• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z modułami nRF24l01+
#1
Witam, jestem świeży na forum. Od rana walczę z tymi modułami i mam z nimi spory problem bo nie działają jak powinny.

Od razu mówię ze doczytałem o kondesatorach na zasilaniu i oczywiście ich nie mam ponieważ mam oddzielny moduł zasilający. Płytka zasilana z USB a moduły mają oddzielne zasilacze z modułami - zasilane są napięciem 3.3V - zmierzone. I teraz pytanie - czy w takim przypadku równiez konieczne są kondesatory - bo tego już nie wiem.

Korzystam z przykładu na tej stronie oraz tej biblioteki. Podłączam tak samo, tylko zasilanie mam oddzielne - bo podobno to z arduino UNO jest kiepskie.

Zrobiłem wcześniej kilka eksperymentów z modułem przekaźników, diodami, ds18b20 i wszystko chodzi tylko na tych modułach leżę. Zdarza się że prześle mi stringa czy tam int ale zazwyczaj nie przesyła nic i nie bardzo mam pomysł gdzie szukać przyczyny.

Nadajnik
Kod:
#include <SPI.h>
#include <nRF24L01.h>
#include <RF24.h>
RF24 radio(7, 8); // CE, CSN
const byte address[6] = "00001";
void setup() {
 radio.begin();
 radio.setRetries(10,10);
 radio.openWritingPipe(address);
 radio.setPALevel(RF24_PA_MIN);
 radio.stopListening();
}
void loop() {
 const char text[] = "test";
 radio.write(&text, sizeof(text));
 delay(1000);
}

Odbiornik:
Kod:
#include <SPI.h>
#include <nRF24L01.h>
#include <RF24.h>
RF24 radio(7, 8); // CE, CSN
const byte address[6] = "00001";
void setup() {
 Serial.begin(9600);
 radio.begin();
 radio.openReadingPipe(0, address);
 radio.setPALevel(RF24_PA_MIN);
 radio.startListening();
}
void loop() {
 if (radio.available()) {
   char text[32] = "";
   radio.read(&text, sizeof(text));
   Serial.println(text);
   delay(10);
 }
}

Tak naprawdę to próbowałem kilka gotowych przykładów, próbowałem zmieniać kanały, rozważałem czy może domowe WIFI albo nadajnik myszki bezprzewodowej nie zakłóca, sprawdzałem kilkukrotnie piny. Dziwne jest to że czasami dane są jednak przesyłane - ale rzadko. Zazwyczaj jest tak że po wgraniu flash do nadajnika działa przez chwile.

Generalnie nie miałem styczności z tymi modułami, wydają się dość tanie albo kupiłem uszkodzone - kiedyś używałem nrf905 na 433 Mhz i tam nie miałem takich problemów. Dodam że wgrywałem również przykłady z biblioteki i również nie działają prawidłowo - co jakiś czas jakieś dane polecą ale zazwyczaj cisza w eterze.

Ktoś z Was ma jakiś pomysł?
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Problem z modułami nRF24l01+ - przez boczek - 21-04-2018, 17:43
RE: Problem z modułami nRF24l01+ - przez ANT - 21-04-2018, 21:51
RE: Problem z modułami nRF24l01+ - przez boczek - 22-04-2018, 14:36

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości