• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stabilizator obrotów silnika spalinowego
#1
Witam
Usiłuję zbudować (jak w temacie) do silnika od Skody (1,4 MPI),
Silnik ten zastosowałem do własnej konstrukcji maszyny ogrodniczej.
Problem wynikł podczas pierwszych prób, gdy się okazało, iż maszyna podczas pracy generuje losowo zmienne obciążenie dla silnika.
Można powiedzieć - chciała by aby dodać gazu a kiedy obciążenie zmaleje - odpuścić.
Po kilku nieudanych próbach mechanicznego "podejścia" (bezwładnościowy/odśrodkowy, klapka nad wentylatorem itp.) podpowiedziano mi, że można to łatwo rozwiązać przy użyciu Arduino i serwa, sterującego bezpośrednio przepustnicą silnika.


Jeszcze nie zacząłem wydawać pieniędzy (reszta maszyny już zeżarła ich sporo) - czytam, czytam, czytam...
Spróbuję podzielić się swoimi dotychczasowymi wnioskami a do Was prośba - jeżeli już gdzieś jest w nich błąd logiczny to poprawcie mnie PRoszę żebym niepotrzebnie nie brnął dalej.

 Myślę że:
-zasilę płytkę Arduino z instalacji "samochodowej" (DC 14,4V) poprzez scalak 7809,
-pobiorę informację o aktualnych obrotach silnika z wbudowanego w nim czujnika Halla,
-podłączę serwo, z tych solidniejszych (np.TowerPro MG-995),
-serwo, za pomocą linki "gazu" bezpośrednio do przepustnicy.

Założenie:
otwieranie/zamykanie przepustnicy w reakcji na odpowiednio spadek/wzrost obrotów silnika.
Fajnie by było żeby reakcja układu była w miarę proporcjonalna (trochę spadły-trochę uchyl przepustnice).
Nie głupio było by jeszcze dodać możliwość ustawienia punktu (obrotów np 2500, np za pomocą potencjometru) do którego układ ma dążyć i utrzymywać.

Jak do tej pory udało mi się doczytać zarówno kwestie sterowania serwem jak i odczytu z czujnika Halla.
Nie mam jednak fioletowego pojęcia jak "pożenić ze sobą" obie te kwestie w jakąś sensowną całość.

Tak więc kolejna prośba/pytania:
-czy to możliwe?
-jeśli już gdzieś coś podobnego opisane to gdzie bo nie umiem znaleźć,
-ew. z której strony "nadgryzać" problem samemu?
Dodam, że kurs Arduino z bloga na Forbot.pl już odkryłem ale to mało Sad


ps. zainteresowanych "poza tematem", majsterkowiczów ciekawych np. jak samodzielnie wykonać solidną kosiarkę bijakową wykorzystując jak najwięcej gratów ze starego samochodu (czyt. tanio) zapraszam na PW, pochwalę się swoją.
 Smile
>Robimy dziś grilla?
<ok. będę potrzebował: wiertarkę, arkusz blachy…
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Stabilizator obrotów silnika spalinowego - przez andrus - 18-06-2017, 15:23

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości