• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino nano (Klon) - problem z magistralą I2C
#1
Cześć

Mam problem z połączeniem wyświetlacza LCD (16x2 z konwerterem hd44780) z magistralą I2C na klonie Arduino Nano.

Na płytce mam opis wyjść SDA i SCL odpowiednio na A4 i A5 (co zgadza się z wieloma schematami w sieci). Do w/w pinów doprowadziłem rezystory 10k podłączone pod linię 5V (próbowałem też 3V). Używając znalezionych w sieci przykładów kodu użycia wyświetlacza (typu Hello World) - wyświetlacz nadal nie chciał działać.

Poszukałem kawałka kodu do znalezienia adresu wyświetlacza jednak to nadal nie pomogło (Poczytałem i dowiedziałem się że mam chip na konwerterze od PCF8574T czyli od semiconductors więc brak lutu na zworkach oznacza adres 0x3F ale to nadal nic mi nie daje, poza wiedzą. Zlutowałem pierwszą zworkę by mieć 0x3E). Żaden adres nie został znaleziony a program cały czas próbował 'skanować' adresy jednak nawet po 10 minutach nic nie wynikło z tego.

Kod:
I2C Scanner
Scanning...

Znalazłem chyba na zagranicznym forum Arduino post gdzie ktoś polecił użycie biblioteki "hd44780" (czyli tej od konwertera) oraz jednego z przykładów "I2CexpDiag", który diagnozuje połączenia z I2C. Program wypluł taki zbitek informacji. 

Kod:
********************************************************************
Serial Initialized
--------------------------------------------------------------------
I2CexpDiag - i2c LCD i/o expander backpack diagnostic tool
--------------------------------------------------------------------
hd44780 lib version: 1.3.2
--------------------------------------------------------------------
Reported Arduino Revision: 1.8.13
CPU ARCH: AVR - F_CPU: 16000000
--------------------------------------------------------------------
SDA digital pin: 18 A4
SCL digital pin: 19 A5
--------------------------------------------------------------------
Checking for required external I2C pull-up on SDA - STUCK LOW
Checking for required external I2C pull-up on SCL - YES
********************************************************************
ERROR: SDA or SCL stuck pin
********************************************************************
I2C bus not usable

(W przypadku podpięcia 3V zamiast 5V do SDA i SCL problem z pullup znika jednak nie znajduje adresów, czyli jakby nadal nie działało)

Podobny problem mam pod Arduino Uno, czyżby uszkodzony wyświetlacz LCD? Większość przykładów w sieci podpina LCD z konwerterem pod UNO bez rezystorów (próbowałem i tak i tak) i to tam działa a mi nawet adresu (który znam) nie wyświetla.

Na zdjęciach Nano jest podpięte zasilaniem z zasilacza 12V a LCD z listwy 5V (również z zasilacza) tak samo jak rezystory. GND przeprowadzone z obu stron do Arduino. 

Czy ja gdzieś robię jakiś błąd? Czy może faktycznie LCD uszkodzone albo konwerter? Zamówiłem drugi aczkolwiek nie daje mi to spokoju i wolałbym wiedzieć.

Pozdrawiam. 

Z góry też przepraszam jeśli to złe miejsce, gdyż zastanawiałem się między 'Piaskownica' a 'Instalacja i rozwiązywanie problemów'


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Arduino nano (Klon) - problem z magistralą I2C - przez 5n0w - 17-01-2021, 16:49

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości