• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się.
#19
(08-02-2018, 10:44)krn78 napisał(a):
(07-02-2018, 11:38)Amartor napisał(a): Podążając przedstawionym przez Ciebie tokiem projektowania chyba najważniejszym aspektem funkcjonalności mojego projektu jest zapobieganie zbyt częstemu załączaniu pompy
To nie ja, ale Ty tak napisałeś Smile Po to, zresztą, budujesz ten układ, prawda? Wszystkie pozostałe funkcjonalności są tylko dodatkiem, który ma Ci ułatwić diagnostykę, dać dodatkowe informacje itp.

Cytat:można by historię zużycia energii gdzieś zapisywać w historii pracy pompy - wtedy można by się do danych historycznych odnieść, a może to już przesada? i wystarczy zapamiętać jakie jest zużycie przy pierwszym starcie systemu: mimo to jak możesz to coś zaproponuj.
Możesz stworzyć sobie jakiś serwer z bazą mySQL, do której będziesz zapisywał te informacje. Wtedy dostęp do nich będziesz miał, za pomocą interfejsu www, z każdego komputera w domu (lub, jeśli upublicznisz serwer, nawet z Jamajki Smile).
Możesz też zapisywać te dane na karcie SD. Wtedy nie będziesz miał komunikacji, a wszystko to będziesz mógł wyświetlać na wyświetlaczu.

Cytat:jak to upakować od strony projektowej. Ciężko znaleźć jakąś obudowę.
Może coś zaproponujecie.
Hurtownia elektryczna. Tam mają tego zatrzęsienie, jeśli Ci na tym zależy, to IP44, IP67... w zależności od tego co chcesz.

Moim jednak zdaniem, jeśli zależy Ci na tej pompie, na początku zbuduj najprostszy projekt, o którym wspominałem od początku (oraz o którym pisał kaczakat), a potem, kiedy już wszystko będzie działać, rozbudowuj go o kolejne moduły. Jeśli chcesz, kup sobie od razu większą obudowę i zaplanuj rozmieszczenie elementów wewnątrz.
Jeśli mogę coś zaproponować, rozważ połączenia lutowane między modułami. Wtykane kabelki są fajne, ale tylko do celów testowych. W ostatecznej wersji powinno to już być zrobione na stałe, jeśli ma Ci służyć.
Dzięki za info. Tak właśnie zamierzam na początku zastosować tylko arduino Uno + lcd + jeden przekaźnik + czujnik prądu(wykorzystam go na początku do pobrania sygnału załączenia pompy, a potem dodam funkcję zużycia energii).

Odnośnie połączeń lutowanych, to zdecydowanie się zgadzam. Zastanawiam się jak się to robi fachowo np arduino uno ma pin sloty(czyli tam wsuwamy przewód w przypadku testów) jak to polutować, czy zastosować pin konektory???? czy może inaczej???

Serwer mySql to dobry pomysł bo dostęp będzie ułatwiony. Poza tym można by wykorzystać dane z bazy i jakiś prosty programik napisać w Qt, który przedstawi
dane pracy pompy.

Mam pytanko odnośnie zasilania całego projektu. Zastanawiam się czy jak zasilę arduino zasilaczem impulsowym
9V , 1A czy wystarczy prądu na wszystkie elementy połączone z Arduino.
Rozumiem, że każde urządzenie zużywa określoną ilość prądu. Stąd moje pytanie czy wystarczy wziąć sumę zużycia prądów poszczególnych elementów projektu i jeśli nie przekracza to 1A to jest ok. Czy może jakaś nadwyżka musi być ???
Zauważyłem, że mały programik pisany w Arduino ide zajmuje całkiem sporo pamięci. Można to jakoś rozwiązać gdyby pisany soft był za duży???

Przejrzałem trochę obudów. Faktycznie jest sporo od wyboru do koloru, ale zastanawia mnie jedno, jak przymocować elementy elektroniki do obudowy.
Płytki elektroniczne mają otwory montażowe, ale nie można przykręcić ich do obudowy bezpośrednio???
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się. - przez Amartor - 08-02-2018, 11:58

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości