• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie arduino do nawadniania roślin
#1
Witam,

jestem początkujący i próbuje znaleźć Arduino  dopasowane do moich potrzeb.

Chcę stworzyć automatyczne nawadnianie złożone z 8 czujników wilgoci gleby i 8 zaworów elektromagnetycznych z przekaźnikami na osobnym zasilaniu no i pompki z przekaźnikiem. Nie umiem zrozumieć jednej rzeczy, przy module detektora od czujnika wilgotności gleby są 4 piny w tym pin cyfrowy i pin analogowy. Na wszystkich filmikach i poradnikach pod Arduino które obejrzałem, podłączane są obydwa, jednak jeżeli chodzi o pisanie skryptów opartych na odczycie pomiaru z czujnika wykorzystuje się tylko pin cyfrowy.

Moje pytanie brzmi czy w ogóle potrzebuję podłączać piny analogowe jeżeli mam podłączone piny cyfrowe?
Pomoże mi ktoś zrozumieć po co we wszystkich poradnikach które przeczytałem, obejrzałem są podłączane obydwa piny skoro nie widać by ktoś używał pinu analogowego.

Przez niezrozumienie tej kwestii mam właśnie problem z dobraniem odpowiedniego modelu.

Z góry dziękuję za waszą pomoc.
 
#2
A o jaki konkretnie czujnik Ci chodzi, gdzie są te wszystkie poradniki i jaki kod masz na myśli? No i obejrzyj to zanim zainwestujesz w to kasę: https://www.youtube.com/watch?v=udmJyncDvw0 .
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
#3
Czujnik wilgotności gleby posiada wyjście analogowe i cyfrowe. Cyfrowe, to po prostu przełącznik, który przy określonej wilgotności zmienia stan z wysokiego na niski. Próg przełączenia ustalany jest potencjometrem.
Wyjście analogowe w sposób proporcjonalny steruje napięciem, które możesz mierzyć na wejściu analogowym i z dużą dokładnością odczytywać wilgotność gleby w doniczce.
Wiedz też, że wejście analogowe w Arduino, domyślnie pracuje jako wejście cyfrowe, dopiero gdy każesz mu zmierzyć sygnał analogowy, poleceniem analogRead, podłączany jest moduł ADC.
Acha, jeśli piszesz o jakichś poradnikach, proszę podać linki. Źródła należy wstawić na forum i otagować BBCODE.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
#4
Kaczakat dzięki za filmik, trochę otworzył mi oczy na to, że chciałem kupić coś co szybko się zepsuje.

Tutaj link do poradnika który jest najbardziej zbliżony do mojego pomysłu:
https://www.youtube.com/watch?time_conti...wEHgFdjdiY

Tylko z tą różnicą, że ja nie będę używał żadnych diod i w ich miejsce dam zawory elektromagnetyczne co oczywiście zmieni mi praktycznie cały skrypt. Chcę zrobić coś na zasadzie takiej, że zaczytuje dane z czujnika nr 1 , jeżeli wilgotność jest za niska, otwiera zawór i z opóźnieniem włącza pompkę która chodzi przez określony czas. Gdy pompka skończy zamyka się zawór i sprawdzana jest kolejna doniczka pod względem wilgotności itd itd. i ten cykl będzie się powtarzał co kilka godzin.

Robson Kerman wracając do filmiku wyżej, w tym poradniku facet podłącza pin cyfrowy i analogowy i używa tylko polecenia digitalRead dla pinu cyfrowego, pin analogowy nie jest nawet zdefiniowany. Stąd moje pytanie
jeżeli będę bazował tylko na poleceniach dla pinu cyfrowego czyli właśnie np digitalRead to nie potrzebuję podłączać pinu analogowego z modułu detektora. Na dobrą sprawę pin analogowy nie jest potrzebny chyba że cały czujnik wilgotności nie ma pinu cyfrowego a tylko analogowy.

Facet w tym poradniku robi głupotę, bo podłącza pin analogowy a w żaden sposób z niego nie korzysta.

Stąd moje pytanie, podłączanie pinu analogowego jest bezsensu jeżeli całość bazuje na pinie cyfrowym?
A ten poradnik powyżej, jest bezsensu w tym temacie i zbił mnie z tropu, czy może jest coś czego jeszcze nie wiem lub nie rozumiem?

Budowę tego traktuje bardziej jak hobby, zamiast jechać gdzieś na wakacje wole siedzieć w domu z lutownicą xd

Po prostu powiedzcie że moje rozumowanie jest jak najbardziej trafne i że podłączenie tego typu czujnika jak w tym filmiku na pinie analogowym przy podłączonym pinie cyfrowym jest niepotrzebne. (Takie było moje główne pytanie w temacie)

Z góry dzięki.
 
#5
Facet z filmiku robi wiele głupotek, ale pokazuje jak podłączyć, udostępnia kod i jego przykłady jakoś tam działają. Pokazuje wiele możliwości Arduino, a że większość można zrobić lepiej to co z tego - po prostu rób lepiej. W pierwszych filmikach nawet za bardzo nie wie co do czego jest w programie, uczy się Arduino przed kamerą metodą prób i błędów.
Jak podłączył to może go użyć po prostu wgrywając inny szkic, gdzie zapewni obsługę pinu analogowego. Można sobie np. podlewać używając pinu cyfrowego i odczytywać stan analogowego i wysyłać na jakiś serwer typu Thinkspeak, będzie pokazane jak zmienia się wilgotność po podlaniu, potem można wprowadzić na podstawie takich obserwacji korekty do programu.
Kwiatów raczej nie podlewa się co godzinę, może właśnie korozja czujników z tego filmiku Andreasa wynikała z tego, że zasilał cały czas te czujniki i robił elektrolizę w glebie. Pomyśl, czy sprawdzanie częściej niż 4 x na dobę ma jakiś sens. Jak pobór prądu czujnika jest mniejszy niż 20mA to możesz go zasilić przed pomiarem z pinu procka, pomierzyć i odłączyć zasilanie. Można zasilić też wszystkie jakimś tranzystorem, pomierzyć, ustawić flagi, że do podlewania są np. 2,5,6 i po kolei je podlać. I znowu następny pomiar za parę godzin. Zresztą można mierzyć i co 15s, ale pomiar trwa 0,001s więc przez 99,99% czasu czujniki mogłyby przedłużać sobie żywot (pewnie skorodują i tak z innych przyczyn).
Jak używasz pinu cyfrowego to można zmienić poziom nawadniania nie zmieniając nic w programie, po prostu zmienić nastawę potencjometru. To cała różnica między analogowym i cyfrowym odczytem.

Edit:
Dobra, obejrzałem skokami, ale wróciłem przez te ledy - używa odczytu analogowego, bo na tej podstawie świecą mu się poszczególne ledy. Nie musi być do tego zdefiniowany pin jako wejście, bo po uruchomieniu wszystkie piny UNO są wejściami, zresztą to ustawienie jest do cyfrowych funkcji pinów, a ponadto można funkcję pinu zmieniać w trakcie działania programu - może być wejściem, potem wyjściem, potem znowu wejściem (tak działa np. komunikacja ONE WIRE dla DS18B20). Oczywiście można ustawić pin analogowy jako cyfrowe wyjście.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
#6
Dzięki wielkie Kaczakat właśnie o to mi chodziło. Za Twoją namową użyje tego czujnika:

https://botland.com.pl/czujniki-wilgotno...results=18

No w sumie masz rację szkoda czujnika żeby co chwilę chodził skoro się zużywa, znając mnie kupie 1-2 więcej na próbę i spróbuje je pomalować tym specjalnym lakierem jak w filmiku, wracając raz lub dwa razy na dzień pewnie starczy.
Wszystko do przeliczenia w zależności od tego z czego to złożę, ale wiem że zawory elektromagnetyczne muszę na oddzielnym zasilaniu zrobić, bo chodzą na 12V a jeżeli chciałbym żeby chodziło to na zasilaniu Arduino to potrzebuję jakiś na 5V i właśnie 20mA a takich jak na razie nie znalazłem. Z tego co piszesz lepiej całość oprzeć i tak na pinie analogowym jeżeli chodzi o czujniki jego zasada działania bardziej do mnie przemawia.

(teraz tak myślę, że muszę zrobić zawór bezpieczeństwa który cały czas będzie otwarty jeżeli któryś z zaworów się uszkodzi, tak na wszelki wypadek)

Rozwiałeś moje wątpliwości i utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że jednak ogarniam. Zabieram się powoli za kompletowanie części i pochwalę się na forum moją machinerią jak zbuduje ją w swój urlop. Czyli za jakiś miesiąc.

Dzięki za pomoc i wytłumaczenie kwestii temat można już zamknąć.
 
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości