• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zlikwidowanie błędu pomiarowego czujnika odległości HC-SRO4
#3
(25-01-2019, 21:58)Robson Kerman napisał(a): 1. Czujnik ultradźwiękowy jest niedokładny z tego powodu, że fala dźwiękowa rozchodzi się kuliście i nie masz pewności że to co mierzysz jest odległością od ściany na przeciwko, czy od ściany obok. Dźwięki odbijają się pod różnymi kątami i nie wiadomo skąd pochodzi ten, który właśnie odebrałeś. Pomyśl o LIDAR.
2. Twój algorytm PID pracuje na liczbach zmiennoprzecinkowych. To jest jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez arduinowców. Jak chcesz float/double, to zainteresuj się jakimś STM z FPU. Można oczywiście napisać PID na liczbach całkowitych. Wymaga to trochę innego podejścia do problemu, ale wzrost wydajności jest oszałamiający i myślę, że powinieneś się tym zainteresować.
3. Możesz trochę inaczej zarządzać czasem w programie. Nadaj funkcjom priorytety. Stwórz system przerwań .... a nie, zapomniałem że Arduino nie wspiera przerwań. Ta funkcja attachInterrupt() to jest jakieś nieporozumienie, ale nawet tym jak byś się zainteresował, to może coś wskórasz.
Jak nie, to pomyśl poważnie o STM.
Edit: Bluepill jest tańsze od Ardu!!!
Dzięki za odpowiedź  Smile 

1. Stety albo niestety jest to moja praca inżynierska stąd właśnie to tanie rozwiązanie. Nie wiedziałem o LIDAR, bardzo ciekawa sprawa, jeżeli będę robił jakiś projekt dla siebie to na pewno się zainteresuje!
2. Czy zmiana na inty trochę poprawi działanie?
3. Niestety właśnie to jest dużym ograniczeniem w moim projekcie.

Tak jak pisałem wyżej jest to projekt na prace inżynierską więc nie chce wydawać na nią jakiś większych pieniędzy. Myślisz że zmiana liczb na inty i mediana nic tu nie wskórają?
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Zlikwidowanie błędu pomiarowego czujnika odległości HC-SRO4 - przez johnyNapalm - 25-01-2019, 23:04

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości