• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownie silnikiem DC przez IR
#5
(27-01-2020, 15:32)Agregacik napisał(a): Głównie rozchodzi się o pokazanie jak zasilanie jest podłączone. Wygląda to na "przysiadanie" napięcia. Może masy gdzieś nie tak podłączone.  Sprawdź jaki prąd rozruchu ma silnik. Podczas ruszania może brać dużo większy prąd niż podczas normalnej pracy. Zasil mostek H z osobnego zasilacza, ale tylko część do silnika nie do logiki.

Tak jak pisałem wcześniej, zasilanie jest zrealizowane na HLK-PM01 jest to moduł zasilacza stabilizowanego montowany na PCB, jego wyprowadzenia + - są podłączone do VCC i GND. Dlatego do zasilania silnika jak widzisz na schemacie użyty jest jeszcze stabilizator LDO w celu wygładzenia efektu "szarpań prądu". Jednak problem nie wydaje się polegać na "przysiadaniu napięcia" zwróć uwagę na to co napisałem wcześniej, układ sprawdziłem na zasilaczu laboratoryjnym o dużej mocy. Jest to bardzo stabilne źródło zasilania sprawdzone już na niejednym projekcie a mimo to na nim efekt pozostaje. sprawdziłem też co dzieje się na linii zasilania LCD podczas uruchamiania silnika i oscyloskop (w mierniku także marnej jakości) nie wyłapuje żadnych szpilek. Sam miernik jakim dysponuje jest dość wolny ale mimo to przy próbkowaniu na poziomie 10ms nie wyłapuje żadnych zmian napięcia. Stąd wnioskuję, że to sam silnik musi wprowadzać do układu jakieś zakłócenia, mimo poprawnie podłączonego mostka i stabilizatora wraz z ich filtrowaniem. Płytki zostały wykonane w fabryce i sprawdzone także nie ma mowy o żadnej nie podłączonej masie itp. wątpię aby w prosty sposób udało mi się to poprawić, być może jakiś filtr LC trochę by pomógł ale tak jak pisałem wcześniej może lepiej by było spróbować rozwiązać problem ze sterowaniem przez IR, gdyby udało się napisać program tak aby nie przerywał pracy silnika w czasie kiedy przycisk "kręć" jest wciśnięty (bo teraz silnik kręci się tylko pozornie płynnie, tak na prawdę zatrzymuje się i uruchamia co powiedzmy 20ms) to efekt przygasania LCD byłby praktycznie niewidoczny.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Sterownie silnikiem DC przez IR - przez kataklysm - 27-01-2020, 03:12
RE: Sterownie silnikiem DC przez IR - przez kataklysm - 27-01-2020, 16:25
RE: Sterownie silnikiem DC przez IR - przez kaczakat - 27-01-2020, 18:31
RE: Sterownie silnikiem DC przez IR - przez kaczakat - 27-01-2020, 23:14

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości