• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik Akwarystyczny DIY
#5
(19-09-2018, 09:22)es2 napisał(a): Urządzenie jest niebezpieczne dla rybek. Nie lubisz ich?

- Zakładasz, że wszystko działa i będzie działać bezbłędnie.Czy to dobre założenia?
- Co się stanie gdy zostanie utracona komunikacja zegara po I2C? Czas dla sterownika zatrzyma się.Czy nie powinno być tak, że sterownik będzie nadal zliczał czas? Lepsze chyba to, ze godzina będzie nieaktualna, niż to że czas się zatrzymał, prawda? Poco zewnętrzyny RTC? Używasz Mega2560, więc nie problem użyć RTC, który on posiada. Co prawda płytka Arduino ma źle rozwiązane zasilanie ale pewnie dość łatwo to rozwiązać.
- Jaką temperaturę pokaże termometr 1-Wire gdy go nie będzie na magistrali? Jaką gdy magistrala ma zwarcie? Czy odczyt uwzględnia CRC? Chcesz sterować grzałką, jakie będą konsekwencje odczytania temperatury 0 lub -127 stopni?
...................
Co do wyświetlacza, wybrałeś NEXTION. Większe możliwości i niższą cenę oferują wyświetlacze ze sterownikiem FT8xx.Nie wymagają karty SD jak NEXTION co ułatwia pisanie softu, jego zmiany, zwiększa pewność działania. Same zalety.

Z wstępu odnoszę wrażenie, że nie jeździsz autem, nie latasz samolotami bo gdy zawiodą hamulce, albo padnie elektronika to katastrofa Wink  .
Nic nie pisałem że sterownik obsługuje np. grzałkę lecz wykonuje pomiar temperatury i obsługuje chłodzenie wiatrakiem.
W związku z moimi częstymi wyjazdami służbowymi zależy mi aby część operacji które mogą być "zautomatyzowane" takimi były. Nawozy rybą nie zaszkodzą, wiatraki wody nie wyziębią, światło też nic złego nie poczyni a pomiary jak temperatura czy pH są powszechnie stosowanymi praktykami nawet w medycynie i też są bezobsługowe.

Moja poprzednia wersja sprawuje się już prawie dwa lata wyśmienicie choć pracuje na arduino nano, niestabilnym DS 1307 i LCD 20x4 dlatego postanowiłem ją troszkę "unowocześnić" gdyż jakąkolwiek zmianę najpierw wprowadzałem do programu a następnie wczytywałem do arduino to jest bardzo nieporęczne. W tej wersji mogę/ chciałbym ustawiać z pozycji LCD co już częściowo działa.

Wyświetlacze Nextion nie potrzebują do pracy kart pamięci lecz tylko do wgrania oprogramowania, a jeżeli używasz np. arduino Mega który obsługuje więcej niż jeden port szeregowy to nawet nie potrzebujesz karty pamięci gdyż aktualizacja odbywa się z pozycji programu do Nextion i kabla USB.

Wielkie dzięki za sugestię z pamięcią EEPROM ale nie jestem na tyle mocny w programowaniu aby z niej na chwilę obecną korzystać dlatego piszę z prośbą o pomoc w tym dziale aby ktoś kto jest bieglejszy ode mnie pomógł w temacie.
Fajnie że wspomniałeś o zegarze w Mega 2560 bo widać na płytce kwarc ale nie trafiłem w sieci na rozwiązanie bazujące na jego zegarze stąd zostałem przy wspomnianym RTC DS 1307.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 18-09-2018, 22:35
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 19-09-2018, 02:51
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 19-09-2018, 20:20
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 19-09-2018, 09:22
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 19-09-2018, 20:41
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 19-09-2018, 21:39
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 20-09-2018, 07:29
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 20-09-2018, 09:22
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 20-09-2018, 15:44
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 20-09-2018, 15:56
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 20-09-2018, 18:43

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości