• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się.
#11
(04-02-2018, 20:08)kaczakat napisał(a): Tak, chodzi o wewnętrzny pullup.
Na czas pisania programu może to być po prostu przycisk włączony między GND a np. pin 2. Zadaniem programu jest zliczenie jak długo przycisk jest wciśnięty i ewentualne sygnalizowanie, że za krótko, za wiele razy w ciągu godziny. Pin 2 jest o tyle wygodny, że może być wykorzystane zewnętrzne przerwanie, choć przy tak prostej konstrukcji to pewnie nie jest kluczowe, sygnały spodziewane będą w s, nie us.
Ciągle tu piszę o przykładzie z blinkwithoutdelay. Używana jest tam funkcja millis() podająca liczbę milisekund od startu programu. W pętli odczytujesz stan przycisku, jak wciśnięty (a wcześniej nie) to zaczynasz zliczać ms (wykryłeś przypisujesz do zmienna1=millis(), stan się zmienił (puszczony, a wcześniej był wciśnięty) zmienna2=millis() to koniec zliczania, różnica to czas w ms, jak wartość jest jakaś poniżej np. 100ms (czas drgania styków jest inny dla przycisku, przekaźnika małego i dużego stycznika) to raczej do kosza i od nowa. Jak już jest w sekundach to jest to czego szukasz. Cały program to definicja 1 pinu, ewentualnie drugi dla led, zmienne do czasu, jedna do stanu klawisza, kilka if, raz wywołane digitalRead(), przypisanie zmiennych. Potem testowanie czy działa jak chcesz, dodawanie opcji. Tak samo można zliczać czas między załączeniami, sprawdzać jaki było max/min dnia/tygodnia. Można zliczać takie cykle/h.
Załączony przez Ciebie schemat pozwoli wyłączyć Arduino obwód pompy, choć oczywiście oznaczenia wg mnie są błędne, presostat nie zwiera N i L tylko jakiś obwód sterujący pompy (lub obwód zasilania pompy gdy jest mała).   Do samego zliczania czasu pracy można użyć drugiego przekaźnika, którego cewka jest podłączona pod sygnał sterujący pompy i odpowiednio do N lub L. Na zewnątrz do Arduino będą wyprowadzone przewody zwierane przez przekaźnik2, bezpotencjałowe - niepodłaczone w szafie do niczego poza stykami przekaźnika ( to Twój przycisk, zamykany obwód). Nie mam na to schematu, elektryk musi sprawdzić, czy cewka stycznika pompy (jeśli jest)  jest jest zwierana presostatem do N (druga strona cewki jest wpięta do L na stałe), czy na odwrót, potem musi to tak podłączyć, by włączenie presostatu zwierało styki przekaźnika. Od fantazji elektryka zależy, czy u Ciebie podczas postoju L jest podłączony do presostatu czy do pompy. Może być tak, że oba przewody N i L pompy są na potencjale 230V - "probówka zaświeci". Lepiej żeby to zrobił elektryk, sam zajmij się programem.
Potrenuj z przyciskiem, za chwilę będziesz szukał jak wysłać SMS/maila z awarią i będzie to nie do przejścia (a będziesz chciał Big Grin ) .
http://epompa.pl/Lacznik-cisnieniowy-LCA...,id,P01581 - to jest link do preostatu LCA2
Wydaje mi się, że jest podłączony pod napięcie bo są trzy styki i lekko przyfajczone. Oznaczenia mogą być błędne oczywiście.
Krótko mówiąc niezbędne są minimum 2 przekaźniki.
Cewka stycznika jest(poniżej schemat wyłącznika pompy).
Na dobrą sprawę preostat zamyka obwód jak ciśnienie spadnie do ciśnienia załączania pompy, i otwiera obwód jak
ciśnienie wzrośnie do ciśnienia wyłączenia pompy(jak się mylę to poprawić).
Pompa jest sterowana przez preostat, a sam włacznik pompy to trzy elementy: cewka, stycznik i bezpiecznik. A jeżeli chodzi o sygnał sterujący to chyba chodzi o zwykłe przerwanie obwodu lub jego zwarcie i to te całe sterowanie bo żadnych skomplikowanych sterowników to tu nie ma.
Napisałeś "podłączona pod sygnał sterujący pompy i odpowiednio do N lub L." N - to neutralny, L - 230V, a co oznacza sygnał sterujący????
Możesz być spokojny - mam brata elektryka sam nie będę grzebał także na sumieniu mnie nie będziesz miał Angel .
Na pewno po tym projekcie, (a to mój pierwszy) przyznam, że już w głowie rodzą się następne, ale powodowane
praktyczną potrzebą usprawnienia czegoś. Mianowicie w komorze studni pompy głębinowej(murowanej, dno betonowe) co jakiś czas zbiera mi się woda. Nie jestem pewien czy podnosi się poziom wody w ujęciu i przelewa (trzeba by jakąś kamerę zamontować) czy deszcz się przedostaje przez klapę na komorze. Kratki ściekowej nie mogę zrobić bo spadki nie pozwalają(było by pod górkę) więc można by wykorzystać arduino + czujnik poziomu wody + mała pompka do wypompowania wody. Big Grin
Ale to na następny projekt.

Jeżeli chodzi o przekaźniki to kupić z optionizacją czy nie jest to konieczne????


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się. - przez Amartor - 05-02-2018, 00:04

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości