Arduino Polska Forum
Czy na Arduino można zarobić? - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Inne (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-inne)
+--- Dział: Off-Topic (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-off-topic)
+--- Wątek: Czy na Arduino można zarobić? (/watek-czy-na-arduino-mo%C5%BCna-zarobi%C4%87)

Strony: 1 2 3 4


Czy na Arduino można zarobić? - elvis - 19-11-2019

Tytułowe pytanie umieściłem w dziale offtopic, bo prawdę mówiąc nigdzie mi nie pasowało. Już tłumaczę skąd temat - niedawno podjąłem się niewielkiego zlecenia, chodziło o program dla ESP32. Klient był bardzo zaskoczony, że nie chcę używać bibliotek Arduino i wolę programować w ESP-IDF.
Prawdę mówiąc coraz bardziej zastanawiam się, czy mój wybór był trafny. Ale przy okazji zastanawiam się nad inną kwestią: czy używając Arduino można zarabiać? Nie mam tak dużo doświadczenia, ale jestem bardzo ciekaw jakie są doświadczenia kolegów w tym względzie - czy pojawiają się komercyjne projekty oparte na tej platformie? Jeśli to nie tajemnica - w jakich obszarach można Arduino wykorzystać? Ogólnie jestem ciekaw wszystkiego co dotyczy użycia Arduino w prawdziwym życiu Smile


RE: Czy na Arduino można zarobić? - semi - 19-11-2019

(19-11-2019, 22:45)elvis napisał(a): Tytułowe pytanie umieściłem w dziale offtopic, bo prawdę mówiąc nigdzie mi nie pasowało. Już tłumaczę skąd temat - niedawno podjąłem się niewielkiego zlecenia, chodziło o program dla ESP32. Klient był bardzo zaskoczony, że nie chcę używać bibliotek Arduino i wolę programować w ESP-IDF.
Ja nie widzę możliwości napisania dobrego programu z wykorzystaniem bibliotek Arduino. Czego się nie tknę trzeba poprawiać a nie zawsze jest to łatwe (np przerwania od przepełnienia timera 0). Trzeba się namęczyć aby zapanować na bibliotekami i lepiej napisać je samemu od nowa.


(19-11-2019, 22:45)elvis napisał(a): czy używając Arduino można zarabiać?
Czy można zarobić?
Tak, publikując artykuł w EdW lub EP. Widzę, że EP "przeszło na ciemną stronę mocy", pojawił się nowy "narybek" i "wysyp" projektów na Arduino niczym niegdyś w Bascom.


RE: Czy na Arduino można zarobić? - elvis - 19-11-2019

Nie do końca o takie zarabianie mi chodziło. Z tego co można wyczytać na stronie EdW i dowiedzieć się od osób piszących dla EP typowa stawka to jakieś 200-300zł za stronę. Za tyle to nie warto nawet kompuera uruchamiać. Chodziło mi o poważne projekty i sensowne stawki - tak jak napisałem, sam zleceniodawca był zaskoczony, że nie chcę z bibliotek Arduino korzystać, więc może jednak są poważne zlecenia na tą platformę. Bo pisanie artykułu za stawki EP/EdW to najwyżej jako hobby można traktować, czym w sumie jest. No chyba że ktoś pisze stronę w godzinę, wtedy to może mieć sens.


RE: Czy na Arduino można zarobić? - semi - 19-11-2019

W EdW 200..300 oczywiście brutto, od tego ok 9% podatku. W EP 300. Nie wiem czy nadal są mini artykuły za 500( do 2 stron, nie ważne ile, stawka 500 za artykuł).
20 lat temu, stawka 250zł brutto to było coś w miarę konkretnego (potrafiłem w EP zarobić więcej niż miałem pensji w TPSA) ale teraz, faktycznie hobby.

A poważne zlecenia Arduino - nie robiłem, bo zawsze przekonałem klienta do nie AVR a jeśli AVR to do nie Arduino libs. Licząc nakład dodatkowej pracy w stosunku do ARM, za robotę z AVR wziąłby 50..100% (zależy czy JTAG czy DW i jak mało RAM jest) więcej niż za ARM. Jak ma być na Arduino libs to 200%.

Teraz właśnie przygotowuje się do przejścia w projekcie z AVR (naturalnie nie Arduino) na STM32. Projekt leciwy i trzeba go odmłodzić. Po nim pewnie jeszcze dwa projekty do liftingu.


RE: Czy na Arduino można zarobić? - elvis - 20-11-2019

Akurat biblioteki Arduino są dostępne na wiele platform. Bez problemu można pisać programy dla ARM, ESP32 albo innych, często bardzo nietypowych platform. To właśnie jest ogromna zaleta Arduino - można raz opanować programowanie, a później tak samo pisać kod niezależnie od sprzętu.
Używanie Arduino z WiFi lub BT w przypadku ESP jest dużo łatwiejsze niż na "gołym" procesorze. Ja nie byłem entuzjastą bibliotek arduino, ale coraz bardziej się do nich przekonuję. To często o wiele lepsza opcja niż spędzanie miesięcy nad kodem, za który i tak można dostać grosze.
Ale jak napisałem na początku - jestem bardzo ciekaw, czy inni użytkownicy forum mieli styczność z "komercyjnym" zastosowaniem Arduino. No i oczywiście jakie dało to efekty Smile


RE: Czy na Arduino można zarobić? - semi - 20-11-2019

Chyba więcej się dowiesz jak zapytasz na Elektrodzie. To forum jest raczej dla amatorów, którzy szukają pomocy a nie zleceń. Na elektrodzie w dziale zlecę coś tam się dzieje ale poważnych ofert jest kilka do roku reszta to "Zrób za piwo, zrób za flaszkę".


RE: Czy na Arduino można zarobić? - Robson Kerman - 20-11-2019

Ja kiedyś napisałem sterownik podajnika topnika w automacie lutującym, oraz pracę dyplomową (ale nie mogę zdradzić co to było). W każdym razie stosunek zysków do strat (przede wszystkim chodzi o czas) jest nie do zaakceptowania. Już lepiej nauczyć się HAL dla STM (w naszych czasach nawet nie trzeba zagłębiać się w rejestry) i klepać normalne kody za normalne pieniądze.


RE: Czy na Arduino można zarobić? - elvis - 20-11-2019

To bardzo ciekawe, co rozumiesz przez "stosunek zysków do strat"? Wiem że chodzi o czas, ale co tyle czasu zajęło?


RE: Czy na Arduino można zarobić? - gavron7 - 20-11-2019

(19-11-2019, 23:59)semi napisał(a): W EdW 200..300 oczywiście netto, od tego ok 9% podatku. W EP 300. Nie wiem czy nadal są mini artykuły za 500( do 2 stron, nie ważne ile, stawka 500 za artykuł).
20 lat temu, stawka 250zł netto to było coś w miarę konkretnego (potrafiłem w EP zarobić więcej niż miałem pensji w TPSA) ale teraz, faktycznie hobby.

A poważne zlecenia Arduino - nie robiłem, bo zawsze przekonałem klienta do nie AVR a jeśli AVR to do nie Arduino libs. Licząc nakład dodatkowej pracy w stosunku do ARM, za robotę z AVR wziąłby 50..100% (zależy czy JTAG czy DW i jak mało RAM jest) więcej niż za ARM. Jak ma być na Arduino libs to 200%.

Teraz właśnie przygotowuje się do przejścia w projekcie z AVR (naturalnie nie Arduino) na STM32. Projekt leciwy i trzeba go odmłodzić. Po nim pewnie jeszcze dwa projekty do liftingu.
Taki jesteś hiper super tyle kasy zarabiasz a nie rozróżniasz netto od brutto Wink

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka


RE: Czy na Arduino można zarobić? - semi - 20-11-2019

(20-11-2019, 20:50)gavron7 napisał(a): Taki jesteś hiper super tyle kasy zarabiasz a nie rozróżniasz netto od brutto Wink

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka
Nawet Ćwierćinteligent zauważy błąd.


Wysłane z mojej lodówki przy użyciu Colctalka.