• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stabilizator obrotów silnika spalinowego
#13
Postępy?  No cóż - są, choć może nie całkiem jeszcze takie jak bym chciał Sad
Wsadziłem nasze Arduinko w śliczną puszeczkę, elegancka, z grubego plastiku, hermetyczna... całe 10 PLN w elektrycznym.
Dało się do niej też wsadzić wszystkie stabilizatory i wystawić przez szczelinę radiator. Na dokładkę dodać zewnętrzną listwę przyłączeniową na solidne śrubki (jakoś mało przekonująco wyglądają te arduinowe wsuwki zwłaszcza w trzęsącej się maszynerii).
Gorzej niestety z działaniem.
Po sczytaniu z monitora co tam faktycznie leci z halla zmodyfikowałem linię odpowiedzialną za mapowanie

Kod:
pozycja = map(przerwa, 3200, 2600, 45, 90);
podłączyłem serwo, odpaliłem silnik i...
-po podaniu napięcia (kluczyk w stacyjce) serwo ładnie przyjmuje pozycję skrajną,
-przy stopniowym dodawaniu gazu (na razie ręcznie - jeszcze nie połączyłem serwa z przepustnicą) serwo wykonuje jakieś losowe drgania, choć (o ile dobrze rozumiem) powinno ignorować wartości z poza zakresu,
-przy ustawieniu obrotów ok. 2500 "oscyluje" w pobliżu w zasadzie dobrej pozycji,
-jednakże czasami potrafi ni z gruszki ni z pietruszki walnąć na max lub wrócić do zera.
Nie ogarniam tego - jeżeli nawet (co zakładam) hall walnięty i są "dziury" w odczycie to skąd takie maksymalne wychyły?
Czy też nie do końca pojąłem to mapowanie i ono działa jakoś inaczej niż ignorowanie wartości z poza zakresu?
Dziś nas co chwila zgania deszcz ale jutro spróbuję jeszcze paru modyfikacji.
Aha - nie dodałem tranzystora - chodzi mi po głowie, że w "samochodzie" sygnał z halla szedł mocniejszy niż na stole. Zapomniałem dziś sprawdzić - jutro od tego zacznę.
Oczywiście napiszę co wyszło.
Pozdrawiam A
>Robimy dziś grilla?
<ok. będę potrzebował: wiertarkę, arkusz blachy…
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Stabilizator obrotów silnika spalinowego - przez andrus - 01-07-2017, 23:11

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości