• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się.
#1
Witam
Chciałby wykorzystać arduino w celu zabezpieczenia pompy głębinowej przed przeciążeniem.
Pompa głębinowa wg producenta może się załączać max 14 razy na godzinę.
Pompa działa w układzie z hydroforem przeponowym na którym jest zainstalowany łącznik ciśnieniowy LCA2.
Łącznik ciśnieniowy połączony jest z włącznikiem pompy.
Problemem jest zbyt częste załączania pompy, które pojawiają się w wypadku spadku ciśnienia powietrza w hydroforze.
Ciśnienie zalecane 1.6bar , spada po jakimś czasie do 0.5bar - wtedy pompa włącza się co chwilę.
Czym niższe ciśnienie powietrza w przeponie hydroforu tym, częściej załącza się pompa.
Hydrofor ma manometr do pomiaru ciśnienia wody i dodatkowe wyjście do dopompowania ciśnienia do przestrzeni powietrznej. Problemem jest to, że nie da się na bieżąco śledzić ciśnienia w przestrzeni powietrznej hydroforu.
Żeby odczytać ciśnienie w przeponie hydroforu trzeba najpierw spuścić wodę z hydroforu i je zmierzyć co jest niezbyt wygodne. Także najczęściej jest tak, że dowiaduje się o za niskim ciśnieniu powietrza w hydroforze jak zauważę, że pompa się co chwilę załącza. Więc występuje ryzyko jej spalenia.

Prosiłbym o Wasze sugestie od czego zacząć, jakie elementy wybrać i poskładać razem.
Chodzi mi o ogólną koncepcję jak do tego podejść.

Ja myślę, że skoro nie ma możliwości pomiaru ciśnienia powietrza w hydroforze to zostaje koncepcja zliczania ilości włączeń pompy w ciągu jednej godziny i sprawdzenie warunku czy przekracza 14 załączeń. Jeśli tak to nie załączamy pompy 15 raz tylko np brzęczek inforuje o problemie a na wyświetlaczu np komunikat "Uzupełnij ciśnienie powietrza w hydroforze. Na wyświetlaczu w czasie rzeczywistym mógłby być podawany aktualny stan ilości załączeń pompy co dało by możliwość bieżącej kontroli.

Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się. - przez Amartor - 01-02-2018, 13:46

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości