• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PWM - Sygnały przesunięte w fazie
#13
Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, odpowiadam dopiero teraz bo wcześniej brakowało czasu żeby przetestować podawane tu pomysły.
Po pierwszych próbach wydaje mi się, ze rozwiązanie podane przez Robsona rzeczywiście może rozwiązać mój problem (dlatego tez szczególne podziękowania kieruję do Ciebie). Miałbym jeszcze kilka pytań odnośnie tego zagadnienia.

1. Czy regulacja częstotliwości odbywa się tylko poprzez zmianę wartości IRC1?

2. Nie do końca rozumiem w jaki sposób regulować wypełnieniem. Standardowo zmieniałem je w zakresie 0-255 w funkcji AnalogWrite, jeśli dobrze rozumiem to teraz zmiana powinna odbywać się podobnie, tyle ze w zakresie 0-400 (pomijając funkcje void PWM). Zastanawia mnie fakt, że w okolicach wypełnienia 200 wartość napięcia jest prawdopodobnie największa, natomiast w miarę zmieniania wypełnienia bliżej wartości skrajnych to napięcie jest niższe. 
     
Wyjątkiem który zauważyłem jest domyślna wartość graniczna czyli 255 przy której sygnał przyjmuje wartość w okolicach zera.
   
Prosiłbym o odpowiedź, czy dobrze zrozumiałem regulację, albo informację gdzie popełniam błąd.

3. Czy jest jakiś "domowy" sposób na sprawdzenie uzyskiwanego sygnału gdy nie mam możliwości testu z wykorzystaniem oscyloskopu? Posiadam program Virtins Sound Card Oscilloscope, dzięki któremu po podaniu sygnału z Arduino na dzielnik napięcia i dalej na wejście mikrofonowe karty dźwiękowej jestem w stanie uzyskać przebiegi, jednak maksymalna częstotliwość próbkowania to 96000Hz, przez co przy sygnale 20kHz zmiany stopnia wypełnienia widoczne są tylko poprzez zmianę wartości napięcia, natomiast zmiany w osi czasu nie są widoczne. Znacie może jakieś inne narzędzia które pozwoliłoby mi zobaczyć dokładniejsze przebiegi sygnałów?
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez akudom - 16-07-2018, 20:46
RE: PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez es2 - 16-07-2018, 22:22
RE: PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez es2 - 17-07-2018, 09:43
RE: PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez es2 - 17-07-2018, 20:03
RE: PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez es2 - 19-07-2018, 09:36
RE: PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez akudom - 21-07-2018, 22:54
RE: PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez es2 - 22-07-2018, 10:50
RE: PWM - Sygnały przesunięte w fazie - przez es2 - 23-07-2018, 12:14

Skocz do:


Przeglądający: 3 gości