Arduino Polska Forum
Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR i arduino [SOLVED] - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR i arduino [SOLVED] (/watek-fotopu%C5%82apka-do-lustrzanki-dslr-oparta-na-air-i-arduino-solved)

Strony: 1 2 3


Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR i arduino [SOLVED] - fro - 26-11-2019

  Cześć!
 Parę słów wyjaśnienia na wstępie. Niestety nie jestem ani informatykiem ani elektronikiem, jestem fotografem przyrody i do tego już nie młodym Smile Zbudowałem fotopułapkę do lustrzanki na podstawie opisu z linku poniżej na zasadzie "małpy" bezmyślnie odtwarzającej kroki wykonane przez autora:
https://www.instructables.com/id/Building-an-Active-Infrared-DSLR-Camera-Trap-for-W/
    W wężyku spustowym Canona opartym na Jacku stereo wystarczy zewrzeć "grund" (najniższą sekcję małego jacka) z pierwszą sekcją aby wyostrzyć i z drugą sekcją aby wyzwolić migawkę (zrobić zdjęcie). Obie czynności są od siebie niezależne. Jako, że w tego typu fotopułapkach ostrość ustawia się manualnie sprawa jest prosta - po wykryciu ruchu przez czujniki AIR arduino wykonuje polecenie zwarcia na małym jacku najniższej sekcji z najwyższą - aparat wykonuje zdjęcie - bingo! 
   Działa to bardzo fajnie i wszystko było by super gdyby nie to, że opis jest zrobiony do aparatów Canona a ja fotografuję Nikonem. W Nikonie aby aparat wykonał zdjęcie najpierw musi nastąpić zwarcie sekcji najniższej z pierwszą (tą od autofocusa) i dopiero wtedy zwarcie z górną sekcją wyzwalającą zdjęcie. Zamiast jednego kroku muszą być wykonane dwa. Po wykryciu ruchu musi nastąpić zwarcie najniższej sekcji z pierwszą i z niewielką zwłoką drugą wyzwalającą migawkę.
  Bardzo liczę na waszą pomoc bo jestem kompletnie zielony i Bóg jeden raczy wiedzieć ile czasu zajęło by mi opanowanie podstaw elektroniki i informatyki, nie mówiąc o próbie rozwiązania tego problemu. Przypuszczalnie potrzebne jest dołączenie dodatkowego wyjścia cyfrowego które po wykryciu ruchu podobnie jak pierwsze poprzez optocoupler 4N26 zrobi dokładnie to samo co pierwsze ale z minimalnym opóźnieniem no i oczywiście dopisanie tej dodatkowej czynności do sketch. Mam nadzieję, że umieściłem to w dobrym miejscu na forum. Z góry ogromne dzięki za ewentualną pomoc.
[Obrazek: F8KOT3KJ20P1J5F.LARGE.jpg?auto=webp&widt...fit=bounds]
[Obrazek: F9SG6GQJ282UZKV.LARGE.jpg?auto=webp&widt...fit=bounds]
Kod:
/*
* Active IR Camera Trap - 5/3/2017
*

*  Active IR Sensor DSLR Camera Trap using E18-8MNK transmitter/Receiver pair.
*
* The IR output pin goes to LOW if motion is present.
*
*/

/*-----( Declare Constants )-----*/
#define IRsensor 9    // Active IR Sensor
#define opto 2        // 4n26 optocoupler

/*-----( Declare Variables )-----*/
int  detector_state;  /* Holds the last state of the switch */
int trigger = 4;

void setup()   /*----( SETUP: RUNS ONCE )----*/
{
  detector_state = 0;                
  pinMode (IRsensor, INPUT );
  pinMode (opto, OUTPUT );
  
  Serial.begin(9600);

  Serial.println ("DSLR CritterMaster 1.0b1 - Active IR");
  delay(5000);
  Serial.println ("Ready ");
 
}/*--(end setup)---*/

void  loop ()  /*----( LOOP: RUNS CONSTANTLY )----*/
{
  detector_state = digitalRead (IRsensor);
  if ( HIGH == detector_state)
  {
  
    digitalWrite (opto, LOW );
    
  }
  else
  {
    for (int x = 0; x < 4; x++) {
    digitalWrite (opto, HIGH );
    delay (200);
    digitalWrite (opto, LOW);
    delay (1000);
    Serial.println("Motion detected ");
    }
  }
  delay (100);
}/* --(end main loop )-- *

* ( THE END ) */



RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - semi - 26-11-2019

(26-11-2019, 11:41)fro napisał(a): Bardzo liczę na waszą pomoc bo jestem kompletnie zielony i Bóg jeden raczy wiedzieć ile czasu zajęło by mi opanowanie podstaw elektroniki i informatyki, nie mówiąc o próbie rozwiązania tego problemu.
Cóż, albo nauka (są i darmowe kursy) albo zlecenie wykonania projektu bo na forach mało jest "jeleni", którzy za darmo zrobią wszystko.


RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - fro - 26-11-2019

Dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że się mylisz Smile i znajdzie się ktoś kto uzna, że warto pomóc lub sam będzie chciał zrobić coś podobnego. Fora internetowe powstały właśnie w celu wymiany informacji i ewentualnej pomocy. Z Twojego punktu widzenia jestem "jeleniem" bo pomagam na wielu forach bezinteresownie Wink Tu niestety przyszedłem po pomoc. Mam 50 lat i jak pisałem, nigdy nie miałem nic wspólnego z elektroniką i programowaniem. Na naukę od podstaw trochę późno - szczególnie, że uczyłbym się po to by wykonać jeden projekt Smile Ewentualne zlecenie projektu oczywiście wchodziło by w grę, chyba, że są to jakieś poważne kwoty (nie mam pojęcia jakie) Smile


RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - elvis - 26-11-2019

@fro, nie przejmuj się użytkownikiem @semi - chłop biedę klepie, a jest tak kiepskim elektronikiem i programistą, że pracy nie ma i musi na amatorskich forach trolować. Jest niestety bardzo aktywny, więc pewnie większość odpowiedzi i tak będzie z jego strony. Ale nie przejmuj się, są na pewno ludzie, którzy chętnie pomogą Smile


RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - Agregacik - 26-11-2019

Jestem jeleniem Smile
Spróbuj tego. Trzeba dodatkowy transoptor i dobrać opóźnienie tam gdzie zaznaczyłem

Kod:
/*
* Active IR Camera Trap - 5/3/2017
*
*
*  Active IR Sensor DSLR Camera Trap using E18-8MNK transmitter/Receiver pair.
*
* The IR output pin goes to LOW if motion is present.
*
*/

/*-----( Declare Constants )-----*/
#define IRsensor 9    // Active IR Sensor
#define opto 2 // 4n26 optocoupler do migawki
#define focus 3 // 4n26 optocoupler do fokusa

/*-----( Declare Variables )-----*/
int  detector_state;  /* Holds the last state of the switch */
int trigger = 4;

void setup()   /*----( SETUP: RUNS ONCE )----*/
{
  detector_state = 0;               
  pinMode (IRsensor, INPUT );
  pinMode (opto, OUTPUT );
  pinMode (focus, OUTPUT );
 
  Serial.begin(9600);

  Serial.println ("DSLR CritterMaster 1.0b1 - Active IR");
  delay(5000);
  Serial.println ("Ready ");

}
/*--(end setup)---*/

void  loop ()  /*----( LOOP: RUNS CONSTANTLY )----*/
{
  detector_state = digitalRead (IRsensor);
  if ( HIGH == detector_state)
  {
 
    digitalWrite (opto, LOW );
    digitalWrite (focus, LOW );
  }
  else
  {
    for (int x = 0; x < 4; x++)
    {
    digitalWrite (focus, HIGH );
    delay (200); // czas opoznienia w tym wypadku 200 ms nie wiem czy wystarczy
    digitalWrite (opto, HIGH );
    delay (200);
    digitalWrite (focus, LOW );
    digitalWrite (opto, LOW);
    delay (1000);
    Serial.println("Motion detected ");
    }
  }
  delay (100);
}
/* --(end main loop )-- *

* ( THE END ) */



RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - fro - 26-11-2019

Wielkie dzięki @Agregacik. Myślę, że nie jesteś jeleniem Wink Wypróbuję na pewno. Sorry za lamerskie pytanie: powiedz mi jeszcze jak mam wpiąć ten dodatkowy transoptor?  Shy Widzę po kodzie, że do wyjścia cyfrowego 3 ale czy mógłbyś mi to opisać lub rozrysować? Ma to być analogicznie do tego z rysunku dołączonego przeze mnie? Z wyjścia cyfrowego 3 przez rezystor do pierwszego pina na transoptorze? Do drugiego pina ground (minus)? Na pinie 5 wyjście na autofokus, a na szóstym ground. Wtedy ground z obu transoptorów połączyć ze sobą, czy dać tylko z jednego?


RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - semi - 26-11-2019

(26-11-2019, 14:49)Ktoś pomoże? Na pewno nie Ty!elvis napisał(a): @fro, nie przejmuj się użytkownikiem @semi - chłop biedę klepie, a jest tak kiepskim elektronikiem i programistą, że pracy nie ma i musi na amatorskich forach trolować. Jest niestety bardzo aktywny, więc pewnie większość odpowiedzi i tak będzie z jego strony. Ale nie przejmuj się, są na pewno ludzie, którzy chętnie pomogą Smile
Klepie biedę? Cóż, z pewnością nie pogardziłbyś pieniędzmi które wydaję. Może jesteś zdziwiony, że za 8000 netto nie chcę pracować, może robisz za 2000, bo o tym świadczą opinie o moich "nierealnych" wycenach zleceń, z których wynika, że zarobiłbym 15zł/h. Za tyle, to wolę ulice sprzątać! Odpowiedzialność prawie zerowa!
Kieski elektronik itp. Cóż, ja swoich projektów się nie wstydzę w przeciwieństwie do Ciebie bo pewnie nie masz co pokazać. Przy okazji, już wiesz w jakiej korporacji pracowałem? Może dla Ciebie TV, radio, kasyna, to nie korporacja? Chciałbym wiedzieć w jakiej pracujesz? Czy to korporacja czy "korporacja" - z nazwy.
Troluję? Czasem pomagam, w przeciwieństwie do Ciebie!
Ktoś pomoże? Na pewno nie Ty, jak zwykle zresztą!
Już parę razy udowodniłem, że piszesz aby pisać a nie pomagać. Kolejne Twoje wypowiedzi są tego dowodem!


RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - fro - 26-11-2019

(26-11-2019, 18:41)semi napisał(a): Klepie biedę? Cóż, z pewnością nie pogardziłbyś pieniędzmi które wydaję. Może jesteś zdziwiony, że za 8000 netto nie chcę pracować, może robisz za 2000, bo o tym świadczą opinie o moich "nierealnych" wycenach zleceń, z których wynika, że zarobiłbym 15zł/h. Za tyle, to wolę ulice sprzątać! Odpowiedzialność prawie zerowa!
Kieski elektronik itp. Cóż, ja swoich projektów się nie wstydzę w przeciwieństwie do Ciebie bo pewnie nie masz co pokazać. Przy okazji, już wiesz w jakiej korporacji pracowałem? Może dla Ciebie TV, radio, kasyna, to nie korporacja? Chciałbym wiedzieć w jakiej pracujesz? Czy to korporacja czy "korporacja" - z nazwy. 
Troluję? Czasem pomagam, w przeciwieństwie do Ciebie!
Ktoś pomoże? Na pewno nie Ty, jak zwykle zresztą!
Już parę razy udowodniłem, że piszesz aby pisać a nie pomagać. Kolejne Twoje wypowiedzi są tego dowodem!
@semi mógłbym Cię prosić żebyś wylewał swoje żale gdzie indziej? Szanuję Twoją wcześniejszą opinię , ale skoro nie chcesz mi pomóc to mógłbyś chociaż nie przeszkadzać i nie zaśmiecać wątku, ok?


RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - semi - 26-11-2019

(26-11-2019, 19:01)fro napisał(a): ale skoro nie chcesz mi pomóc to mógłbyś chociaż nie przeszkadzać i nie zaśmiecać mi wątku, ok?
Chcę pomóc. Pomagam na Elportalu https://forum.elportal.pl/ ale czasami i na innych forach.
Tu akurat hejtuje mnie @elvis. Napisz na Elportalu i tam masz większe szanse rzeczową na pomoc, od fachowców, np naczelny EdW odpowie. Tu to raczej taki hazard. Raz lepiej, raz gorzej. Raczej trafisz na "przepychanki" wykształcony bez sukcesów vs niewykształcony z sukcesami. Cóż, mam tylko wykształcenie prezydenckie (nie chodzi o "Bolka") ale to nie było problem aby http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php i http://er-mik.prv.pl/projekty_edw.php
Cóż, zazdrość robi swoje czego przykładem jest @e....


RE: Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR (active infrared beam) i arduino - Agregacik - 26-11-2019

(26-11-2019, 16:42)fro napisał(a): Wielkie dzięki @Agregacik. Myślę, że nie jesteś jeleniem Wink Wypróbuję na pewno. Sorry za lamerskie pytanie: powiedz mi jeszcze jak mam wpiąć ten dodatkowy transoptor?  Shy Widzę po kodzie, że do wyjścia cyfrowego 3 ale czy mógłbyś mi to opisać lub rozrysować? Ma to być analogicznie do tego z rysunku dołączonego przeze mnie? Z wyjścia cyfrowego 3 przez rezystor do pierwszego pina na transoptorze? Do drugiego pina ground (minus)? Na pinie 5 wyjście na autofokus, a na szóstym ground. Wtedy ground z obu transoptorów połączyć ze sobą, czy dać tylko z jednego?
Podłącz tak jak piszesz. Wejście na transoptor z pinu 3 przez rezystor i masa (minus) a na wyjściu ground połącz razem. Nie wiem jaki czas jest potrzebny pomiędzy autofocusem a migawką. W kodzie jest 200ms. Możesz to zmienić jak będzie potrzeba. Widzę, że wykonują się 3 zdjęcia z odstępem około 1 sekundy, czy tak ma być?