Arduino Polska Forum
sterownik dla pupila - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Jak zacząć z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-jak-zacz%C4%85%C4%87-z-arduino)
+--- Wątek: sterownik dla pupila (/watek-sterownik-dla-pupila)

Strony: 1 2 3


RE: sterownik dla pupila - Archaon - 28-03-2019

Dzięki. Jak w końcu podejmę działania to dam znać.
Ostatnie brak czasu mnie zblokował.


RE: sterownik dla pupila - Archaon - 06-04-2019

Witam,
przeszedłem kurs podstawowy i mam minimalne pojęcie. Klaruje mi się jak to wszystko zaprogramować.
Kiedy chciałem wejść na poziom wyżej i chciałem przetestować czujnik DHT 11 to wyskoczył mi komunikat :

"In file included from C:\Users\archa_000\Documents\Arduino\libraries\DHT_sensor_library\DHT_U.cpp:22:0:
C:\Users\archa_000\Documents\Arduino\libraries\DHT_sensor_library\DHT_U.h:25:29: fatal error: Adafruit_Sensor.h: No such file or directory
compilation terminated.
exit status 1
Błąd kompilacji dla płytki Arduino/Genuino Uno."
zainstalowałem 2 biblioteki ze spisu (Szkic- Dołącz bibliotekę- Zarządzaj bibliotekami) i nic
proszę o pomoc co z tym fantem począć.


RE: sterownik dla pupila - kaczakat - 07-04-2019

Wszystko masz w opisie błędu, brakuje pliku Adafruit_Sensor.h, najwyraźniej musisz to zainstalować i nie jest zawarte w pakiecie biblioteki DHT. Adafruit tak ma, np. poszczególne biblioteki do różnych ekranów i wspólna do wszystkich ekranów z czcionkami/grafikami. Lub znajdź inną bibliotekę do DTH11.


RE: sterownik dla pupila - Archaon - 13-04-2019

Napotkałem zaporę. Przechodząc kurs doszedłem do czujników temp. oraz DHT11.
I tu mam kłopot. Wgrałem odpowiednią (zalecaną w kursie) bibliotekę, podpiąłem tak jak w instrukcji i wczytałem program.
Za 1 razem poszło bez wilgotności a temperatura była fałszywa.
Zmieniłem bibliotekę i podłączyłem wszystko tak by wyświetlało mi dane na wyświetlaczu (schemat i program znalazłem na innej stronie). Po wgraniu wszystko działało poza czujnikiem. Wyświetlało zamiast wartości odczytu "nan".
Wróciłem do kodu i podłączenia z kursu. Tym razem nie wyświetlało już żadnych informacji.

Przy działaniu z czujnikiem analogowym LM35 temperatura była wyświetlana jakoś totalnie z kosmosu. Najpierw na poziomie 500 stopni i spadała do niemal 0. Ogólnie widać było że odczyt faluje od max do min. wartości. Kod był wgrany z kursu więc raczej poprawny.

Proszę o radę w czym może być problem. Czy czujniki są uszkodzone czy Arduino.
Jak by nie patrzeć bez wiarygodnych odczytów temperatury i wilgotności cały mój plan na nic.


RE: sterownik dla pupila - kaczakat - 14-04-2019

Wszystko może być uszkodzone, ale że dopiero zaczynasz to raczej chodzi o umiejętności. Pokaż używany kod programu, jeśli używasz bibliotek to napisz jakich (z autorami/skąd, bo może być wiele wersji) i schemat. Schemat najlepiej sam narysuj, nawet odręcznie na papierze i fotka, tak byśmy nie oglądali czegoś czego nie użyłeś przed sobą.
co do tych 500oC, na początku drukuj pomiary na Serial, każdy w nowej linijce. Z LCD to nawet może chodzić o to jak go używasz - zostają cienie poprzednich wyświetleń, to się nakłada i dziwne rzeczy na ekranie gotowe.


RE: sterownik dla pupila - Archaon - 15-04-2019

program wgrany z tej strony :
https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-ii-cyfrowy-czujnik-wilgotnosci-dht11-id18417
Mam czujnik w wersji z 3 pinami więc podpinałem zgodnie ze schematem :
http://blog.circuits4you.com/2015/05/dht11-digital-humidity-and-temperature.html
Dokładnie tę wersję czujnika mam.
Obawiam się że problem leży w czujniku bo nie ma żadnych odczytów.
kiedy wgrałem najprostszy program to wyświetlany odczyt był 0 stopni i 0 wilgotności.


RE: sterownik dla pupila - kaczakat - 17-04-2019

Zanim zaczniesz podłączać przeanalizuj krytycznie schematy z Internetu. Zobacz, że masz dwa różne czujniki w przykładach, jeden goły, drugi z płytką i rezystorem. Akurat mam ten drugi, więc wiem, że na nim już jest wbudowany rezystor 5k. Oczywiście możesz miec 5/10 lub wcale, najpierw więc sprawdź jaki masz u siebie, zmierz rezystancję między pinami VCC i DATA. Jak coś to zmień rezystor na 5k. Jak dodasz drugi to i tak powinno działać, nawet jeśli to będzie 2x 5k równolegle, czyli 2.5k wynikowo. Wydruki pomiarów rób na Serial, a biblioteki poszukaj innej. Zaczynasz od tego że każdy element testujesz na przykładzie z biblioteki, jak nie działa to na początek przegląd płytki, potem zmiana biblioteki. Wiem że z jedną też miałem problem z działaniem. Kod użyty do testów wklej w pełnej edycji posta. Wiele osób przegląda fora na telefonie, dając linki "sobie sprawdźcie" albo co gorsza jako załącznik czy link do pliku sam pozbawiasz się szansy na pomoc.


RE: sterownik dla pupila - Archaon - 17-04-2019

Dzięki za wskazówki. Czujnik z początku podłączyłem z rezystorem. Później po poczytaniu kilku postów podłączyłem bez rezystora. teraz już wiem że na płytce z czujnikiem jest wbudowany odpowiedni rezystor.
Z początku były odczyty.
Później po kilku próbach nic.
Zgodnie z opisem jeżeli nie ma odczytów to nic się nie pojawi i w tym przypadku tak też było . Czysty ekran.
kod który wgrałem to:
#include "DHT.h"
#define DHT11_PIN 2
DHT dht;

void setup()
{
Serial.begin(9600);
dht.setup(DHT11_PIN);
}

void loop()
{
//Pobranie informacji o wilgotnosci
int wilgotnosc = dht.getHumidity();
//Pobranie informacji o temperaturze
int temperatura = dht.getTemperature();

if (dht.getStatusString() == "OK") {
Serial.print(wilgotnosc);
Serial.print("%RH | ");
Serial.print(temperatura);
Serial.println("*C");
}

//Odczekanie wymaganego czasugo
delay(dht.getMinimumSamplingPeriod());
}

dodałem sugerowaną w kursie bibliotek i przy sprawdzani błędów nie wykrywało nieprawidłowości.
W tym tygodni postaram się zorganizować inny czujnik i sprawdzę jeszcze raz program.


RE: sterownik dla pupila - kaczakat - 18-04-2019

Zobacz tę bibliotekę, u mnie działa (jest też w managerze, to ta od Adafruit), w przykładzie tester wystarczy komentarzem zmienić typ czujnika.
Nie wiem skąd masz swoją, ale te biblioteki zwykle obsługują kilka typów tego czujnika i niepokoi mnie brak wyboru czujnika w szkicu, może być gdzieś wewnątrz biblioteki, trzeba tam się dogrzebać i zmienić definicje.
Ściągnąłem, sprawdziłem, w tej wystarczy zmienić setup: dht.setup(DHT11_PIN,1);, jedynka oznacza typ czujnika DHT11, brak oznaczał 0 i biblioteka może sama nie wykryć. Niestety dla Ciebie, u mnie wykrywa i bez tej jedynki, ale może sprawdź u siebie.
W te czujniki nie warto inwestować, tak realnie mają dokładność zegarkowego czujnika ze stacji pogodowej +/-10RH i >2oC.


RE: sterownik dla pupila - Archaon - 25-04-2019

Kupiłem nowy czujnik i poszło. Użyłem biblioteki wskazanej w kursie i jakoś działa.
am tylko podejrzenie co do dokładności odczytu.
Wyświetla mi że mam w domu 25 *C i 32 wilgotności
Jak sprawdzić czy czujnik prawidłowo podaje wartości ?
Chciałem sprawdzić poprzez zmianę programu i podpięcie LM35 ale wówczas wyszły same bzdury. Temperatura na poziomie 300 - 150 *C