• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujniki i el. sterujące do łodzi podwodnej RC
#1
Cześć,

Jest to mój pierwszy post na Forum (ale zapewne nie ostatni), więc kilka słów o sobie (dzięki czemu <może> nie będziecie na mnie patrzeć jak na totalnego debila, tylko trochę mniejszego Wink ). Zawodowo jestem specjalistą od baz danych, programistą Java i przy okazji technikiem IT. Od kilku lat tworzę mniejsze lub większe projekty w oparciu o platformę Arduino (ba! nawet mam oryginały, a nie chińskie klony Smile ), jednak teraz doszedłem do momentu, w którym utknąłem totalnie.

Otóż, najnowszy projekt to łódź podwodna/batyskaf (na razie jest to kawał rury kanalizacyjnej, która się zanurza i czasami wynurza). Wczoraj zabrałem się za pisanie kodu autonomicznego systemu kontroli zanurzenia AUDICOS (ang. autonomous dive control system). System będzie odpowiedzialny za zanurzanie, wynurzanie, trym wzdłużny, poprzeczny, kontrolę ciśnienia w kadłubie, utrzymywanie dystansu od dna, badanie dna przed dziobem i ew. korekty zanurzenia/zatrzymanie awaryjne przed przeszkodą oraz wynurzenie awaryjne w razie wykrycia wody w zęzie i uruchomienie pompki zęzowej, aby jak najdłużej utrzymać się na powierzchni, a także kontrolę stanu naładowania akumulatorów oraz kontaktu z operatorem i w razie czego - powrót do domu.

Na tą chwilę działa zanurzanie i wynurzanie. Nie mam jeszcze czujników przechyłu, żeby działało trymowanie, ale zarys kodu już jest. No i tu się rozbiłem o ścianę - szukam czujnika ciśnienia wody, który pozwoli mi obliczyć zanurzenie jednostki z dokładnością do ~10cm. Widziałem te czujniki ciśnienia cieczy w Botlandzie, ale one mają zakres pracy 0-12 MPa, co daje zbyt duży błąd pomiarowy przy niewielkich głębokościach, na jakich będzie łódź operowała.

Potrzebuję jakiejś podpowiedzi jaki czujnik byłby najlepszy do mojego rozwiązania. Wedle założenia, łódź ma operować na głębokości maksymalnej 10m, co daje nam (w zaokrągleniu) 1000 hPa.

Z góry bardzo Wam dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Tomek
Cytując pewnego bosmana: "Tu nie politechnika, tu trzeba myśleć!"
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Czujniki i el. sterujące do łodzi podwodnej RC - przez albercik - 29-08-2019, 12:33

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości