• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projek zegara z pasków LED i pierścienia NeoPixel - Problem z kompilacją programu
#8
Masz datę publikacji video, to już jest jakaś informacja, że biblioteki utworzone po tej dacie na pewno można odrzucić, wersje archiwalne Arduino też są bez problemu do ściągnięcia, była sporo zmiana w okolicach wersji 1.5 ze stałymi zapisanymi do flash, ale tu nie widzę takich błędów, głównie bruździ biblioteka DCF. Jak wejdziesz w biblioteki i znajdziesz swoją zainstalowaną, to też masz opcję wybrać jaką wersję tej biblioteki chcesz, sprawdź czy w starszych jest coś takiego:
C:\Users\pawel\OneDrive\Dokumenty\Arduino\libraries\DCF77\DCF77.cpp:290:24: error: 'makeTime' was not declared in this scope

    latestupdatedTime = makeTime(time);
Wiać, że w programie masz "makeTime(time); a kompilator nie wie co to jest, musisz mieć taką bibliotekę, w której jest taka metoda.
Niestety by było ciekawiej w opisie biblioteki DCF77 w Arduino IDE jest zapis, że ona pracuje na bazie bibliotek Time i TimeZone, więc musisz je mieć w tej konfiguracji co autor projektu w 2018. Akurat ta biblioteka DCF77  jest w jednej wersji, ale nie ma żadnego problemu, by autor użył jakiejś spoza spoza tych zasobów, a wtedy szukaj wiatru w polu.

Tu jednak chodzi o tą zmianę w okolicach Arduino 1.5.x, ściągnij sobie ostatnią wersję, która nie wymagała const przy zmiennych przechowywanych w flash, https://www.arduino.cc/en/software/OldSoftwareReleases , starą wersję time https://playground.arduino.cc/Code/Time/  https://playground.arduino.cc/uploads/Co.../index.zip, jest tu informacja, że nie chodzi od wersji 1.6.1 gdzie trzeba dopisać const.
Zacznij od wersji 1.5.8 i ewentualnie cofaj się w tył.
U mnie udało mi się to skompilować w Arduino 1.5.8, trzeba je jednak wrzucić na komputer wirtualny bo nawet zip dorzucony do WIN burzy się  o pliki projektów z nowszych wersji, a korzysta z katalogu i bibliotek Arduino, niestety wielkość wynikowa pliku jest powyżej 32kB i nie mieści się do flash UNO. Ale wypatrzyłem, że kluczem jest bilbioteka TIME w wersji 1.5, gdzie był plik time.h i timlib.h, wcześniej był tylko pierwszy, a w nowszej wersji już tylko drugi, autor skorzystał z obu. Więc obniżyłem tylko wersję tylko  tej biblioteki TIME w Arduino 1.8.19 i już ma 30kb, OK dla UNO, nowsza wersja jest lepiej zoptymalizowana.
name=Time
version=1.5
author=Michael Margolis
Sketch uses 30218 bytes (93%) of program storage space. Maximum is 32256 bytes.
Global variables use 798 bytes (38%) of dynamic memory, leaving 1250 bytes for local variables. Maximum is 2048 bytes.
Wrzucę Ci tu hexa, możesz przetestować.


Załączone pliki
.zip   DCF77.zip (Rozmiar: 29.84 KB / Pobrań: 2)
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Projek zegara z pasków LED i pierścienia NeoPixel - Problem z kompilacją programu - przez Irvin - 07-01-2024, 21:33

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości