesadzasz. Triak i optotriak na uniwersalce to jakieś 5 minut roboty, do tego przykręcić radiator, powiedzmy, ze trzeba wywiercić otwór i nagwintować, całość max 30 minut.


RE: Zasilanie - kaczakat - 12-08-2018

No właśnie o tym pisałem, ktoś biegły zrobi to w 30 minut. Ktoś nieobeznany przykręci radiator do obudowy i nie będzie od niego więcej pytań na forum.