• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowniki Arduino i programowanie ATtiny85
#8
Żeby Ci pomóc to musiałbyś porobić zdjęcia jak co masz podłączone, bo coś ostro masz nie halo albo sobie jaja ze mnie robisz. Podłącz procek przez USBASP i wtedy odpal AVR LAB. Ma wyglądać jak na fotce. Schemat podłączenia pinów RST,MOSI,MISO,SCK i dwóch zasilania znajdziesz w grafikach google.
...
Dobra, ręce mi opadły jak zobaczyłem fotkę - na spokojnie. Bootloader w większości płytek arduino służy do komunikacji przez UART i do wgrania programu typowym przyciskiem STRZAŁKA W PRAWO. Przy okazji ustawia też procek w tryb wskazany przez użytkownika podczas wgrywania bootloadera (np. częstotliwość w płytkach PRO MINI bo mogą być 8 lub 16MHz, a fabryczny procek ma 1MHz). Nie można wgrać bootloadera przez UART, musi być inny programator, np. USBASP. Procki tiny w ogóle nie mają UART i w Arduino nie ma programu, który można by wgrać (nie ma standardowo w Arduino IDE), wgranie bootloadera do Attiny85 to tylko ta druga część wgrywania typowego bootloadera, tylko ustawia procek, jego fuse bity. Łatwo to poznać, bo jak kompilujesz program dla UNO/NANO/PRO to z 32kb flash zostaje 30kb. Niektóre bootloadery AVR mają 512b, niektóre do 2048b. Po skompilowaniu programu dla attiny85 mam dokładnie 8192b dostępne na program, tzn. nie ma nic zajętego przez jakiś bootloader. Można wywalić bootloader w każdym procku AVR i programować go przez USBASP mając cały flash dla siebie, ale wtedy używasz zamiast strzałki opcji w menu "Upload using programmer" lub skrót CTR+SHIFT+U. Dla niektórych jest to niestety tak oczywiste, że nawet nie piszą o tym w poradnikach dedykowanych dla attiny: http://uczymy.edu.pl/wp/blog/2016/03/19/...duino-uno/ (pierwszy z google). A ktoś podłączy sobie, wybierze programator i nic się nie dzieje. I dostaje takie komunikaty jak w Twoim pierwszym poście.
Używasz dzidy w prawo, nie?


Załączone pliki Miniatury
   
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Sterowniki Arduino i programowanie ATtiny85 - przez kaczakat - 28-03-2018, 19:25

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości