• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik Akwarystyczny DIY
#7
Dodanie każdego rodzaju działań matematycznych na AVR to wzrost kodu na początek, a potem strata czasu przy obliczeniach. Przy MEGA2560 flash nie brakuje, jednak procek i tak jest marny, jednakoż możesz sobie to wyliczać jak i tak w Twoim kodzie wiele nie robi.
Jak nie chce Ci się wyciągać zestawu do aktualizacji to opisałem tu sposób na wgrywanie softu przez BT HC-05, to przypomnę: 
"... w niektórych HC-05 można wykorzystać pin state do resetu. Do modułu Arduino należy wgrać najlepiej bootloader od UNO, nawet jeśli to nie jest UNO, ale jest atmega 328, czyli UNO, PRO MINI, NANO. Potem te modułu identyfikują się jako UNO i taki moduł należy wybierać. W module HC-05 ustawić transmisję na 115200b komendą "AT+UART=115200,0,0" i tryb pracy PINSTATE "AT+POLAR=1,0".  Te ustawienia robi się raz i zostają w module BT. Od strony sprzętowej wtedy robimy "Autoreset Arduino", potrzebny kondensator elektrolityczny wpięty między reset i PINSTATE, 1u i co najmniej 16V. Minus kondensatora do pinu reset. Jak komenda polar zadziała, to powinno się udać z danym modułem. Teraz wystarczy dodać moduł BT do komputera, wybrać przypisany mu port COM w Arduino  i ładować. Testowałem, mi działa, robi się autoreset i programuje. Mój moduł nie wymaga konwertera poziomów 5V-3.3V (mam kilka z różnych źródeł i dotyczy to wszystkich moich), wprost podłączam pin TX/RX do Arduino, ale widziałem, że niektórzy kombinują z jakimiś dzielnikami.  Z tym bootloaderem chodzi w sumie o to by pasował do prędkości UART, w Nano i Promini jest większy i wolniejszy bootloder. Działa również  z płytkami z atmegą 168 i optibotem (nie wiem czemu tylko do UNO dają w Arduino od razu Optiboota, a w reszcie zostawili tego pokraka). Zaletą optiboota jest  większa prędkość, 4x mniej kodu, więcej zostaje na program, nie odwala mu po użyciu Watchdoga.
A tu jest opisany sposób z ESP link jako virtualCOM: https://www.youtube.com/watch?v=WEpMFmTU0iA .
Kondensator może być również ceramiczny bez polaryzacji, za to w każdym wypadku jednak 16V. Nawiązanie połączenia generuje impuls w dół, co ładnie robi reset (100n daje za słaby impuls, działa tylko raz) za to rozłączenie daje impuls w górę, dlatego te 16V będzie bardziej bezpieczne. Większe kondensatory, tzn. pojemność, generują większe szpilki."
MEGA 2560 ma transmisję 115200 przy wgrywaniu bootloaderem, także innego nie ma potrzeby wgrywać.
Można by wtedy realizować wiele dodatkowych rzeczy przy okazji - sam wspomniałeś o aktualizacji ustawień NEXTION'a, poza tym RTC można ustawić wysyłając jedną linijkę polecenia z parametrami czasu. Co do RTC Twój jest faktycznie nieszczególny. Ale  dorabianie akku do MEGA i jego wewnętrznego RTC jest wątpliwą korzyścią, gdy można mieć precyzyjniejszy RTC DS3231 już z baterią na parę lat za <1$ z ali, no w PL  ze 2$ link  , ale jak już i tak robisz zakupy przy okazji, bo poczta PL chętnie gania z przesyłkami z Chin za 5c, ale nie przyjmie listu w gabarycie A jak w środku koperty jest za dużo powietrza, stąd takie ceny przesyłek na Allegro.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 18-09-2018, 22:35
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 19-09-2018, 02:51
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 19-09-2018, 20:20
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 19-09-2018, 09:22
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 19-09-2018, 20:41
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 19-09-2018, 21:39
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 20-09-2018, 07:29
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 20-09-2018, 09:22
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez kaczakat - 20-09-2018, 15:44
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez es2 - 20-09-2018, 15:56
RE: Sterownik Akwarystyczny DIY - przez nebari - 20-09-2018, 18:43

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości