• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się.
#3
(01-02-2018, 20:13)krn78 napisał(a): Zanim zaczniesz bawić się w Arduino... czy masz możliwość regulacji łącznika ciśnieniowego? Na przykład niech załącza się przy ciśnieniu nie 0.5bar, ale 0.2bar?
W jaki sposób, ze strony elektrycznej, wygląda obwód załączania pompy? Innymi słowy, co załącza pompę? Jeśli stycznik, to możesz wykorzystać jego dodatkowy styk. Jeśli załączasz pompę bezpośrednio z łącznika ciśnieniowego, będziesz potrzebował przekaźnika, który będzie dawał sygnał do Arduino (które będzie zliczało ilość załączeń przekaźnika).
Możesz też potrzebować modułu RTC, brzęczyka, no i, jeśli chcesz mieć powiadomienia, wyświetlacza LCD.

Mam możliwość regulacji łącznika ciśnieniowego. Ustawione mam ciśnienie 1.8 bara dla załączania pompy i 5.5 bara
dla wyłączania pompy. (Czyli ciśnienie minimalne w instalacji 1.8bar i maksymalne na hydroforze 5.5 - potem redukowane reduktorem na 3.5 po stronie instalacji.)
Na hydroforze bezpośrednio zamontowany jest łącznik ciśnieniowy, który jest połączony przewodem z włącznikiem pompy. Załączam zdjęcia.

Przekaźnik na pewno będzie potrzebny. O ile dobrze zrozumiałem to arduino może sprawdzać stan pinów na przekaźniku NC lub NO i jak stan się zmieni z NO na NC to można to przyjąć za jedno załączenie pompy.
Napisałeś o RTC - zastanawia mnie czy nie można programowo, używając funkcji millis(), ale nie jestem pewien więc proszę o sugestie.
Chętnie użyje wyświetlacza (można użyć lcd 16x2 shiled i połączyę to bezpośrednio z Arduino uno) i brzęczka.
Zastanawiam się nad kwestią zasilania samej płytki arduino(uno, lub nano). Proszę o sugestie co do wyboru.
Z tego co doczytałem można by użyć zasilacza 12V. Też proszę o sugestie.
Zastanawiam się gdzie podłączyć przekaźnik od strony 230V - może na końcu wyjścia przewodu idącego od łącznika ciśnieniowego do włącznika pompy. Wtedy łącznik może zamknąć obwód , ale na przekaźniku będzie otwarty dla warunku ilości załączeń > od 14, tego będzie pilnować arduino.
Proszę o opinie i sugestie.


Załączone pliki Miniatury
               
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się. - przez Amartor - 02-02-2018, 01:06

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości