• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykrywanie napięcia - Arduino
#1
Cześć,
mam prośbę o podpowiedzi, jak rozwiązać temat, mam kabelki do dwóch różnych diod 5V (zdaje się), jak zrobić układ, który będzie kontrolował, wykrywał, ze napięcie jest na drucie lub nie ma (włączona, wyłączona dioda)?

I w zależności od stanu włączał w programie te lub inne akcje? Problemem jest tylko odczytanie, czy jedna lub druga dioda jest włączona Sad


Proszę o pomoc, z góry dzięki.
Lession
 
Odpowiedź
#2
Zainteresuj się funkcją digitalRead.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
Czyli wystarczy podpiąć bezpośrednio do Arduino (do analogowego wejścia-wyjścia) i mierzyć stan? Nie wiedziałem, że to takie proste, super Smile Ciekawe jakie dane będzie wyświetlać monitor, sprawdzę.
 
Odpowiedź
#4
(13-05-2018, 19:41)Lession napisał(a): Czyli wystarczy podpiąć bezpośrednio do Arduino (do analogowego wejścia-wyjścia) i mierzyć stan?

Jeśli nie przekroczysz napięcia 5v to tak

(13-05-2018, 19:41)Lession napisał(a): Ciekawe jakie dane będzie wyświetlać monitor, sprawdzę.

Jak się zaświeci to pokarze jedynkę, a jak zgaśnie, to zero.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#5
Działa!
Ciekawe, co by było jakby napięcie było inne, np 12V...
 
Odpowiedź
#6
Spalisz procesor.
Jeśli chcesz mierzyć napięcie, to funkcja analogRead + dzielnik napięcia + mapowanie wartości.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości