• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino -> Stepper Motor
#1
Witajcie,

Buduję a właściwie zbudowałem już  prototyp i działa całkiem fajnie ale wciąż nie mogę zrozumieć jak lepiej zorganizować i ustawić program, żeby moj silnik (krokowy) płynniej się poruszał. Urządzenie które zbudowałem to obrotowy stolik do fotografowania 360 stopni. 
Kontroler posiada 4 programy które wybieram zależnie od potrzeb i tak np program pierwszy to 12 klatek na obrót, drugi 24 klatki na obrót itd.
Jak wspomniałem działa ale poruszanie stolikiem wydaje mi się nieco zbyt dynamiczne i wygląda, jakby mechanizm napędzała jakaś sprężyna bo skacze do przodu jak "żaba" i potem przez chwilę buja się do przodu i do tyłu zamin stanie w miejscu.
Nie jest to jakiś bardzo poważny problem ale denerwuje i w przypadku niektórych przedmiotów powoduje ich przesuwanie co potem nie wygląda zbyt dobrze.

Nie byłoby problemu gdybym zastosował jakiś "normalny" silnik a nie jakiś "random" wydłubany ze skanera czy drukarki do których znaleźć dokumentację graniczy z cudem. Niemniej, chciałbym zmodyfikować nieco kod ale nigdzie nie znalazłem konkretnego opisu jak należy policzyć np przełożenie (ponieważ silnik nie napędza bezpośrednio osi talerza tylko pośrednio przez zębatkę a ta daje jakieś 1:10 tak na oko) jeśli slinik do wykonania pełnego obrotu wymaga np 200 kroków ..... to jak wyliczyć?
Narazie robiłem to metodą prób i błędów .... nie jestem zadowolony z efektu końcowego.
Jeśli walczyliście z podobnym tematem ... wszelkie wskazówki prawdopodobnie byłyby bardzo pomocne.

Zastosowałem do projektu Arduino Nano z LCD 8x2, kontroler EasyDrive v4.4, do wyzwalania migawki zastosowałem moduł bluetooth od "Selfie stick'a", obudowę zaprojektowałem na Fusion 360 i wydrukowałem na mojej drukarce Geeetech i3 Pro[Obrazek: img_2111.jpg]
Pozostaje tylko "podrasować" sterowanie silnikiem Smile
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Arduino -> Stepper Motor - przez RobUK - 04-04-2018, 11:13
RE: Arduino -> Stepper Motor - przez Robson Kerman - 04-04-2018, 12:18
RE: Arduino -> Stepper Motor - przez RobUK - 04-04-2018, 13:14

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości