Arduino Polska Forum
podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie (/watek-pod%C5%82%C4%85czenie-5v-do-pinu-i-monitorowanie)

Strony: 1 2 3


podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - michalh - 25-05-2019

Cześć,
jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość Smile
chciałbym podłączyć wyście z zasilacza 5v do pinu w arduimo (mega) i monitorować czy zasilacz jest włączony czy nie.
Na tej podstawie robić akcje.
Np. coś takiego 
Kod:
#define BUTTON_PIN A1 // wescie pod sprawdzenie napiecia
void before()
{
}
void setup()
{
 pinMode(BUTTON_PIN, INPUT);
}
void loop()
{
   int Value = -1;  
   Value = digitalRead(BUTTON_PIN);
   if (Value == HIGH)
      Serial.print("Jestem HIGH ");
   else
      Serial.print("Jestem LOW ");
}

monitor portów pokazuje coś takiego 
Jestem HIGH 
Jestem LOW 
Jestem LOW 
Jestem LOW 
Jestem LOW 
Jestem HIGH
...

dlaczego tak się dzieje ?
Próbowałem INPUT cyfrowy i analogowy.

Proszę o wskazówkę.


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - es2 - 25-05-2019

Na "stykówce" to uruchamiasz?
Łączysz bezpośrednio z zasilacza do GPIO?

PS
Ja bym użył ADC.


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - michalh - 25-05-2019

To do obsługi światła. Mam przekaźnik bistabilny dwutorowy.W jedym torze mam 230V normalnie działa przysik dzwonkowy, a do drugiego toru mam podłączony zasilacz 5V. Na wyjściu z przrkaźnkika 5v podłączyłem arduino do pinu. Kiedy przekaźnik się załącza na wyjściu pojawia sie 5V i to chciałbym wykryć. Na tej podstawie chciałbym zaktualizować stan swiatła.


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - es2 - 25-05-2019

Pokaż schemat, tylko aby nie były to arduinowe kolorowanki.


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - kaczakat - 25-05-2019

Na pinie wymuś stan niski rezystorem np. 10k - połącz nim GND z pinem. Do prawidłowego odczytu potrzebujesz podpięcia również wspólnej masy.


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - michalh - 25-05-2019

[attachment=834]

takie mam połączenie, chodzi o GPIO status który wychodzi z przekaźnika (nr 1)


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - kaczakat - 25-05-2019

Nie jest to jak rozumiem sygnał cyfrowy z tego modułu, tylko podajesz go po prostu przez drugi styk przekaźnika, więc tu tak samo jak dla przycisków obowiązuje eliminacja drgań styków, czas debounce musisz dobrać eksperymentalnie, możesz dać spokojnie ponad 100ms. No i to co napisałem wcześniej, masa wspólna jest jeśli podajesz z tego samego zasilacza, dodaj jeszcze rezystor do GND.


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - michalh - 25-05-2019

(25-05-2019, 17:48)kaczakat napisał(a): Nie jest to jak rozumiem sygnał cyfrowy z tego modułu, tylko podajesz go po prostu przez drugi styk przekaźnika, więc tu tak samo jak dla przycisków obowiązuje eliminacja drgań styków, czas debounce musisz dobrać eksperymentalnie, możesz dać spokojnie ponad 100ms. No i to co napisałem wcześniej, masa wspólna jest jeśli podajesz z tego samego zasilacza, dodaj jeszcze rezystor do GND.

Wszystko jak mówisz. Czy mógłbyś rzucić fachowym okiem na schemat, czy to tak ? dodałem rezystor
masa jest z tego samego zasilacza


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - kaczakat - 25-05-2019

Schemat wygląda OK. Jedyne co to jak załączysz z przycisku to nie wyłączysz z uC i vice versa. No ale zakładam, że tak miało być.


RE: podłączenie 5v do pinu i monitorowanie - Jarewa0606 - 25-05-2019

Ciekawe ile to podziała jak zadziała, przekaźnik raczej nie ma izolacji powietrznej między ścieżkami stykami....