• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino jako Watch Dog
#1
Cześć!

Mam temat, chciałbym aby moje Arduino (jakie?) działało jak Watch Dog, dla PC, jak PC się zawiesi, to je restartuje, ma ktoś pomysł (wie) jak komunikować Arduino, ze się komputer zawiesił?
 
Odpowiedź
#2
(05-07-2019, 15:44)Less napisał(a): Mam temat, chciałbym aby moje Arduino (jakie?) działało jak Watch Dog, dla PC, jak PC się zawiesi, to je restartuje, ma ktoś pomysł (wie) jak komunikować Arduino, ze się komputer zawiesił?
Pytanie, jaki to PC? Amstrad?

W dzisiejszych czasach, raczej USB, więc szukaj Arduino ze sprzętowym USB ale inne, np UNO, z niepotrzebnym drogim mostkiem USB-UART (wiele uC ma USB "na pokładzie" i jest tańsze niż Mega328P) też się nada.

Widzę dwa problemy:
1) Czy jesteś wstanie napisać soft na Arduino, który nie będzie wymagał kolejnego, aby nadzorować źle napisany soft?
Jakie masz doświadczenie w pisaniu softu na uC? Domyślam się, ze małe, w przeciwnym wypadku, nie pytałbyś o Arduino, tylko o uC i raczej nie AVR, bo skoro nie piszesz jakie Arduino, to na myśli masz UNO i inne AVR-o podobne.
2) Kolejny problem to jak chcesz resetować PC?
Programowo?
Zły pomysł, bo może tak zawisnąć (zwłaszcza jak jest na Windzie ale nie napisałeś co a PC masz na myśli), że nie będzie odbierał komend (PC z Windows to nie MAC, trzeba być tego świadomym).
Przez wyjście reset? Na Windzie zły pomysł bo grozi to skanowaniem dysku, i bardzo prawdopodobne interwencją użytkownika.

Domyślam się, że masz problem z Windą, którą chcesz zmusić do pracy 24/h. To się nie uda (może w przyszłym tysiącleciu). Zmień "system" na prawdziwy system. Winda, praktycznie w żadnym poważnym miejscu nie pracuje. Droga, zawodna, zero wsparcia. Naturalnie znam miejsca, gdzie pseudo system, pseudo wielozadaniowy, pracuje, ale wynika to tylko z tego, ze zatrudniono "pociotków", który z informatyka nie mają wiele wspólnego, nawet nie wiedza jak wygląda ramka ARP czy DHCP.


PS
Dla mnie pomysł chybiony, próbujesz zamaskować problem, zamiast go usunąć. To jak leczenie skutków a nie przyczyny, w praktyce, często kończy się śmiercią pacjenta.


PS2
WSZYSTKIE płyty przemysłowe mają wbudowany WDG, wiele popularnych PC też, trzeba go użyć. Jak masz komputer bez WDG, wymień na taki co go ma. Naturalnie nie rozwiąże to problemu pseudo systemu Window$ jeśli takowym się posługujesz.
 
Odpowiedź
#3
(05-07-2019, 19:24)es2 napisał(a): Zmień "system" na prawdziwy system. Winda, praktycznie w żadnym poważnym miejscu nie pracuje. Droga, zawodna, zero wsparcia. Naturalnie znam miejsca, gdzie pseudo system, pseudo wielozadaniowy, pracuje, ale wynika to tylko z tego, ze zatrudniono "pociotków", który z informatyka nie mają wiele wspólnego, nawet nie wiedza jak wygląda ramka ARP czy DHCP.

Praktycznie wszystkie Bankomaty to XP, większość marketShare to Windows więc dziwne stwierdzenie że to ani prawdziwy system ani stabilny.....
Linux króluje w hostingach www, i tyle, procent udziału ma dość mały bo to własnie on ma znikome wsparcie bo tworzony jest na innej zasadzie
 
Odpowiedź
#4
(05-07-2019, 19:43)error105 napisał(a):
(05-07-2019, 19:24)es2 napisał(a): Zmień "system" na prawdziwy system. Winda, praktycznie w żadnym poważnym miejscu nie pracuje. Droga, zawodna, zero wsparcia. Naturalnie znam miejsca, gdzie pseudo system, pseudo wielozadaniowy, pracuje, ale wynika to tylko z tego, ze zatrudniono "pociotków", który z informatyka nie mają wiele wspólnego, nawet nie wiedza jak wygląda ramka ARP czy DHCP.
Praktycznie wszystkie Bankomaty to XP,
Wiem, bo często widzę znajomy ekran tak samo jak w ZTM Wawa. Bankomat, czy reklamy w autobysie nie sa jakimś strategicznym oprogramowaniem.

(05-07-2019, 19:43)error105 napisał(a): Linux króluje w hostingach www
Nie myślę o Linuxie tylko o Unixie. Jak się chce stabilności i wsparcia to trzeba zapłacić.

Co do Linuxa, swego czasu w firmie, wszystkie nowe projekty niestrategiczne były realizowane na nim, bo wsparcie lepsze od Windy, bardziej niezawodny, mniej "potrzebowski" a koszt systemu zerowy. Porównując do Windy, wtedy jeszcze CE (gorszego g....  nie widziałem) bez realnego wsparcia, używanie Win nie ma sensu, chyba, że ma się za dużo pieniędzy.
Banalna nawigacja, na Linux działa ok, miałem na CE i przycisk reset był używany nader często.

Używam Windy, bo muszę i Linux tam gdzie Winda nie daje rady. Nie ma sensu porównywać, każdy, kto używa dłuższy czas systemu i "systemu", wie o co chodzi. kiedyś używałem MAC OS, Bill G. może o czymś takim pomarzyć, ale cóż, jak się kradnie soft i nieudolnie go implementuje, nie wprowadzając ulepszeń a wręcz pogarszając go, to nie można stworzyć dobrego produktu.


Wypowiedź kolegi w niczym nie pomogła autorowi tematu. Jest klasyczną zaczepką. Jak się nie ma do powiedzenia nic wartościowego to lepiej milczeć niż się ośmieszać.
 
Odpowiedź
#5
Zwykły PC z windowsem (jeszcze nie wybrałem jakim), programować mniej więcej umiem, ale nie znam się na komunikacji pc-kontroler (arduino - jako amator - znam), może być restartowany przez przekaźnik, w biosie ustawię, żeby się uruchamiał po stracie i przywróceniu zasilania, tylko żeby program wiedział, że nie reaguje (zawiesił się)...

nie jest tak, że mam problem z zawieszaniem, chciałbym jednak by moje urządzenie zawsze działało, nawet jak się zawiesi, niech restartuje...


Chętnie się dowiem, jakie są lepsze rozwiązania od Arduino, proszę tylko o podpowiedź...
 
Odpowiedź
#6
Tylko po co? po co pchać w to Ardunio? jak gotowe urządzenia na USB są po 9zyla, zrobisz to taniej??

Kupujesz za 9zł gotowca i masz problemy z głowy..


https://allegro.pl/oferta/riser-usb-watc...7249054334
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#7
(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): Zwykły PC z windowsem (jeszcze nie wybrałem jakim), programować mniej więcej umiem,
Mniej czy więcej?

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): ale nie znam się na komunikacji pc-kontroler
Czyli mniej.

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): (arduino - jako amator - znam), może być restartowany przez przekaźnik, w biosie ustawię, żeby się uruchamiał po stracie i przywróceniu zasilania,
Tyle, że winda może nie wstać.

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): tylko żeby program wiedział, że nie reaguje (zawiesił się)...
Wysyłaj co jakiś czas do Arduino, najprościej po USB, jakąś ramkę danych, jak Arduino je dostanie ramki, to zrestartuje kompa. No i zaczyna się, co ile wysyłać? Winda wstaje, oj długo wstaje, jak dojdzie skanowanie dysku, bardzo długo wstaje. Jest sens popędzać WDG (Arduino) co 20 minut? To daje potencjalna możliwość że komp będzie wisiał 20 minut + czas startu. Co minute nie możesz wysyłać, bo winda w takim czasie nie wstanie, chyba, że usługa, potrafisz to zrobić? Ale co, gdy nastąpi skanowanie dysku trwające 5 minut? Arduino będzie co 5 minut przerywać skanowanie i masz kwadraturę koła.

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): nie jest tak, że mam problem z zawieszaniem, chciałbym jednak by moje urządzenie zawsze działało, nawet jak się zawiesi, niech restartuje...
Zmień system.
 
Odpowiedź
#8
(05-07-2019, 22:50)es2 napisał(a):
(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): Zwykły PC z windowsem (jeszcze nie wybrałem jakim), programować mniej więcej umiem,
Mniej czy więcej?

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): ale nie znam się na komunikacji pc-kontroler
Czyli mniej.

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): (arduino - jako amator - znam), może być restartowany przez przekaźnik, w biosie ustawię, żeby się uruchamiał po stracie i przywróceniu zasilania,
Tyle, że winda może nie wstać.

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): tylko żeby program wiedział, że nie reaguje (zawiesił się)...
Wysyłaj co jakiś czas do Arduino, najprościej po USB, jakąś ramkę danych, jak Arduino je dostanie ramki, to zrestartuje kompa. No i zaczyna się, co ile wysyłać? Winda wstaje, oj długo wstaje, jak dojdzie skanowanie dysku, bardzo długo wstaje. Jest sens popędzać WDG (Arduino) co 20 minut? To daje potencjalna możliwość że komp będzie wisiał 20 minut + czas startu. Co minute nie możesz wysyłać, bo winda w takim czasie nie wstanie,  chyba, że usługa, potrafisz to zrobić? Ale co, gdy nastąpi skanowanie dysku trwające 5 minut? Arduino będzie co 5 minut przerywać skanowanie i masz kwadraturę koła.

(05-07-2019, 22:26)Less napisał(a): nie jest tak, że mam problem z zawieszaniem, chciałbym jednak by moje urządzenie zawsze działało, nawet jak się zawiesi, niech restartuje...
Zmień system.


Mniej więcej - zawsze będzie odpowiedź względna. Gdybym wiedział, nie pytałbym, a podpowiadał innym. Chciałem się nauczyć.
 
Odpowiedź
#9
(05-07-2019, 23:03)Less napisał(a): Mniej więcej - zawsze będzie odpowiedź względna. Gdybym wiedział, nie pytałbym, a podpowiadał innym. Chciałem się nauczyć.
Kurs Arduino, np:
- Darmowy na Forbot
- Dobry ale trzeba kupić czasopisma jest w EdW,.
- Bezwzględnie należy zapoznać się z tematem wielowątkowości.
- Przerwaniami, wykorzystaniem możliwości sprzętowych uC, DMA jeśli posiada.
- Książki o C znajdziesz w Internecie bezpłatnie.

Winda:
- Książki wydawnictwa Helion, BTC, w sklepie AVT też kilka pozycji znajdziesz.
- Do tego C/C++, w Internecie znajdziesz darmowa literaturę.
 
Odpowiedź
#10
Na PC wystarczy włączyć jakiś program, można napisać samemu (jeśli to Windows to np. C# i od 10 minut), który będzie wysyłał np. tekst zawierający aktualny czas. Jak Arduino przestanie go odbierać zewrze piny RST na chwilę i wykona reset PC.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości