• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UNU CH340 - problem z wgraniem bootloadera
#13
Pacjent jest w stanie stabilnym - krytycznym. No po tym myciu to nie wiem czego się spodziewałeś.
Po pierwsze, jeśli już USBASP działa i z innymi płytkami wgrywasz/czytasz co chcesz, a z tą jedną nie to jest uszkodzona i mając już taką wiedzę, nie podłączaj jej do czegoś co możesz uszkodzić również. A przynajmniej do czegoś cennego. Kondensator do GND/VCC(lub opisane 5V), tu jest spodziewane napięcie 5V, na Vin może być i 12V dlatego tu nie proponowałbym kondensatora poniżej 16V. To może pomóc, jak coś podkrada prąd i zaburza pracę procesora. Nie wiem co znaczy strasznie się grzeje. To tak jak eskimos ma 10 psów to nie wiem czy jest bogaty czy biedny. Jak masz możliwość zasilić płytkę w sposób kontrolowany (z USB przez USBDOCTOR, z zasilacza laboratoryjnego (stabilizator może być uszkodzony, więc zacznij o 5V i podnoś do góry sprawdzając co jest na pinie 5V UNO), z baterypacka/zasilacza przez miernik mierzący prąd) to czysta płytka powinna brać nie więcej niż 50mA. I zwykle jest to tak mało, że mój USBDOCTOR nawet tego nie wykrywa, coś tam mignie czasem 0,01A - kiepski jest, ale zwarcie bym zauważył. Jeśli jest więcej, to szukaj ciepłego miejsca na płytce. Stabilizator może się grzać już przy 50mA. Ale tylko jeśli zasilasz płytkę z gniazda jack lub vin z zasilacza np. 12V. Jeśli się grzeje podczas zasilania z USB lub USBASP to jest tu coś nie tak, możesz go wylutować i sprawdzić poza układem, ale pewnie coś mu się odkleiło.
Typowo programator USBASP podczas programowania zapewnia zasilanie programowanego układu, jednak jak przyjrzysz się jego płytce to jest tam zworka i po jej zdjęciu zasilania dla programowanego układu nie ma. Jest to bezpieczniejszy sposób w tym przypadku. Możesz wziąć jakąś ładowarkę USB i zasilić UNO (sprawdź jakie ma napięcie na 5V a jakie daje sama ładowarka), podłączyć się programatorem do ISP (masy będą wspólne) podłącz programator do komputera i w taki sposób można przeprowadzić próbę programowania.
Teraz jednak na nowo oceń co jest sprawne a co nie. Programator przeżył prysznic?
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: UNU CH340 - problem z wgraniem bootloadera - przez kaczakat - 17-04-2018, 13:02

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości