• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie silnikiem z czujnikiem przeciążenia
#8
(25-03-2024, 19:00)chavez napisał(a): EDIT:
Teraz dopiero zobaczyłem, że zaraz po pojawieniu się komunikatu o naciśnięciu przycisku pojawia się kolejny o wartości 5000 czyli tak jakby pomiar napięcia pokazywał 5V co by się zgadzało z moimi pomiarami po fakcie. W chwili startu na R_IS i L_IS połączonych razem pojawia się chwilowe 5.9V mierzone moim multimetrem. To w miarę dokładny i pewny pomiar bo i multimetr z tych z wyższej półki a nie z marketu. To sugeruje, że nie dość, że potrzebne jest jakieś opóźnienie 0,5s po naciśnięciu przycisku kiedy funkcja wyłączenia  z powodu przekroczenia progu napięcia zadziała to jeszcze pozostaje problem zakłóceń które również są wychwytywane i brane pod uwagę. Z tym muszę chyba powalczyć już sprzętowo tak myślę.

To jest max napięcie na wejściu - pojawienie się wyższego może uszkodzić procek. Pewnie na wejściu analogowym są diody zabezpieczające pomiędzy wejściem a liniami zasilania, normalnie spolaryzowane zaporowo, jedna zapezpiecza przed napięciem ujemnym, druga wyższym od zasilania. Jak wiadomo około 0.6-0.7V jest potrzebne by dioda zaczęła przewodzić. 0.9V to już jest dużo - sugeruje że diodą płynie znaczny prąd, który może podnieść zasilanie kontrolera.
Jak było podane w specyfikacji układu, co już też cytowałem pin IS jest wyjściem prądowym i dopuszczalne napięcie na nim to 45V. Do pomiaru tego prądu przetwornikiem ADC potrzebny jest rezystor, który zamieni prąd na napięcie. Widocznie taki rezystor jest za duży (albo go wcale nie ma). Trzeba dołączyć drugi równolegle by napięcie pomiarowe spadło. Konkretna wartość to już zależy od specyfikacji układu i ewentualnego rezystora, który już jest. Sprawdź rezystancje pomiędzy pinami IS a masą (oczywiście przy odłączonym module). Tak ogólnie to moduł składa się w dwóch układów, z którym każdy tworzy połowę mostka H i prąd płynący przez oba powinien być taki sam. Nie ma więc potrzeby łaczenia pinów IS - wystarczy sprawdzać jeden z nich. Maksymalny prąd na tym pinie to 7mA - by napięcie wtedy było 5V potrzeba rezystor 714 Ohmów, nie ma takich więc trzeba zastosować coś mniejszego, 680 Ohmów. Jeśli połączysz piny IS to dwa razy mniej, dostępny powinien być 330 Ohmów.

A jeśli chodzi o start - ja bym zorganizował to w ten sposób je dopóki przycisk jest naciśniety napięcie podawane jest na silnik a pobierany prąd jest jedynie wyświetlany (może być jedynie sprawdzany na jakieś wartości ekstremalne - typu zwarcie). Dopiero po puszczeniu przycisku prąd jest sprawdzany i uwzględniany w algorytmie - silnik jest trzymany włączony aż prąd osiągnie zaprogramowaną wartość. Sam układ zabezpiecza przed nadmiernym prądem.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Sterowanie silnikiem z czujnikiem przeciążenia - przez oscarX - 27-03-2024, 07:17

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości