• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR i arduino [SOLVED]
#1
  Cześć!
 Parę słów wyjaśnienia na wstępie. Niestety nie jestem ani informatykiem ani elektronikiem, jestem fotografem przyrody i do tego już nie młodym Smile Zbudowałem fotopułapkę do lustrzanki na podstawie opisu z linku poniżej na zasadzie "małpy" bezmyślnie odtwarzającej kroki wykonane przez autora:
https://www.instructables.com/id/Buildin...rap-for-W/
    W wężyku spustowym Canona opartym na Jacku stereo wystarczy zewrzeć "grund" (najniższą sekcję małego jacka) z pierwszą sekcją aby wyostrzyć i z drugą sekcją aby wyzwolić migawkę (zrobić zdjęcie). Obie czynności są od siebie niezależne. Jako, że w tego typu fotopułapkach ostrość ustawia się manualnie sprawa jest prosta - po wykryciu ruchu przez czujniki AIR arduino wykonuje polecenie zwarcia na małym jacku najniższej sekcji z najwyższą - aparat wykonuje zdjęcie - bingo! 
   Działa to bardzo fajnie i wszystko było by super gdyby nie to, że opis jest zrobiony do aparatów Canona a ja fotografuję Nikonem. W Nikonie aby aparat wykonał zdjęcie najpierw musi nastąpić zwarcie sekcji najniższej z pierwszą (tą od autofocusa) i dopiero wtedy zwarcie z górną sekcją wyzwalającą zdjęcie. Zamiast jednego kroku muszą być wykonane dwa. Po wykryciu ruchu musi nastąpić zwarcie najniższej sekcji z pierwszą i z niewielką zwłoką drugą wyzwalającą migawkę.
  Bardzo liczę na waszą pomoc bo jestem kompletnie zielony i Bóg jeden raczy wiedzieć ile czasu zajęło by mi opanowanie podstaw elektroniki i informatyki, nie mówiąc o próbie rozwiązania tego problemu. Przypuszczalnie potrzebne jest dołączenie dodatkowego wyjścia cyfrowego które po wykryciu ruchu podobnie jak pierwsze poprzez optocoupler 4N26 zrobi dokładnie to samo co pierwsze ale z minimalnym opóźnieniem no i oczywiście dopisanie tej dodatkowej czynności do sketch. Mam nadzieję, że umieściłem to w dobrym miejscu na forum. Z góry ogromne dzięki za ewentualną pomoc.
[Obrazek: F8KOT3KJ20P1J5F.LARGE.jpg?auto=webp&widt...fit=bounds]
[Obrazek: F9SG6GQJ282UZKV.LARGE.jpg?auto=webp&widt...fit=bounds]
Kod:
/*
* Active IR Camera Trap - 5/3/2017
*

*  Active IR Sensor DSLR Camera Trap using E18-8MNK transmitter/Receiver pair.
*
* The IR output pin goes to LOW if motion is present.
*
*/

/*-----( Declare Constants )-----*/
#define IRsensor 9    // Active IR Sensor
#define opto 2        // 4n26 optocoupler

/*-----( Declare Variables )-----*/
int  detector_state;  /* Holds the last state of the switch */
int trigger = 4;

void setup()   /*----( SETUP: RUNS ONCE )----*/
{
  detector_state = 0;                
  pinMode (IRsensor, INPUT );
  pinMode (opto, OUTPUT );
  
  Serial.begin(9600);

  Serial.println ("DSLR CritterMaster 1.0b1 - Active IR");
  delay(5000);
  Serial.println ("Ready ");
 
}/*--(end setup)---*/

void  loop ()  /*----( LOOP: RUNS CONSTANTLY )----*/
{
  detector_state = digitalRead (IRsensor);
  if ( HIGH == detector_state)
  {
  
    digitalWrite (opto, LOW );
    
  }
  else
  {
    for (int x = 0; x < 4; x++) {
    digitalWrite (opto, HIGH );
    delay (200);
    digitalWrite (opto, LOW);
    delay (1000);
    Serial.println("Motion detected ");
    }
  }
  delay (100);
}/* --(end main loop )-- *

* ( THE END ) */
 
  


Wiadomości w tym wątku
Fotopułapka do lustrzanki DSLR oparta na AIR i arduino [SOLVED] - przez fro - 26-11-2019, 11:41

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości