• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowniki Arduino i programowanie ATtiny85
#17
O, widzisz, to nie koniec zabawy Big Grin.  Odtworzyłem problem u siebie. Na komputerze z windows 7 x64 miałem sterowniki do USBASP z 2010 roku niepodpisane cyfrowo i po zainstalowaniu pakietu Attiny nie wgrywało ani wsadu, ani bootloadera i również nie dorzuca HEX'a do katalogu. Na drugim komputerze z win10 mam zainstalowane inne drivery USBASP i wszystko działa, no nie generuje tego hexa do katalogu projektu, ma z tym jakiś ból dupy, ale to akurat nie jest problem, bo arduino generuje go gdzieś u Ciebie w katalogu temp:
Kod:
C:\Users\USER\AppData\Local\Temp\arduino_buildXXXXXXXXXX
Po prostu go nie umie skopiować do katalogu projektu. Wgrywanie bootloadera w attiny jest o tyle istotne, że nawet jeśli nie korzystasz z Uart do wgrywania wsadu bootloaderem, to po prostu ustawia wszystkie fuse bity jednym kliknięciem - szybkość i rodzaj zegara, itp. Można to robić ręcznie, ale łatwo o pomyłkę no i troche to trwa.
Ściągnąłem ten sam programik z różnymi wersjami już podpisanych cyfrowo dirverów USBASP i walczyłem by na kompie z win7 tez to zaczęło działać. Jest tutaj: http://zadig.akeo.ie/downloads/zadig-2.3.exe .
Po uruchomieniu w zakładce Options należy optaszkować <List all devices>, pokaże podłączone urządzenia, z listy rozwijalnej wybrać <USBASP>, następnie rodzaj driverów i wybrać <Replace Driver>. I tak, w windows 7 wersja WINUSB działa z arduino (w końcu można wgrać ten bootloader/wgrywać szkice przez programator), ale przestają go widzieć programy typu AVR LAB - pewnie ma inny AVRDUDE, w opcji libusb-win32 widzi go AVRLAB nie działa z Arduino (tak pewnie teraz masz), w opcji z libusbK (v3.0.7.0) działa na obu. I tak zainstalowałem u siebie i testuję.  To co ja miałem wgrane do Attiny było bardziej ubogie, ściągnięcie bibliotek to dobry wybór, teraz możesz też wrócić do swojej wersji jeśli też powalczysz z driverami.
Jak poćwiczysz używanie ARDUINO AS ISP to zaktualizuj sobie soft w USBASP, wystarczy założyć zworkę na selfprogramming, kabelek ISP podłączyć do arduino, wybrać jako programator arduinoasISP i wgrać odpowiedni wsad do programatora.


Załączone pliki Miniatury
           
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Sterowniki Arduino i programowanie ATtiny85 - przez kaczakat - 04-04-2018, 18:48

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości