• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino i tranzystory
#1
Question 
Witam! 
Od niedawna zacząłem interesować się elektroniką, w zasadzie każda wolna chwilę zacząłem spędzać na wertowaniu informacji na ten temat. Chciałbym się upewnić że dobrze rozumuje, będę na prawdę wdzięczny za pomoc.
Znalazłem w sieci schemat pewnego sterownika:
[Obrazek: 20190713-171208.jpg]
Zasada działania jest bardzo prosta do arduino podłączony jest czujnik kiedy natknie się na białą linię przuszcza sygnał na tranzystory które włączają cewki elektromagnetyczne. Calosc zasilana jest akumulatorem 12v. W ostatecznej wersji czujnik będzie sterowal 12 tranzystorami but12, narazie jednak chce zacząć od pojedynczego tranzystora. Nie potrzebuje więc aż tak mocno wzmacniać prądu pomyślałem że puszczę 2mA na baze tranzystora bc337-40 który ma współczynnik Hfe równy ok 400x i Icmax=800mA wiec wszystko powinno smigac, 800mA trafi na obwod cewek z tranzystatorami. I tutaj nie wiem czy dobrze rozumiem jak mam wymusić przebieg 2mA przez bazę wspomnianego transformatora. Czy jeśli zastosuje rezystor 2.15kOhm ((5-0.7)/0.002) zamiast 200 Ohm ze schematu, popłynie taki właśnie prąd? Korzystając z okazji jeszcze pytanie co do schematu. O co chodzi z tym oporem 1k przed wzmacniaczem bd137+bd138, jeśli dostaje prąd na bazę czy tranzystory nie beda cały czas otwarte niezależnie od wyniku czujnika w arduino?
Z góry dziękuję za pomoc!
Serdecznie pozdrawiam
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Arduino i tranzystory - przez Kamilk007 - 13-07-2019, 17:51
RE: Arduino i tranzystory - przez Jarewa0606 - 13-07-2019, 18:49
RE: Arduino i tranzystory - przez Kamilk007 - 14-07-2019, 09:24

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości