Arduino Polska Forum
Różne moduły a programowanie. - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: Różne moduły a programowanie. (/watek-r%C3%B3%C5%BCne-modu%C5%82y-a-programowanie)

Strony: 1 2


Różne moduły a programowanie. - Wimp - 01-12-2019

Witam,
Jak dotąd korzystałem jedynie z Arduino Uno. Podczas tworzenia najnowszego projektu okazało się, że parametry atmegi nie są wystarczające. Czy jeśli kupie Arduino Due, to czy napisany wcześniej kod pod arduino uno będzie zgodny? Jak to jest z obsługą bibliotek dla różnych modułów i ogólnym funkcjami IDE arduino?


RE: Różne moduły a programowanie. - PiegowatyGuziec - 01-12-2019

Nie lepiej odlać od razu w stronę chociażby taniego ESP (które będzie dużo szybsze od Atmegi)?
Biblioteki w większości są kompatybilne, choć nie mniej mogą być pewne problemy przy przenoszeniu między nimi.


RE: Różne moduły a programowanie. - Wimp - 02-12-2019

(01-12-2019, 23:56)PiegowatyGuziec napisał(a): Nie lepiej odlać od razu w stronę chociażby taniego ESP (które będzie dużo szybsze od Atmegi)?
Biblioteki w większości są kompatybilne, choć nie mniej mogą być pewne problemy przy przenoszeniu między nimi.

A mógłbyś mnie troche naprowadzić, czym jest ESP? Nie mogę znaleźć w google.


Różne moduły a programowanie. - wchpikus - 02-12-2019

Esp8266 lub esp32..

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


RE: Różne moduły a programowanie. - semi - 02-12-2019

Tyle, że ESP, zwłaszcza najtańszy ESP8266, nie ma zbyt dużej ilości GPIO. W przypadku ESP32 jest ok ale cena nie zachęca. Jeśli nie jest potrzebne Wi-Fi to warto zainteresować się płytkami NUCLEO od STM-a. Koszt NUCLEO (55zł z ORYGINAŁ) to niewiele więcej niż KLON ArduinoMega2560 a nawet przed marnym STM32F07xx mega2560 padnie na kolana (pod względem możliwości jak i ceny, kosztu debugera) i blisko 2 razy mniej niż za oryginał UNO.

Pod względem możliwości, ceny, wygody programowania, uruchamiania, zdecydowanie ARM a nie ESP czy tym bardziej AVR nawet gdy jest to Xmega.
Zastanawiam się, po co powstała Xmega? Przestarzały rdzeń 8-bit (nie pamiętam max taktowania, ale max to chyba 32MHz), z w miarę nowoczesnymi peryferiami, nadal małą ilością RAM, za cenę wyższą niż dużo lepsze ARM.
Gdzie sens? Gdzie logika?


Różne moduły a programowanie. - wchpikus - 02-12-2019

Nie wiem..


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


RE: Różne moduły a programowanie. - semi - 02-12-2019

(02-12-2019, 11:09)wchpikus napisał(a): Nie wiem..


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Xmega są drogie i jest jasne, że nie mogą konkurować z ARM ale taka sama sytuacja często ma miejsce w przypadku timy/mega. Ostatnie uC STM w obudowach 8..20pin sa tańsze od dużo gorzej wyposażonych AVR. Co taki maluch potrafi? Np https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3634895.html. Do zrobienia na tiny? Z ledwością radzi sobie z połową tego co ARM a ARM nawet za bardzo się nie męczy w czasie generowania obrazu VGA.


RE: Różne moduły a programowanie. - elvis - 02-12-2019

Skoro Atmel/Microchip ciągle produkuje xmega i avr chyba ktoś je kupuje. A skoro kupuje, to jakieś zalety jednak mają - i jak widać konkurują z stm32.


RE: Różne moduły a programowanie. - error105 - 02-12-2019

(02-12-2019, 10:26)semi napisał(a): ....W przypadku ESP32 jest ok ale cena nie zachęca. Jeśli nie jest potrzebne Wi-Fi to warto zainteresować się płytkami NUCLEO od STM-a.

Czy ja wiem, ESP32 kupowałem za 12zł, czy to dużo ? Raczej nie. Fakt faktem prawie drugie tyle co STM32 (7zł).


Co do popularności Xmega, cóż po prostu platforma Arduino jest mocno popularna, stąd ludzie wezmą Xmega jako mocarne Arduino bo po prostu nie wiedzą że istnieje i ESP i STM (w tej kolejności jeśli chodzi o możliwości nie licząc wbudowanego WiFi ESP8266, WiFi i BLE w ESP32).


RE: Różne moduły a programowanie. - elvis - 02-12-2019

Prawdę mówiąc nie spotkałem się z nowym projektem, który używałby AVR, czy Xmegi. Tak samo nie widziałem użycia ESP w komercyjnym produkcie - ale to nie znaczy że te układy są nic nie warte, ktoś je kupuje, korzysta z nich, więc chyba nie ma co się tak spinać i pisać że AVR to samo zło.