• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się.
#4
(02-02-2018, 01:06)Amartor napisał(a): Mam możliwość regulacji łącznika ciśnieniowego. Ustawione mam ciśnienie 1.8 bara dla załączania pompy i 5.5 bara
dla wyłączania pompy. (Czyli ciśnienie minimalne w instalacji 1.8bar i maksymalne na hydroforze 5.5 - potem redukowane reduktorem na 3.5 po stronie instalacji.)
Na hydroforze bezpośrednio zamontowany jest łącznik ciśnieniowy, który jest połączony przewodem z włącznikiem pompy. Załączam zdjęcia.

Przekaźnik na pewno będzie potrzebny. O ile dobrze zrozumiałem to arduino może sprawdzać stan pinów na przekaźniku NC lub NO i jak stan się zmieni z NO na NC to można to przyjąć za jedno załączenie pompy.
Napisałeś o RTC - zastanawia mnie czy nie można programowo, używając funkcji millis(), ale nie jestem pewien więc proszę o sugestie.
Chętnie użyje wyświetlacza (można użyć lcd 16x2 shiled i połączyę to bezpośrednio z Arduino uno) i brzęczka.
Zastanawiam się nad kwestią zasilania samej płytki arduino(uno, lub nano). Proszę o sugestie co do wyboru.
Z tego co doczytałem można by użyć zasilacza 12V. Też proszę o sugestie.
Zastanawiam się gdzie podłączyć przekaźnik od strony 230V - może na końcu wyjścia przewodu idącego od łącznika ciśnieniowego do włącznika pompy. Wtedy łącznik może zamknąć obwód , ale na przekaźniku będzie otwarty dla warunku ilości załączeń > od 14, tego będzie pilnować arduino.
Proszę o opinie i sugestie.
Pomyślałem (to tylko pomysł), że jeśli obniżysz ciśnienie, w którym załącza się pompa, to będzie się ona włączać rzadziej, a pracować dłużej. Może to wystarczy, aby zmniejszyć ilość załączeń w ciągu godziny. Jeśli pomysł nie jest najlepszy - ok Smile
RTC był tylko luźnym pomysłem. Rzeczywiście, wystarczy funkcja millis(), o ile to ma być tylko układ sterujący pracą pompy i nie chcesz rozszerzać go  coś innego.
Czy uno, czy nano - to nie ma znaczenia. Scalak jest ten sam, więc różnica polega jedynie w wielkości płytki i potem, w sposobie zasilania (uno ma, opróćz usb, port zasilania). Jeśli uno, to możesz podać na port zasilania napięcie 7-12VDC. 
Pytałem, czy zasilasz pompę przez stycznik. Styczniki posiadają styki pomocnicze, z których mógłbyś wykorzystać jeden zamiast przekaźnika. Jeśli nie używasz stycznika, użyj przekaźnika o cewce sterowanej napięciem takim, jakim sterujesz pompę, następnie wepnij go równolegle z pompą (czy zrobisz to przy samej pompie, czy na wyjściu wyłącznika ciśnieniowego, czy jeszcze gdzie indziej - to nie ma znaczenia). W tym momencie przekaźnik załączy się za każdym razem, kiedy załączasz pompę. Styki robocze tego przekaźnika (NO) podłącz do Arduino w taki sposób, w jaki podłączasz przyciski (jeden styk do masy, drugi do pinu arduino). Tak w każdym razie ja bym zrobił. Drugi przekaźnik włącz w obwód pompy (szeregowo z łącznikiem ciśnienia). Tym przekaźnikiem będziesz sterował pompą (włącz-wyłącz) za pomocą arduino. Zwróć jednak uwagę, czy styki drugiego przekaźnika będą miały wystarczającą wydajność prądową (sprawdź, jaki jest prąd maksymalny pompy). Później postaram się załączyć schemat połączeń. Teraz nie mam, niestety, możliwości.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się. - przez krn78 - 02-02-2018, 14:02

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości