• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik Akwarystyczny DIY
#3
Urządzenie jest niebezpieczne dla rybek. Nie lubisz ich?

- Zakładasz, że wszystko działa i będzie działać bezbłędnie.Czy to dobre założenia?
- Co się stanie gdy zostanie utracona komunikacja zegara po I2C? Czas dla sterownika zatrzyma się.Czy nie powinno być tak, że sterownik będzie nadal zliczał czas? Lepsze chyba to, ze godzina będzie nieaktualna, niż to że czas się zatrzymał, prawda? Poco zewnętrzyny RTC? Używasz Mega2560, więc nie problem użyć RTC, który on posiada. Co prawda płytka Arduino ma źle rozwiązane zasilanie ale pewnie dość łatwo to rozwiązać.
- Jaką temperaturę pokaże termometr 1-Wire gdy go nie będzie na magistrali? Jaką gdy magistrala ma zwarcie? Czy odczyt uwzględnia CRC? Chcesz sterować grzałką, jakie będą konsekwencje odczytania temperatury 0 lub -127 stopni?
- Czasy programów o wielkości 1kB na 8080 już się skończyły. Używasz bibliotek, na które nie możesz byc w 100% pewny, że działają bezbłędnie. TWI w AVR jest podatny na słynny status F8.Jak się zachowa sterownik w przypadku takiego błędu? Łatwo to sprawdzić, odłącz rezystory podciągające I2C do zasilania. Użyj więc watchdoga.W razie problemu z programem lub sprzętem lepiej chyba aby uC się zresetować niż ma np cały czas podawać karmę/nawóz czy grzać wodę.Dobrze radzę czy źle?

Co do wyświetlacza, wybrałeś NEXTION. Większe możliwości i niższą cenę oferują wyświetlacze ze sterownikiem FT8xx.Nie wymagają karty SD jak NEXTION co ułatwia pisanie softu, jego zmiany, zwiększa pewność działania. Same zalety.
Zrobiłeś malutkie symbole "+" i "-" do zmiany parametry a wielkie znaki wyświetlające nastawy. Wyświetlane wielkości wyglądają jak buttony a znaki "+" i "-" jak wyświetlana wielkość. Małe przyciski "+" i "-" wymuszają użycie rysika. Sterownik powinien być tak zrobiony aby chłop z ręką rolnika czy piekarza mógł go obsłużyć bez dodatkowych narzędzi. Przy okazji, czy obsłużysz ekran pojemnościowy rysikiem?

A aktualnym wykonaniu, na sterowniku powinien znaleźć się napis:
"Nie pozostawiać włączonego urządzenia bez nadzoru"
Po co więc taki sterownik, do którego trzeba posadzić człowieka aby nadzorował bez przerwy jego pracę?

Cytat:Jak zaprogramować zegar/datę aby można było z pozycji LCD ustawiać datę i godzinę (obecnie jest to aktualizowanie RTC DS1307 i start),
Zrób menu ustawiania czasu.
Ja jestem leniwy i wygodny. Dałbym DCF77, GPS lub Wi-Fi. Wi-Fi jest chyba najrozsądniejsze, czas pobierasz z NTP a dodatkowo sterownikiem możesz sterować zdalnie lub nadzorować jego prace czy obrazować wyniki pracy sterownika na serwerze.

Cytat:Czy jest inny - prostszy sposób/metoda sterowania PWM gdyż w moim kodzie jest możliwość tylko zmiany godzin startu i końca natomiast ustalanie mocy świecenie wymaga ustawień ręcznych w kodzie (tabeli).
PWM przechowuj w zmiennej w EEPROM. Tam też powinny znaleźć się inne nastawy. Nie wiedzę abyś cokolwiek przechowywał w eeprom. Do instrukcji można więc dopisać:
"Sterownik daje duże możliwości wyboru ustawień o ile są one zgodne z wyborem konstruktora". Coś jak z "Fordem T", "może być w dowolnym kolorze o ile jest to czarny".
Dane w EEPROM chroń przez CRC. Gdy CRC będzie błędne to albo przywracasz ustawienia domyślne i informujesz o tym na LCD albo sterownik podejmie prace gdy nastawy zostaną wprowadzone. Bezpieczniejsze jest aby przechowywać dwie kopie danych. W razie problemów odczytu jednej dane czytasz z drugiej, gdy się nie uda init EEPROM. Co zrobić gdy uda się odzyskać dane z drugiej kopi? Informować o tym użytkownika? Zależy od konstruktora, ja informuję, bo może to oznaczać, że ostatnie zmiany nastaw są stracone.
W EEPROM możesz też przechowywać liczniki wydanej karmy itp. Mega2560 ma 4kB EEPROM, więc można przechowywać tam logi (zmiany temperatury itp) byleby nie zajeździć pamięci.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 18-09-2018, 22:35
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 19-09-2018, 02:51
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 19-09-2018, 20:20
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 19-09-2018, 09:22
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 19-09-2018, 20:41
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 19-09-2018, 21:39
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 20-09-2018, 07:29
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 20-09-2018, 09:22
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 20-09-2018, 15:44
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 20-09-2018, 15:56
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 20-09-2018, 18:43

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości