• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranzystor w Arduino na Ekspanderze
#4
Schematu nie mam, mogę jedynie wysłać zdjęcie podłączenia na płytce prototypowej, ale dopiero wieczorem. A jeśli chodzi o to, dlaczego zastosowałem takie podłączenie, to problem leży tak jakby w wykorzystaniu Arduino. Arduino będzie w samochodzie, na zapłonie będzie cały czas aktywne, a po wyjęciu kluczyka będzie zasilane przez 10min, później zasilanie zostanie odłączone. Jeśli otworzę samochód bądź znów włącze zapłon to Arduino się uruchamia, i w zależności od spełnienia warunków wykonuje dany program po uruchomieniu się. Trochę pinów używam i korzystam z Ekspanderów. I tutaj z nimi jest problem. Gdy Arduino się uruchamia to jest w moim przypadku 2s zwłoki zanim wczyta się pętla główna i reszta programu. Piny z ekspandera sterują tranzystorami które z kolei sterują przekaźnikami 12v. I sęk jest w tym że jak arduino jest wyłączone to na pinie z ekspandera jest stan niski, podczas uruchamiania arduino robi się stan wysoki, a później jak wczyta pętle i polecenie pinMode robi się znów stan niski. I podczas uruchamiania przekaźniki się uruchamiają co dla mnie jest nie korzystne. Pozbyłem się tego podłączajac tranzystor emiterem do PCFa a bazą do zasilania Arduino. W sumie na chwilę obecną wykorzystałem do tego trzy tranzystory, ale działa tak jakbym chciał, tylko nie wiem czy nic nie zaszkodzi sterowanie stanem niskim ekspandera na emiter. Chyba w miare wyjaśniłem o co chodzi. Smile
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez D4rk0 - 10-07-2018, 22:16
RE: Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez es2 - 11-07-2018, 09:43
Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez D4rk0 - 11-07-2018, 10:34
RE: Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez es2 - 11-07-2018, 12:17
Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez D4rk0 - 11-07-2018, 18:47
RE: Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez es2 - 11-07-2018, 19:19
Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez D4rk0 - 11-07-2018, 19:35
RE: Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez es2 - 11-07-2018, 19:50
Tranzystor w Arduino na Ekspanderze - przez D4rk0 - 11-07-2018, 21:12

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości